R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
 

Otázka 22
Ako odolat pokuseniu zosmilnit
28. jan 99

Mam na Vas taku otazku:

Co mam robit aby som odolal pokuseniu zosmilnit?

Anonym

 

Odpoved 22
o. Pavol Eirene, C.Ss.R.
31. jan 99
 

Túto otázku si vlastne kladie aj Zalmista a Duch Sväty dáva hned aj odpoved:

Ako sa mladík na svojej ceste udrzí cistym? Tak, ze bude zachovavat tvoje slová. (Zalm 119:9)

Z odpovede sa zdá, ze neexistuje iná moznost ako sa zachovat cistym, iba skrze zachovávanie Bozieho slova.

O aké Bozie slovo sa vsak jedná?

1)

Najsamprv, Bozie slovo nám v knihe Genezis hovorí o nezriadenosti medzi duchom a telom v clovekovi, ktorá vznikla nasledkom prvého hriechu prarodicov, - "I otvorili sa obom oci a spoznali, ze sú nahí" (Gn 3:7). Clovek, ktory je nizsí od Boha, sa vzbúril proti Bohu. A tak Boh dopustil, aby sa to, co je nizsie v clovekovi, vzbúrilo proti tomu, co je vyssie, - telo sa postavilo proti dusi. "Telo si ziada, co je proti duchu, a duch, co je proti telu. Navzájom si odporujú…" (Gal 5:17).

Teda prvá vec je prijat Bozie slovo, ktoré nám hovorí o boji, ktory sa neustále odohráva medzi dusou a telom. Nenechat sa ucicíkat, ze vsetko v clovekovi je v poriadku. Nasledkom dedicného hriechu nie je! Kazdy clovek je nakloneny k zlému a preto sa musí premáhat, ustavicne umrtvovat ziadosti tela, lebo "skutky tela sú zjavné: je to smilstvo, necistota, chlipnost…" (Gal 5:19).

2)

Clovekovi je lahsie robit zlo ako dobro, comu hovoríme, ze je nakloneny k zlému. Napriek tomu robit zlo nikoho neospravedlnuje, lebo Boh dáva kazdému clovekovi potrebnú milost, aby túto "naklonenost" vyrovnal. Boh by vlastne mohol cloveka po odpustení vrátit do rajského stavu, ked v nom bolo vsetko zriadené a vyvázené, ale Boh to tak nerobí. Pretoze Boh je Boh, "vyvázil" veci inym spôsobom, ako by sme si to my predstavovali. Vyvazuje ich tak, ze dáva clovekovi svoju milost (hovorí sa tomu "milost pomáhajúca"). S nou je clovek schopny vyvázit ziadostivost tela.

Sv. Pavol hovorí: A aby som sa nevyvysoval, bol mi dany do tela osten, satanov posol, ktory ma bije po tvári, aby som sa nevyvysoval. 8 Preto som tri razy prosil Pána, aby odstúpil odo mna, 9 ale on mi povedal: "Stací ti moja milost, lebo sila sa dokonale prejavuje v slabosti." A tak sa budem radsej chválit svojimi slabostami, aby vo mne prebyvala Kristova sila. (2 Kor 12:9).

Podla vykladacov Písma tu u sv. Pavla islo zrejme o pokusenia tela. Ale Kristus mu povedal: Stací ti moja milost. Neodníma mu teda pokusenia, ale dáva mu potrebnú silu na ich prekonanie prostredníctvom svojej milosti, ktorá vlastne nie je nicím inym ako vsemohúcou "Kristovou silou".

Pytam sa: Ako sa môze neveriaci zachovat cistym, ked odmieta Kristovu milost? Je morálne nemozné pre pysného cloveka zachovat sa cistym. Necistota je trest za ludskú pychu.

Milost Boziu môzeme obsiahnut jedine cez modlitbu. Ale pysny clovek nedokáze prosit a preto nemá milost Kristovu. A ked nemá milost Boziu, nemôze sa zachovat cistym.

