R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
 

Otázka - 12

AMEN po Otcenási

13. nov. 98

V niektorych kostoloch sa pred a po sv. omsi modlia ludia ruzenec, alebo ine "ludove" modlitby. Vsimol som si, ze niekde po skonceni modlitby "Otcenas, Zdravas ba aj Slava..", nehovoria AMEN. Je to spravne?

P.J.

 

Odpoved - 12
o. Eirene
14. nov 98

Spomínam si, ked sa zaviedla slovenská liturgická rec po II. vatikánskom koncile, ako nás knaz ucil v kostole, ze po Otcenási nemáme povedat AMEN. Dôvodom bolo jednoducho to, ze pocas omse knaz nadväzuje na slová veriacich a pokracuje dalej v modlitbe, podobnym spôsobom, ako to robia gréckokatolíci pri kazdom Otcenási, ked sa modlia: "…ale zbav nás zlého, lebo tvoje je královstvo, moc i sláva, Otca i Syna i Svätého Ducha, teraz i vzdycky i na veky vekov. Amen." To "AMEN" sa teda povedalo trochu neskôr.

Nuz spomínam si na to celkom jasne. Co sa vsak stalo? Spozoroval som, ze ludia prestali hovorit "AMEN" po Otcenási aj mimo omse, kde pri Otcenási v rímskokatolíckej verzii nenasledujú dalsie slová.

Nuz toto je podla môjho názoru ci skúsenosti hlavnym dôvodom, preco na mnohych miestach sa nemodlia "AMEN" po Otcenási.

Co sa tyka Zdravasu, alebo Slávaotcu, nemám s tym skúsenosti, ale zdá sa, ze je tu tá istá prícina, ktorá sa retazovite síri.

Nakolko viem, vsetky texty v rôznych modlitebnych knizkách majú "AMEN".

Teda "AMEN" sa rozhodne treba modlit po tychto modlitbách (mimo Sv. Omse), lebo "AMEN" predsa znamená "TAK JE TO!". Ked uz tie najväcsie modlitby aké jestvujú, totiz Otcenás, Zdravas, Slávaotcu, Verím, by nemali byt zakoncené slávnostnym "AMEN", "TAK JE TO!", kde potom by sme to "AMEN" uzívali?

Daná nejednotnost v kostoloch má podla vsetkého vyssie spomenutú prícinu, a teda nemyslím, ze by bola hriesna, alebo zámerná.

PE

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150