R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
 

Otázka - 44

Knazské a aj reholné povolanie?

13. sept. 99

Drahy otce Eirene !

Dakujem Vam za Vasu odpoved. Prisla trosku neskoro, ale nie nadarmo. Este pred prichodom Vaseho emailu som sa definitivne rozhodol odpovedat na Jezisovo volanie - ANO. Vas email ma iba utvrdil v mojom rozhodnuti. Dufam, ze vytrvam na svojej ceste, a prosim aj Vas o modlitbu na tento umysel.

Odpovedal som si na otazku svojho povolania, prisli vsak dalsie. Vola ma Pan do svojej sluzby ako farskeho knaza alebo ako reholneho ? O sposobe zivota v reholnom spolocenstve toho vela neviem, takze nemozem povedat ci je moje miesto tam. Mozete mi poradit, kde sa o tom mozem nieco dozvediet, alebo ako sa rozhodovat ?

Dufam, ze moje otazky nie su zbytocne a zbytocne nezaberaju vas drahocenny cas.

Za vasu skoru odpoved vam vopred srdecne dakujem.

Jan

 

Odpoved - 44
o. Pavol Eirene, C.Ss.R.
16. sept. 99
 

Mily Ján!

Mám velkú radost z toho, ze si povedal Bohu ANO pre knazskú sluzbu. Nech Ta Boh sprevádza svojou milostou a Matka Bozia nech Ta ochranuje v tomto vznesenom, ale aj velmi zodpovednom povolaní. Zehnám Ti k tomu.

Obávas sa, ci Tvoje otázky nie sú zbytocné. Nie, vôbec nie sú zbytocné a nezaberajú môj "drahocenny cas". Ved ak svoj cas nevenujem na takéto otázky, otázky, ktoré sa tykajú vecného zivota, na co by som ho potom venoval. Ci jestvuje nieco drahocennejsie ako je nasa spása a vecny zivot? Práve toto robí cas drahocennym! Ved v kazdom okamihu môzem získat (ale aj stratit) vecné královstvo, vec¨né bohatstvá.

Myslím, ze práve aj to, ze som reholníkom, umoznuje mi o to viac robit takúto prácu. Vlastne sme pri Tvojej otázke, o knazskom a reholnom povolaní.

Co sa tyka spôsobu zivota v reholnom spolocenstve, na to mozno v krátkosti takto odpovedat:

Reholné knazské povolanie sa lísi od "diecézneho" v podstate tym, ze reholníci (aj neknazi) skladajú tri sluby: cistoty, chudoby a poslusnosti.

Co sa tyka cistoty, tu v praxi niet rozdielu medzi diecéznym knazstvom a reholnym.

Co sa tyka chudoby, reholník sa tymto slubom vzdáva nezávislého uzívania svetskych materiálnych dobier. Vsetko má uzívat alebo neuzívat len v súlade s vôlou predstaveného, ktorá mu predstavuje Boziu vôlu. Diecézny knaz nie je viazany slubom chudoby, hoci to neznamená, ze by nemal byt chudobnym ako Arsky farár. U reholníka vsak Cirkev na základe jeho slubu môze vyzadovat to, co u diecézneho nemôze. Reholník a rehola je z toho dôvodu viac disponibilná pre Cirkev (ak je verná svojmu poslaniu a charizme).

Poslusnot zahrnuje zrieknutie sa svojej vôle pred Bozou vôlou. Vychádza z vyroku Pána Jezisa: "Kto vás poslúcha, mna poslúcha". Zriekat sa vzdy svojej vôle môze byt postavené iba na silnej viere.

Tieto tri sluby sú neoddelitelné jeden od druhého, lebo zahrnujú totalitu odovzdanosti sa Bohu.

Diecézny knaz nakladá so svojím majetkom a volnym casom podla vlastného uvázenia, reholník sa zrieka vsetkého. Preto sa nehovorí o nejakom diecéznom povolaní, ale jednoducho o knazskom povalaní (ktoré je automaticky diecézne). Reholné povolanie je osobitné povolanie, do ktorého vstupujú práve tak knazi ako aj laici.

Tri sluby sú teda podstatné pri kazdej reholi. Okrem toho je tu potom charizma kazdej rehole, t.j. druh práce, ktorú tá ci oná rehola v Cirkvi vykonáva. Je to cosi podobné ako továrne v státe. Vsetky továrne sú továrne, ale nie vsetky vyrábajú to isté.

Tu Ti môzem iba pripomänút, ze tento Tvoj problém je treba sa tiez modlit a mat duchovného vodcu, ktory by ta usmernil v tychto veciach. O tychto veciach by sa dalo vela hovorit, ale to presahuje moznosti tejto stránky (iba ak by si sa opät spytal a to na konkrétne veci v tejto oblasti).

Ja ako reholník sa tesím z kazdého nového reholného povolania, ale v Tvojom prípade neviem zatial, co by som mohol povedat.

Najprv musís mat urcitú túzbu dat sa bezo zvysku Bohu a musís mat urcité nadsenie pre kolektívnu prácu. Noví kandidáti reholí sú obycajne uchváteny dielom, ktoré urcitá rehola vykonala, alebo sa im velmi páci ich charizma, alebo sú ocarení osobou svätého zakladatela. Co sa tyka napríklad nasej rehole, nás generálny vikár pri istom stretnutí povedal zaujímavé zistenie, preco niekto vstupuje k redemptoristom. Mnohí vstúpili preto, - povedal, - lebo jednoducho stretli iného redemptoristu. Tak to bolo napríklad aj v mojom prípade.

Na rozuzlenie svojej otázky potrebujes zaiste nejakého duchovného vodcu, s ktorym by si sa pravidelne stretával a ktory by Ta viedol a usmernoval na Tvojej ceste za Bohom.

Ak by si mi poslal prípadne svoje telefónne císlo, mohol by som Ti niekedy zatelefonovat a pohovorit s Tebou osobne a podrobnejsie.

Mária, vypros nám vela svätych knazov a reholníkov.

o. Eirene

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150