V pokusení proti cistote sa máme pokorit pred Bohom. Uznat svoju slabost a vyznat, ze iba s Jeho milostou dokázeme premôct pokusenia.

V pokusení nielen sa odporúca, ale sme aj povinní sa modlit. Sv. Alfonz odporúca vzyvat najsvätejsie mená Jezis a Mária. V pokusení nemôzeme si vzdy klaknút a modlit sa dlhé modlitby, ale vzdy môzeme pouzívat strelné modlitby, teda krátke vrúcne vzdychy.

3)

Pri pokuseniach, zvlást proti cistote si musíme uvedomit tieto veci:

Pokusenie nie je este hriech. Hriechom je az vtedy, ked s ním súhlasíme. Preto nepanikujme.

Sú dva druhy pokusení, proti ktorym nikdy nebojujeme priamo: necisté pokusenia a pokusenia proti viere. Ak si budeme hovorit, "Nechcem na to mysliet", budem na to este viac mysliet. Je to to isté ako s tou hrou, ci sa dokázes postavit chrbtom do roha izby a nemysliet na bieleho medveda. Jeden clovek to predsa dokázal a ked sa ho opytali, ako to mohol dokázat, povedal, "Myslel som na hnedého medveda".

Podobne aj s hriesnymi myslienkami, nesnazme sa nemysliet na ne, ale myslime na nieco iné.

Ked sv. Terézia Avilská mala myslienky proti sv. cistote, kyvla iba rukou a povedala: "Ty komediant" (myslela tym diabla, ktory jej také myslienky vnukal).

Musíme pohrdnút takymi myslienkami a nevsímat si ich. Ak nám vzdy behajú po mysli, vzdychnime si scasu nacas k Jezisovi a Márii a spokojne robme nejakú prácu, lebo práve necinnost je zdrojom hriechu.

4)

Dalsou velmi dôlezitou zásadou je, aby sme odporovali tymto pokuseniam (vyssie uvedenym spôsobom) hned na pociatku. Takto si usetríme vela energie.

5)

Ak sú niektoré pokusenia velmi dotieravé, niekedy pomôze zamenit osoby, t.j. vymenit v mysli osobu za osobu, ktorá je nám najnesympatickejsia.

6)

Jednym z najväcsích a nutnych prostriedkov je vyhybat sa blízkej prílezitosti k hriechu, - nemravnym filmom (ak treba, aj vsetkym, lebo ktory je dnes úplne bez "toho"?), casopisom, známostiam…

V prípade pokusenia proti cistote UTEK nie je zbabelstvo, ale hrdinstvo (a aj morálna povinnost).

7)

A tym najväcsím prostriedkom na udrzanie cistoty je ZIVOT VIERY, t.j: Zachovavat tvoje [Bozie] slová. (Zalm 119:9) Rozjímat a zachovávat Bozie slovo zachované vo Svätom Písme, v Tradícii a v Ucitelskom Úrade Cirkvi.

V takomto ovzdusí mlady clovek nájde svoj opravdivy zivotny ideál, ktory sa mu stane tym "hnedym medvedom", ktory mu nedá mysliet na "bieleho medveda". Ak clovek premôze necisté myslienky, nemôze potom zhresit uz ani skutkom.

 

Nasa rehola nás ziada, aby sme sa kazdy den modlili za milost svätej cistoty s tvárou sklonenou az k zemi tri Zdravasy s modlitbou za kazdym Zdravasom:

Precistá Panna, pre svoje neposkvrnené pocatie ocist moje telo a posvät moje srdce a moju dusu.

Ak chcete prekonat pokusenia proti cistote, tiez sa takto modlite túto modlitbu, lebo cistota je predovsetkym dielom Bozej milosti.

CISTOTA JE MOZNÁ!

Sv. Ján Vás povzbudzuje:

Mládenci: Ste silní, Bozie slovo ostáva vo vás a premohli ste Zlého.

P.E.

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150