R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
 

Otázka - 11

Matéria pre Eucharistiu

23. okt 1998

Vazeny otce!

Preco tvrdia pravoslavni ze chlieb na obetu ma byt z kvaseneho cesta kym oplatka je z cesta nekvasneho? Kto ma pravdu? Raz som pocul nejakeho pravoslavneho knaza ze vraj povodne v grectine je vyraz pre kvaseny chlieb a nie nekvaseny. Dakujem velmi pekne za odpoved.

Stano

 

Odpoved - 11
o. Miroslav Ilko

Sláva Isusu Christu!

Odpovedat na otázku o matérii na svätú liturgiu, neznamená nic iné, len tlmocit ucenie Cirkvi. Chcel by som zdôraznit, ze Gréckokatolícka cirkev je vychodnou cirkvou - ako pravoslávna - avsak v plnom spojení s hlavou katolíckej Cirkvi - sv.Otcom. Preto mnohé veci, hlavne v liturgickom zivote, má gréckokatolícka cirkev (presnejsie katolícka cirkev byzantského obradu) spolocné s cirkvou pravoslávnou. To len tak na úvod.

Co sa tyka chleba na slávenie Eucharistie, tak tu je ten spomínany rozdiel. Vychodné Cirkvi (gréckokatolíci i pravoslávni) pouzívajú kvaseny chlieb. Nekvaseny chlieb pouzíva cirkev latinská -rímskokatolíci a z vychodnych cirkví ju pouzívajú Arméni. O symbolizme jedného a druhého sa v minulych casoch uz velmi vela diskutovalo, casto polemicky. Najnovsia instrukcia z Kongregácie pre Vychodné Cikrvi hovorí, ze kazdá cirkev by si mala zachovat zvyk, ktory zdedila po svojich otcoch a aby tak v symbolickej forme vyjadrila jednotlivé doplnujúce aspekty eucharistického tajomstva.

Co sa tyka gréckej prvotiny, tak tymto som sa este nezaoberal, ale... Minule som cítal príspevok istého liturgistu, ktory tvrdil, ze chlieb (ten, ktory pouzíval Jezis) bol nekvaseny, a podlozil to niektorymi statami zo Svätého Písma. Takze opät by sa mohla rozprúdit debata o pôvode tejto matérie.

Nás veriacich vsak má v tejto veci povzbudit to, ze tieto chleby - ci uz kvaseny alebo nekvaseny - sú reálnymi symbolmi spásy, ze je to sám Jezis Kristus, ktory sa v tychto symboloch premiena svojím Telom a Krvou.

Ostávam s pozdravom a tesím sa na nové otázky

Rím , 5.11

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150