R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
 

Otázka - 45

Hladanie svojho povolania?

1. okt. 99

Pochvaleny bud Jezis Kristus!

Mily otce!

1.Ako ste hladali svoje povolanie?

2. Ako ste dosli k tomuto záveru, ze budete slúzit Bohu v knazskom a reholnom povolaní?

Za skore odpovede na moje otazky vopred dakujem!

Monika

 

Odpoved - 45
o. Pavol Eirene, C.Ss.R.
2. okt. 99
 

In eternum!

Milá Monika!

Za prvé, svoje povolanie som nehladal, pretoze je to Boh, ktory je prvym iniciátorom. On povoláva koho chce. Tak o tom svedcí aj Sv. Písmo pri opise povolania dvanástich apostolov:

Potom vystúpil na vrch, povolal k sebe tych, ktorych sám chcel (Mk 3:13).

Jezis hovorí, ze zrieknut sa vsetkého pre Bozie královstvo, to môzu pochopit iba tí, ktorym je to dané. (Mt 19:11) Clovek nemôze chciet, co nechápe. Kedze povolanie je cosi, co clovek sám od seba nemôze pochopit, nemôze to ani sám od seba vedome hladat. Ak clovek hladá povolanie, uz to je samo osebe známkou povolania, známkou, ze Boh si ho asi vyvolil.

Nie vy ste si vyvolili mna, ale ja som si vyvolil vás (Jn 15:16)

Kdesi som cítal, ze spôsob, akym Boh povoláva, mozno rozdelit na dva druhy: Spôsob tryskajúcej fontány a spôsob kvapkajúcej vody. U niekoho povolanie prichádza odrazu, zcista jasna vytryskne a rozhodne sa zasvätit sa Bohu, a niekto zase postupne uvazuje uz od malicka, az nakoniec akoby celkom prirodzene sa rozhodne pre Jeho sluzbu. Akoby po kvapkách sa priklána na stranu zasväteného zivota, az nakoniec si uvedomí, ze "nádrz" je plná.

V mojom prípade to bol rozhodne prvy prípad. Nikdy som neuvazoval o knazskom alebo reholnom povolaní (hoci som ho nikdy pozitívne nevylucoval). Ked mi spoluziaci v skole hovorili, ze som sa mal stat knazom, odpovedal som im, ci vari kazdy katolík má byt knazom? Moje rozhodnutie pre Boziu sluzbu prislo doslova v niekolkych sekundách. Nikdy predtym som neuvazoval o tom, ze by som mal byt knazom, a nikdy potom som neuvazoval, ze by som ním nemal byt. Bolo to cosi také, akoby na teba niekto vylial vedro vody. Clovekovi sa z toho vsetkého trochu krútila hlava. Cosi podobné muselo byt aj vyliatie Svätého Ducha na apostolov, ked o nich hovorili: Co to má znamenat?…Sú plní mladého vína. Sk 2:12

Zaiste, medzi tymito dvoma spôsobami je celá skála prechodov. Koniec koncov, kazdé povolanie je osobitné a má v sebe cosi originálne.

Treba vsak povedat, ze nech je to uz spôsob tryskajúcej fontány, alebo kvapkajúcej vody, v kazdom prípade Boh pripravuje cloveka na povolanie uz od lona matky, ba od vecnosti. Sám to môzem potvrdit, ked uvazujem o svojom zivote spätne, ze Boh ma pripravoval na povolanie cely môj zivot, hoci uvedomenie si povolania prislo v jednom momente. Nezálezí teda na spôsobe, ale na povolaní samotnom.

Co sa tyka reholného povolania, to prislo akoby spolu s knazskym. Duchovny otec, u ktorého som dostal (uvedomil si) povolanie, ma priviedol aj k reholnému povolaniu. Opytal sa ma, ci by som nechcel byt aj reholníkom, redemptoristom. Opytal som sa ho, ci je to dobrá vec. Povedal mi "áno" a tak ja som tiez povedal "áno" reholnému povolaniu. Kedze som bol rozhodnuty dat sa Bohu CELY, ziadne dalsie záväzky vyplyvajúce z rehole mi nevadili a myslienka apostolátu v spolocenstve sa mi pácila.

Mária, vypros nám novych knazov a reholníkov.

o. Eirene 

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150