R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
 

Otázka - 34

Krestansky priatel - partner

9. apríl 99

+!

Veladostojny otce,

Moju otazku by som chcela zacat citatom zo sv. Pisma, lebo sa mi velmi paci:

"Verny priatel je ako mocna pevnost, kto takeho najde, najde si poklad."

Teda rec je o dobrom a vernom priatelovi. Myslim, ze kazde dobre krestanske dievca chce stretnut dobreho a skutocne veriaceho chlapca, ktory by bol buducim vernym manzelom. Za tento problem prosim pri modlitbe uz dlhsie a obetujem za to aj modlitby sv. ruzenca. Dost casto nad tym rozmyslam, preco sa niekto tak lahko najde s tym druhym a niekto musi dlho cakat, chce sa stretnut s tym pravym clovekom a uprimne po tom tuzi.

Jednoducho tomu nerozumiem. Mam 26 rokov, neviem, co by som mala este viac pre tuto vec urobit.

Budem Vam velmi povdacna za Vasu radu.

Dakujem.

Helena

 

Odpoved - 34
o. Pavol Eirene, C.Ss.R.
13. apríl 99
 

Túzba po dobrom manzelovi je cosi prirodzené. Ved predsa, kto by túzil po zlom manzelovi?!

Sme stvorení pre lásku a len opravdivá láska nás môze urobit stastnymi. Je pravdou, ze tou Láskou, ktorá nás raz urobí nekonecne stastnymi je iba Boh sám. Ved, sv. Ján hovorí: "Boh je láska" (1 Jn 4:8). Boh nielenze nás miluje, on sám je Láska.

Clovek vsak chce zakúsit stastie uz tu na zemi. Uz tu na zemi by sme chceli prezívat lásku.

Boh sám chce, aby sme uz tu na zemi zakúsali predchut jeho nekonecnej lásky. Ak sa milujeme navzájom, Boh je v nás. "Boha nikto nikdy nevidel; ale ked sa milujeme navzájom; Boh ostáva v nás a jeho láska v nás je dokonalá" (1 Jn 4:12).

Zaiste najkrajsím symbolom lásky medzi Bohom a clovekom je manzelská láska. Ved Boh sám, tak v Starom ako aj Novom Zákone, pouzíva obraz manzelskej lásky na vyjadrenie svojho vztahu k nám a ku kazdej dusi jednotlivo. Manzelstvo vsak na druhom svete nejestvuje, pretoze túzba cloveka po stastí je tam vrchovate naplnená láskou Lásky samotnej. "Pri vzkriesení sa ludia nezenia, ani nevydávajú, ale sú ako anjeli v nebi" (Mt 22:30).

Nezabúdajme preto nikdy na túto poslednú vec. Ked si dievca (chlapec) hladá zivotného partnera, v prvom rade nemá byt prílis ustarostená, lebo "cas je krátky" a "tvárnost tohoto sveta sa pomína" (1 Kor 7:29 a 30). Má si v prvom rade oslobodit srdce od prílisnej starostlivosti, podla slov sv. Pavla, ktoré platia práve práve tak muzom ako aj zenám: "

Si viazany k zene? Nevyhladávaj rozluku. Si bez zeny? Nehladaj si zenu… A tak, bratia, hovorím, cas je krátky, aby napokon aj tí, co majú zeny, boli, akoby ich nemali; tí, co placú, akoby neplakali; tí, co sa radujú, akoby sa neradovali; tí, co kupujú, akoby nic nevlastnili; a tí, co uzívajú tento svet, akoby ho neuzívali, lebo tvárnost tohoto sveta sa pomína. Chcem, aby ste vy boli bez starostí. (1 Kor 7:27-32)

S takymto slobodnym srdcom nech sa potom dievca modlí za svojho zivotného priatela. Ano, správne, modlitba je tá najlepsia vec, co pre túto vec môzeme urobit. Modlitba nemusí byt ani tak dlhá, ako skôr vytrvalá a pravidelná. Ved na to, aby sme povedali Bohu, ze chceme dobrého partnera, stací jedna veta. Ak sa modlíme ruzenec (co je vynikajúca vec), povedzme tento úmysel Bohu na pociatku ruzenca. Ale nezabudnime povedat aj iné úmysly, lebo ak by sme sa sústredili iba na túto jednu prosbu, znamenalo by to, ze sme prílis ustarostení. Povedzme Bohu svoju prosbu a viac sa o nu nestarajme, porúcme ju do Bozej prozretelnosti. Boh nás predsa miluje. Boh má s nami urcité plány, ktoré mi nemusíme zdaleka vzdy celkom rozumiet. Ak Boh pre nás plánuje manzelstvo, v pravom case nám posle partnera. Nás nebesky Otec vie, ze túzime po láske a chceme nájst verného priatela.

Vás nebesky Otec predsa vie, ze toto vsetko potrebujete. Hladajte teda najprv Bozie královstvo a jeho spravodlivost a toto vsetko dostanete navyse. Preto nebudte ustarostení o zajtrajsok; zajtrajsí den sa postará sám o seba. Kazdy den má dost svojho trápenia. (Mt 6:32-34)

Okrem modlitby sa snaz robit svedomite svoje denné povinnosti, snaz sa vsímat si ludí, s ktorymi sa stretávas, snaz sa vybadat ich potreby, posilnuj si vieru cítaním náboznych kníh… Nemysli prílis o budúcnosti, snaz sa sústredit na den v ktorom zijes a na Boziu vôlu, ktorú by si v tom dni mala splnit. Toto vsetko vlastne znamená "hladat najprv Bozie královstvo a jeho spravodlivost". Vsetko ostatné, co sa tyka docasnych vecí tohto zivota, Ti Otec nebesky dá navyse. Dá Ti to v takej miere a takym spôsobom, ze budes nad ocakávanie spokojná. Uvidís. Neboj sa.

Nech Ta Pán pozehná a splní túzby Tvojho srdca a nech Ta Matka Bozia, Mária, ochranuje.

o. Eirene 

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150