R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
 

Otázka - 30

Vysmech spoluziakov

11. marec 99

Volam sa Lenka, mam 14 rokov a uz raz som pisala na Vasu stranku. Velmi krasnu a poucnu odpoved mi napisal o. Eirene, ktoremu chcem preto srdecne podakovat. Kedze som s odpovedami velmi spokojna, poziadala by som Vas este o jednu radu. Od malicka som bola vychovavana k spravodlivosti medzi ludmi, lenze so spoluziakmi sa mi to nevyplaca. Mnohi len rozmyslaju, ako by mohli tych jednotkarov, ako som ja, vysmiat. Poradili by ste mi?

 

Odpoved - 30
o. Pavol Eirene, C.Ss.R.
16. marec 99
 

Drahá Lenka!

Som rád, ze si sa znovu ozvala.

Isty kardinál raz povedal vo Francúzsku asi toto: Okrem telesnej smrti existuje aj takzvaná spolocenská smrt, ktorá je bolestnejsia nez fyzická.

Naozaj, clovek je vo svojej najhlbsej podstate spolocenskym tvorom. Byt odpísanym zo spolocnosti znamená znicit podstatu cloveka, co je to isté, ako smrt. Vysmech a neuznanie znamená za ziva byt mrtvym. Kto to zazil, ten vie, co to znamená. Aj Ty túto bolest zacínas prezívat. Nezabúdaj vsak, Lenka, ze nikdy nie si skutocne celkom sama, lebo Jezis a Mária, Tvoj anjel strázca, ba i celé nebo sú vzdy s Tebou. Pomáhajú Ti a sledujú, ako sa budes správat v tvojom duchovnom boji.

Bola si vychovávaná k spravodlivosti, neodklánaj sa teda od nej pre nespravodlivost inych. Sv. Pavol nás povzbudzuje: "Oblecte si pancier spravodlivosti" (Ef 6:14). Rímsky pancier sa skladal z mnohych plátkov kovu. Ak co len jeden plátok chybal, vzniklo tym miesto na tele, cez ktoré nepriatelova zbran mohla vojaka usmrtit. Nedaj sa preto zviest na nespravodlivost, ak iní sa jej dopústajú, - tym by si prehrala. Spravodlivymi musíme byt aj vtedy, ked sa to nevypláca, lebo spravodlivost znamená dat kazdému, co mu patrí. Ak by si sa im odplácala tym, co oni Tebe robia, ako by si im mohla vycítat to, co Ti teraz robia? Co ak oni sú nespravodliví preto, ze mozno aj oni predtym zakúsali vela nespravodlivosti? Kto konecne pretrhne tú retaz zla?

To, co som napísal, som nenapísal preto, Lenka, ze by som si myslel, ze más chut zacat konat nespravodlivo, ale preto, aby som Ti poukázal na nieco väcsie. Byt spravodlivym je iba prvy stupen. Jezis Kristus nás pozyva nielen k spravodlivosti, - to je samozrejmé, - ale pozyva nás milovat tak ako On miloval. Milovat Bozou láskou znamená nielen nebyt nespravodlivym, ale urobit i to, co podla spravodlivosti nemusíme urobit. K tomu je vsak potrebná zivá viera, ktorá nám povie, ze utrpenia tohoto sveta nie sú rovné sláve, v ktorej sa máme zjavit. Viera, ktorá nám povie, ze Boh je spravodlivy sudca a raz uvidíme, ze sa vyplatilo nasledovat jeho zákon lásky.

Zameraj svoj pohlad, Lenka, na násho bozského Vykupitela, Jezisa Krista, ktory z lásky k nám prisiel na zem vziat na svoje plecia kríz, aby nás vykúpil. Jeho odkaz je: "Kto chce íst za mnou, nech vezme kazdy den svoj kríz, a nasleduje ma." Vyzyva nás k slobode Bozích detí, ktoré sa dokázu odplácat dobrom za zlo a zehnat tych, ktorí ich prenasledujú.

Zahlad sa na Jezisa Krista s trstinou v ruke, trnovou korunou na hlave a ako Ho vysmievajú. Jeho vlastny lud, od najnizsích az po velknazov vysmieva Toho, ktory je absolútnou "jednotkou" histórie ludstva. Na krízi sa za nich modlí: "Odpust im, lebo nevedia, co robia!"

I Ty, ked Ti je tazko, povedz si v dusi: "Boze, odpust im, lebo nevedia, co robia!"

Naozaj, casto si neuvedomujú, co robia. Hoci más iba 14 rokov, Lenka, duchovne, ak chces, môzes byt aj dospelá. Predstav si, ze Tvoji spoluziaci nie sú Tvojimi spoluziakmi, ale ze Ty si ich matkou a oni sú tvojimi skutocnymi detmi. Ako sa správa matka k svojim detom? Hoci sú neraz zlé a ublizujú jej, ona je k nim velmi trpezlivá, poúca ich a vo svojom srdci ich ospravedlnuje: "Neuvedomujú si, co robia."

Môze byt, ze tí, ktorí sa Ti vysmievajú, pochádzajú z rozbitych rodín, alebo z najrôznejsích dôvodov majú komplex menejcennosti, ktory zakryvajú vysmechom inych. Ak by sme ich chceli súdit, obycajne by sme sa asi pomylili, ale ked ich budeme milovat Jezisovou láskou, nikdy sa nepomylime.

Niekedy stací jednoducho vôbec nereagovat na vysmech, ale jednoducho priatelsky sa ozvat alebo porozprávat o niecom, a s prekvapením mozno zistíme, ze sme si nasli nové priatelstvo.

Myslím si, Lenka, ze kríz, ktory Ta niekedy tlací, Boh dopústa preto, aby Ta zdokonalil, aby si aj v Bozej láske bola jednotkárka.

 

o. Eirene 

 

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150