R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
 

Otázka 17
Pravoslavie - uzívanie gregoriánskeho kalendára
9. dec 98

Vazeny otce!

Mohli by ste napisat ake su  v sucasnosti najnovsie vztahy medzi katolickou cirkvou a ortodoxnymi cirkvami, Pocul som, ze v Amerike sa niektore ortodoxne cirkvi priklonili k zavedeniu gregorianskeho kalendara.

dakujem

V.M.

 

Odpoved 17
o. Pavol Eirene, C.Ss.R.
12. dec 98
 

Neviem o tom, aby nastali nejaké vyrazné zmeny. V Rusku povedzme, pravoslávna cirkev nadalej zakazuje "prozelitizmus" katolíckej Cirkvi. Inymi slovami, nepripústa katolícke misie, co je v protive s najsamozrejmejsím právom na slobodu vierovyznania a slobodu prejavu.

To, ze sa niektoré ortodoxné cirkvi zacínajú priklánat ku gregoriánskemu kalendáru, - o com som tiez pocul, - nevidím ako zlepsenie vztahov. Ide skôr ciste o prakticky dôvod, totiz aby si získali, ci lepsie povedané, nestrácali ludí v dôsledku pridrziavania sa juliánskeho (starého) kalendára.

Je zaujímavé, ze v Jeruzaleme právoslávni uzívajú novy (gregoriánsky) kalendár a rímskokatolíci (!) juliánsky (stary). Dôvod je tu opät iba pragmaticky, t.j. ako prostriedok vhodny na dosiahnutie urcitého ciela. Pravoslávni asi chcú zapôsobit dobrym dojmom na turistov, ktorí sú väcsinou uzívatelmi nového kalendára, a katolíci asi preto, aby si v duchu ekumenizmu získali pravoslávnych. Dost cudná situácia!

To vsetko vsak nemá nic spolocné s objektívnou pravdou o kalendári. Stary (juliánsky) kalendár je neudrzatelny. Jeho dátum uz zaostáva 13 dní za astronomickymi obdobiami.

Zavedením gregoriánskeho kalendára sa napravila chyba, ktorá vznikla uzívaním juliánskeho kalendára a zároven, mozno povedat, gregoriánsky kalendár je zlepsenina juliánskeho kalendára. Gregoriánsky kalendár zaviedol pápez Gregor XIII. 15. (5.) októbra 1582. Vsimnime si, ze je to dátum, ked uz existovala ortodoxná cirkev (od r. 1054), protestanti (od r. 1517) a anglikáni (od r. 1559, - v r. 1534 si Henrich VIII. prisvojil pápezovu autoritu nad cirkvou v Anglicku).

Velká opozícia proti novému kalendáru, nemala ziadny logicky (vedecky) dôvod. Neprijatie nového kalendára bolo zalozené jedine na citovom odpore voci pápezovi, ktory ho zaviedol.

Anglicko (a americké kolónie) neprijali novy kalendár az do r. 1752. V Rusku bol zavedeny pre stát Leninom v r. 1918 (pravoslávna cirkev sa ho pridrziava dodnes). Rumunsko a Grécko ho prijali v r. 1924. Turecko v r. 1927.

Zial, myslím si, ze zavádzanie nového kalendára pravoslávnymi cirkvami je skôr nasledkom objektívnej pravdy o kalendári ako zlepsením vztahov s katolíckou Cirkvou.

P.E.

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150