R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
 
Otázka - 14

Knazské povolanie: Rímskokatolík gr.kat. knazom?

30. nov 98

Vazeny otce!

Chcel by som vediet ci je mozne aby sa zenaty rimsky katolik mohol stat grecko katolickym knazom. A ak ano co je potrebne.

Vopred dakujem za odpoved.

Viliam

 

Odpoved - 14
o. Eirene
2. dec 98
 

Laudetur Jesus Christus!

 

Pokial ide o moznost, je to mozné.

V konkrétnych okolnostiach sa vsak musia zvázit viaceré zálezitosti.

Prvá vec, ktorá by sa vyzadovala, by bola zmena obradu z latinského (rímskeho) na byzantsky (grécky). Teraz po vyjdení nového kódexu kanonického práva pre Vychodné cirkvi je to jednoduchsie, lebo k zmene obradu stací súhlas biskupa, do správy ktorého ziadatel patrí, ako aj biskupa kde sa chce zaclenit. Predtym sa zmena obradu musela vybavovat v Ríme.

Dalsou podmienkou pre akéhokolvek kandidáta pre knazstvo je, aby biskup potreboval knazov. Ak má dostatok knazov, môze kandidáta odmietnut. Koniec koncov biskup má vzdy rozhodujúce slovo v prijímaní kandidátov a je slobodny v súlade so svojím svedomím prijat ci neprijat kandidáta, ci udelit alebo neudelit ordináciu v závislosti od svojho uvázenia.

Sú prípady, ze sa zenaty rímskokatolík stane rímskokatolíckym knazom, alebo reholníkom. Tu musí byt súhlas manzelky, pretoze kto sa takto stane rímskokatolíckym knazom (reholníkom), musí zachovávat zdrzanlivost, teda zrieka sa uzívania manzelskych práv. Hoci v prípade gréckokatolíckych knazov to nie je totozná situácia, vzhladom na vynimocnú nárocnost knazského povolania, myslím, ze aj tu sa ziada súhlas manzelky.

P.E.

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150