R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
 

Otázka - 43

Knazské povolanie?

4. júl 99

Pochvaleny bud Jezis Kristus,

Vazeny otce,

moja otazka sa bude tykat povolania do Bohu zasveteneho zivota. Uz od malicka som bol vychovavany v krestanskej viere a uz od malicka sa vo mne ozyvalo povolanie ku knazstvu. Samozrejme prisly roky, kedy som skor uvazoval o svetskom povolani, vybral som si skolu ktora ma perspektivu, nasiel si priatelku a snazil sa zit tymto zivotom. Samozrejme ze som nezabudol na cirkev a bol som vzornym krestanom. Stale viac vsak citim, ze moje miesto nie je tu. Nieco mi hovori, ze Boh ma chce mat ako svojho sluzobnika. Neviem to vysvetlit, ale je to tak. Mozno poznate pocit, ked sa clovek rozhoduje ktorou cestou v zivote pojde a obava sa, aby to nebola ta nespravna.

Asi najlahsie by bolo ist nadalej svetskou cestou, pretoze nastupenie na tu duchovnu zo sebou prinesie mnozstvo problemov. Ale akosi v mojom vnutri ma tento sposob zivota neuspokojuje a tuzim po comsi vznesenejsom. Na druhej strane, co ak si ma Boh nevyvolil a nie som hodny stat sa jeho knazom ?

Ako mam zistit ktorou cestou sa mam vydat ? Kdesi som cital, ze ak nie si vyvolenym, snaz sa aby si sa nim stal. Plati to ? Ako mozem v sebe posilnovat duchovne povolanie a pripravovat sa nan ?

Za skoru odpoved vam vopred srdecne Pan Boh zaplat.

Jan

 

Odpoved - 43
o. Pavol Eirene, C.Ss.R.
18. aug. 99
 

Mily Ján!

V prvom rade sa ti ospravedlnujem za neskorú odpoved, z dôvodu, ako to vyssie písem.

Z toho, co mi píses, sa mi zdá, ze más povolanie. Ak uz od malicka sa v tebe ozyvalo knazské povolanie, ale hlavne ten nepokoj, ktory teraz cítis, sú dost jasnymi znameniami, ze by si sa mal vybrat cestou k Bohu zasvätenému povolaniu.

To co píses o "mnozstve problémov" ak nastúpis na duchovnú cestu, myslím, ze je Ti jasné, ze problémy nie sú argumentom na to, aby si sa nevydal na duchovnú cestu.

Tvoja obava, "co ak si ma Boh nevyvolil", je len pokusením od zlého ducha. Lebo mozno namietat: "Co ak si ta Boh vyvolil." Teda tá námietka nic neobstojí. A vlastne, sám si si na nu správne odpovedal.

Pravdaze, nikto Ti teraz nemôze povedat s urcitostou, ci más povolanie alebo nie. Na cestu povolania sa musíme vydat vo viere a nádeji. Ak Boh pre nás túto cestu pripravil, postará sa, aby sme sa dostali aj k jej cielu.

Co chce od nás je to, aby sme spolupracovali s jeho milostou, aby sme robili a konali podla toho, co v danom case pokladáme za najsprávnejsie a najlepsie.

Rozhodnút musís Ty, ale mne sa zdá, ze Pán Ta volá do svojej vinice. Nestaraj sa o to, ci v budúcnosti zistís, ze si alebo nie si povolany. Tym nic nevyriesis. Staraj sa o dnesny den, lebo "dost má kazdy den svojich starostí". Ak by bolo vsetko dopredu isté, akú zásluhu by si mal na tom, ze sa dás do sluzby Bohu? Konaj podla toho, co Ti teraz Tvoje srdce a rozum hovorí. Ak budes íst podla svojho svedomia, nemás co stratit.

Kedze povolanie je velmi velkou vecou, zly duch Ta bude znepokojovat, napríklad otázkou, ako uvádzas, ci más vôbec povolanie.

Co je najdôlezitejsie, v tejto otázke potrebujes dobrého knaza, duchovného vodcu. Nájdi si dobrého, nie celkom mladého knaza, s ktorym by si sa radil.

No a samozrejme, vela sa modli na ten úmysel.

Ak más povolanie, nikde inde nenájdes pokoj.

o. Eirene

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150