R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
 

Otázka - 41

K otázke c. 37 - Prace ZLEHO

4. júl 99

Ano, mate pravdu, vzdyt pravoslavna cirkev je prava katolicka cirkev od pocatku krestanstvi.

Po precteni nekolika nazoru odpovidam jako pravoslavny. V plnosti lasky naseho Pana Jezise Krista neni jedina myslenka, ktera by mohla soudit, jestli je pravoslavny ci latinik ucasten plneji zivotem v Kristu. Kdo odboci z teto uzke cesty, prichazi pracovat pro ZLEHO a zivit plamen rozkolu. Modlim se za jednotu srdce, ktere je nade vsim rozumovanim. Laska neusuzuje, ale miluje. Pravda je Laska, a kdo miluje, zije v pravde. Kdo miluje, nevidi pravoslavne, latiniky, protestanty, ale vidi jen deti Bozi.

Michal

 

Odpoved - 41
o. Pavol Eirene, C.Ss.R.
18. august 99
 

Cez to vsetko, ze nezdielame ten isty názor, som rád, ze dávate svoj príspevok k dialógu hladania. Ak clovek argumentuje, je to prvy znak, ze hladá pravdu.

Co sa tyka, Vasej námietky:

Hovoríte, ze "v plnosti lásky naseho Pana Jezise Krista neni jedina myslenka, ktera by mohla soudit".

Zaiste máte pravdu v tom, ze Pán Jezis neprisiel súdit, ale spasit. Na druhej strane, Jezis neprisiel milovat bez pravdy. Sám povedal: Poznáte pravdu a pravda vás vyslobodí." (Jn 8:32) Pravda nie je Jezisovi lahostajná. Ked debatuje so Saducejmi ohladom vzkriesenia, - cize debatuje o teologickych otázkach, - argumentuje proti ich mylnym názorom a nakoniec im hovorí: Velmi sa mylite. (Mk 12:27) Ci to nie je podla Vás neláskavy vyrok a "zivenie rozkolu" medzi saducejmi a Jezisom i jeho uceníkmi? Preco Pán Jezis, ktory je Láska, argumentuje proti tomu, co hovoria saduceji a obvinuje ich z omylu? Ved podla Vás "Láska neusuzuje, ale miluje."

Dalej, isté latinské príslovie hovorí Qui bene distinguit, bene docet. - Kto dobre rozlisuje, dobre ucí.

Tvrdit, ze pravoslavny alebo latinik je plnsie ucastny zivota v Kristovi nie je to isté ako tvrdit, ze katolícka Cirkev má PLNOST PROSTRIEDKOV na posvätenie a spásu. Tvrdil som niekde, ze by ten ci onen pravoslávny mal menej Kristovho zivota v sebe, ako niektory katolík? Neviem, ze by som nieco také niekde povedal. My nemôzeme súdit vnútorny stav ani jedného cloveka (a nezabúdajme, ze to platí aj na katolíkov!) Cosi iné je vsak posudzovat vonkajsie skutocnosti. Medzi ne rozhodne patrí aj VIERA. Ako sme to vyssie videli, Jezis nezostáva ticho v teologickych zálezitostiach v mene akejsi nerozmyslajúcej lásky. Vari pracoval pre ZLÉHO?

Jezis Kristus prisiel na svet dovrsit Zjavené Nábozenstvo. Ako vtedy mu nábozenské otázky neboli lahostajné a neprisiel preto, aby len miloval, ale aby aj zjavil plnú pravdu, ktorú clovek má poznat a v poslusnosti viery prijat, tak aj teraz mu nie je lahostajné, ze je tolko nábozenstiev na svete. ON prisiel zalozit JEDNO nábozenstvo. Ved práve tu sa ukazuje to, ze ako môzu mat ludia lásku, ked nechcú prijat Boziu Pravdu? Pravdu, ktorú zveril svojej Cirkvi?

Qui bene distinguit, bene docet - Máte pravdu v tom, ze kto miluje, nevidí pravoslavne, latiniky, protestanty, ale vidi jen deti Bozi. Ano, je to pravda, ze sme vsetci Bozie deti a máme si navzájom robit dobro. Ale aké je to dobro vidiet brata v omyle a nepovedat mu to? Práve preto, ze Jezis miloval kazdého cloveka, povedal saducejom: Velmi sa mylite. Lebo ich omyl VELMI skodil ich spáse. Nuz ak katolícka Cirkev povie, co je pravda, preco ju hned obvinujú z nelásky. Ak ucitelka v skole povie ziakovi, ze sa pomylil v príklade, preco ju nikto neobvinuje z nelásky? Ak komisia zistí v projekte mosta chybu, mala by z lásky k projektantovi mlcat a nechat most zrútit sa? Omyly v nábozenskych pravdách a nenávist k Zjavenej Pravde majú ovela horsie dôsledky v zivote ludí ako zrútenie sa mosta.

Otázka nie je v tom, ci tento pravoslávny, alebo tento katolík má viac Bozieho zivota v sebe, lebo iba Boh môze súdit, kto je v tazkom hriechu (prípadne v milosti posväcujúcej) a kto nie, ale otázka znie:

JE VSETKO V PORIADKU NA TOMTO SVETE, KED JE TU TOLKO NÁBOZENSTIEV? SÚ VSETKY PRAVÉ, ALEBO LEN JEDNO Z NICH JE PRAVÉ?

Ak sú vsetky nábozenstvá pravé, potom sú praví aj jehovisti, aj budhisti, aj hinduisti, aj bosoráci, aj satanisti, ba aj komunisti (lebo aj to je nábozenstvo, t.j. system, ktory ucí "pravdu" o zmysle zivota). Potom sú pravé aj nábozenstvá jednotlivcov. To znamená, ze potom kazdy má pravdu. Potom by ste museli uznat, ze aj ja mám pravdu, ked tvrdím, ze jedinou Kristovou Cirkvou je katolícka Cirkev.

Ak uznáte, ze vsetky nábozenstvá predsa nemôzu byt pravé, potom ktorá cirkev (alebo spolocenstvo) má to pravé nábozenstvo? Mohli by ste na to odpovedat? Je to pravoslávna cirkev? A ktorá, ved ich je viac, - autokefálnych, t.j. navzájom nezávislych.

Na otázku ste vlastne odpovedali, ked ste povedali: pravoslavna cirkev je prava katolicka cirkev od pocatku krestanstvi.

K tomu len tolko môzem povedat, ze naozaj BOLA pravou katolíckou cirkvou od pociatku krestanstva az do roku 1054.

Ak je vsetko s nábozenstvami vo svete v poriadku, preco potom hovorit o nejakom rozdúchavaní "rozkolu". Aky "rozkol", ked vsetko je v poriadku?!

Ale ak vsetko nie je v poriadku, preco vytykat nelásku niekomu, kto sa to snazí dat s pomocou Bozou do poriadku?

Ano, clovek má srdce, ktoré si túzobne ziada Lásku. Ale clovek má aj rozum, ktory si nie s mensou vehemenciou ziada Pravdu.

Matka jednoty, prihováraj sa za nás, vypros nám milost Svätého Ducha, Ducha jednoty.

o. Eirene 

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150