R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
 

Otázka - 39

Ako si vykonat generálnu spoved?

8. júl 99

Slava Isusu Christu!

Ako sa dobre a svedomite pripravit na generalnu svätu spoved, co je potrebné urobit, ako sa modlit?

Stanislav

 

Odpoved - 39
o. Pavol Eirene, C.Ss.R.
18. august 99
 

 Mily Stanislav!

Ak si si este nikdy nevykonal generálnu sv. spoved, je dobré, ak si ju chces vykonat.

Aby si si dobre vykonal generálnu spoved, je treba najprv sa za to pomodlit. Pytas sa, ako sa modlit. Neviem presne, v com je Tvoja otázka, ale pokial ide o modlitbu, stací ak sa pred spytovaním svedomia vrúcne pomodlís k Duchu Svätému o svetlo a k Matke Bozej o príhovor. Ziadne modlitby pred spovedou nie sú predpísané. Hlavné je, aby si sa pomodlil zo srdca, t.j. vlastnymi slovami, a potom je vzdy dobré pomodlit sa Otcenás a Zdravas (Raduj sa). V prípade, ze ti generálna spoved pripadá velmi tazká, potom je potrebné pomodlit sa nieco na ten úmysel kazdy den, aby si mal silu úprimne sa vyspovedat.

Dalsím krokom je, ako som povedal, spytovanie svedomia. Je treba skúmat svoj zivot, akych hriechov som sa dopustil. Tí, ktorí nie sú zbehlí v duchovnom zivote, mali by pouzit aj duchovné zrkadlo, t.j. spytovanie svedomia podla nejakej knizocky, kde je desat Bozích prikázaní rozvedenych, takze clovek si pripomenie väcsinu oblastí, kde mohol prípadne zhresit. Odporúcal by som napríklad aj desat Bozích prikázaní ako sú rozvedené v novom Katechizme Katolíckej Cirkvi.

Hriechy si môzes aj napísat, ale nie je to ziadny príkaz. Stací ak si ich budes pamätat.

Pri samotnej spovedi je treba knazovi povedat, ze si chces urobit generálnu spoved (celozivotnú). Ak si niekedy vo svojom zivote zamlcal pri spovedi nejaky tazky hriech, vsetky spovede od uvedenej nie sú platné a v tom prípade by si musel povedat, ze si sa neplatne (svätokrádezne) spovedal a prípadne aj pristupoval k sv. Prijímaniu. V tom prípade by generálna spoved bola aj nutná. V prípade, ze nie si si vedomy, ze by si niekedy dobrovolne zamlcal nejaky tazky hriech, generálna spoved je iba dobrovolná.

V ktoromkolvek prípade, ak povies knazovi, ze si chces urobit generálnu sv. spoved, je treba vyznat vsetky tazké hriechy, ktoré si v zivote spáchal. Dalej je treba pri tazkom hriechu povedat aj to, co mení druh hriechu. Napríklad ak niekto ukradne sto korún niekomu je to hriech, ale ak to ukradne z kostola, je to svätokrádez, mení to teda druh hriechu a treba to povedat. A podobne v inych prípadoch. Dalej je treba vzdy povedat pocet tazkych hriechov, - zabit jedného cloveka a zabit sto predsa nie je jedno a to isté. Ak sa nepamätám presne na pocet, musím povedat aspon priblizne podla najlepsieho svedomia a vedomia. Ak nepamätám ani priblizne, je treba povedat aspon to, ako dlho som bol v urcitom hriechu a ako casto sa mi asi stával.

Ak sa spovedáme z tazkych hriechov, z lahkych potom stací povedat uz iba tie, ktoré si najviac pamätáme, ktoré sme najcastejsie robili. Lahké hriechy nemusíme vsetky hovorit, ale ked nám prídu na um, povedzme ich. Hovorím to preto, lebo niektorí majú velky strach, ci povedia v spovedi vsetky, aj tie najmensie lahké hriechy. Tazké hriechy musíme povedat vsetky, aj ich pocet, v lahkych sa cítme slobodní.

Dalsia podstatná zlozka spovede je lútost nad hriechmi. Môzme si ju urobit pred rozhresením, ale najlepsie je urobit si ju aj hned po spytovaní svedomia. Lútost nespocíva v slzách (tie môzu byt a nemusia), ale vo vôli viac nehresit. Lútost spocíva v uznaní duse, ze robila zle pred Bohom.

A nakoniec je treba urobit pokánie, ktoré nám ulozí spovedník.

Chcem pridat, ze ak sme niekoho tazko ociernili, alebo niekomu nieco ukradli alebo inú skodu urobili, bolo by treba napravit to este pred spovedou nakolko je to mozné. Ak niekedy nevieme, co robit, opytajme sa pri spovedi spovedníka.

Kiez Ti Matka Bozia pomôze urobit si dobrú generálnu spoved a ja Ti k tomu zehnám.

Ak by si mal nejakú inú specifickú otázku tykajúcu sa spovede, napís znovu, kedze okolo spovede je mozné toho povedat este viac.

Ak vyznávame svoje hriechy, on je verny a spravodlivy: odpustí nám hriechy a ocistí nás od kazdej neprávosti.

1 Jn 1:9

Deti moje, nemilujme len slovom a jazykom, ale skutkom a pravdou. Podla toho poznáme, ze sme z pravdy, a upokojíme si pred ním srdce. Lebo keby nám srdce nieco vycítalo, Boh je väcsí ako nase srdce a vie vsetko.

1 Jn 3:18-20

Nebojme sa preto pristúpit k sv. spovedi, lebo Bozia láska je ovela väcsia, ako sú nase hriechy. Naozaj hojné je u neho vykúpenie.

o. Eirene 

 

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150