R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
 

Otázka - 36

Vyznanie poctu hriechov - Generálna spoved

15. apríl 99

Mily otce!

Chcem sa spytat ak pri generalnej spovedi vyznavame hriechy svojho zivota musime uviest aj kolko krat? Napriklad klamal som ale neviem presne cislo, alebo nemodlil som sa tiez neviem presne kolko krat. Staci ak poviem klamal som, nemodlil som sa? Poradte mi a este ako sa na takuto generalnu spoved dobre pripravit.

Dakujem.

 

Odpoved - 36
o. Pavol Eirene, C.Ss.R.
16. apríl 99
 

V tejto otázke sú spojené dve zálezitosti, ktoré nie sú nevyhnutne spojené.

Najprv, "kolko krát som spáchal ten alebo onen hriech", musím to vyznat?

Zásada pri spovedi je, ze lahké hriechy sa nemusia hovorit, i keby sme si ich pamätali (musíme ich vsak lutovat, ak ich chceme mat odpustené). Ak vsak nemáme ziadny tazky hriech, musíme povedat aspon jeden lahky hriech (hoci aj vyspovedany), aby bola "matéria" pre spoved, a aby knaz mohol dat rozhresenie.

To vôbec neznamená, ze odporúcame nehovorit lahké hriechy. Je to iba zásada, ktorá nám hovorí, ze ich vyznávat nemusíme. Mnohí ludia prezívajú "pôrodné bolesti" pred spovedou, lebo tak velmi sa snazia zapamätat vsetky lahké hriechy, ktoré spáchali. Lahké hriechy, alebo hovoríme im tiez vsedné hriechy, práve preto, ze sú vsedné a casté, tazko si vsetky pamätat. Táto zásada má pomôct zvlást dusiam skrupulóznym (úzkostlivym).

Ak teda nie sme povinny vyznávat sa z lahkych hriechov, je jasné, ze ani ich pocet nemusíme hovorit. Pocet hriechov sme povinní hovorit v spovedi iba pri tazkych hriechoch.

Podla moralistov (sv. Alfonz vrátane), clovek spácha tazky hriech napríklad, ak sa vôbec nemodlí 1-2 mesiace. Ak teda niekto vynechá rannú alebo vecernú modlitbu (aj viackrát), este vzdy môze íst spokojne na sväté prijímanie. Co sa tyka klamstva, tam závaznost hriechu závisí od dôsledkov, ktoré klamstvom spôsobíme. Krivá prísaha na súde, alebo ociernovanie inych je velmi tazkym hriechom.

Pri kazdom tazkom hriechu clovek musí povedat pocet a druh hriechu, t.j. to, co mení závaznost hriechu. Ak ukradnem 1000 korún príbuznym, alebo z kostola, alebo zobrákovi, to mení druh hriechu. To musím povedat (samozrejme, ze to musím aj vrátit).

Pán Boh od nás neziada nemozné, ak si nepamätáme presne pocet tazkych hriechov, musíme povedat aspon priblizne, podla najlepsieho vedomia a svedomia. Ak si nepamätáme ani priblizne, musíme povedat aspon dobu, za akú sa nám to stávalo a prípadne frekvenciu. Napríklad poviem: "Opíjal som sa asi pocas desiatich rokov, priblizne asi raz kazdy tyzden." Alebo napríklad: "Preklínal som v zlosti Bozie meno a mená svätych velakrát denne pocas asi tridsiatich rokov."

Ak si pamätám presne pocet tazkych hriechov, musím povedat presne. Ak si pamätám priblizne, musím povedat priblizne.

Ak mi príde na um, ze som sa v minulosti zabudol vyspovedat z nejakého tazkého hriechu, prípadne poctu tazkych hriechov, musím to povedat v spovedi. Napríklad: "Spovedal som sa z toho, ze som trikrát cudzolozil, ale teraz viem, ze to bolo styrikrát.", alebo: "Do tejto spovede zahrnujem jeden hriech, z ktorého som sa v minulosti zabudol vyspovedat. Z lenivosti som nesiel na sv. omsu v nedelu jeden krát."

Ak sa vzdy úprimne spovedáme, Boh nám odpústa aj tie hriechy, ktoré zabudneme, ale ak nám prídu na um v budúcnosti, musíme ich v najblizsej spovedi vyznat.

V prípade, ze nase minulé spovede neboli platné, musíme sa spovedat tak, ako keby sme vôbec neboli na spovedi, plus musíme vyznat, ze sme svätokrádezne prijímali sviatosti zmierenia a eucharistie. V takomto prípade si musíme urobit takzvanú generálnu spoved (t.j. celozivotnú, alebo z dlhsieho zivotného úseku) a vyznat v nej vsetky tazké hriechy a ich pocet a prípadne okolnosti.

Ak by sme vo svätej spovedi vedome zamlcali co i len jeden smrtelny hriech, spoved nie je platná a musíme sa opät vyznat zo vsetkych smrtelnych hriechov, i z tych, z ktorych sme sa v neplatnej spovedi (spovediach) vyznali.

Generálna spoved sa odporúca v prípadoch, ked duse majú trvalé pochybnosti o platnosti predchádzajúcich spovedí. Tiez sa odporúca v prípade velkych zivotnych okamihov: prijatie knazstva, sobás…

Generálna spoved sa neodporúca, ba i zakazuje dusiam skrupulóznym, ktoré vidia hriech i tam, kde nie je.

Na generálnu spoved sa pripravujeme tak ako aj na inú spoved, t.j. modlitbou a spytovaním svedomia.

o. Eirene 

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150