R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
 

Otázka - 46

Utrpenie

4. okt. 99

Veladostojny otce,

Pred nedavnom som dostala otazku, ci nas ma Boh rad, ked na nas posiela utrpenia, ked clovek trpi a ma bolest. Boh chce, aby sme boli nestastni? Preco to dopusti?

Dakujem Vam za odpoved.

Helena

 

Odpoved - 46
o. Pavol Eirene, C.Ss.R.
6. okt. 99
 

Milá Helena!

Odpoviem otázkou: Miluje matka svoje pätrocné dieta, ked s ním ide k lekárovi, aby mu lekár pichol injekciu proti zhubnej chorobe? Vari tá matka chce, aby to dieta bolo nestastné? Preco matka dopustí, aby mu lekár pichol bolestnú injekciu? To malé dieta sa bráni, mozno zubami nechtami, ale ako mu má tá matka vysvetlit, ze je to pre jeho dobro?

Boh nemal v pláne utrpenie. Clovek mal v radosti slúzit v raji Bohu a nakoniec bezbolestne prejst do vecného zivota. Ale clovek vlastnou vinou uvalil na seba smrt, ktorej predchodcom je vlastne utrpenie. Clovek si za hriech zasluhuje vecny trest, ktorému hovoríme peklo. Utrpenie, ktoré na nás Boh dopústa, nás má zachránit od vecného UTRPENIA.

Utrpenie je iba signálom, ktoré nás upozornuje na nebezpecenstvo vecného zatratenia. Uz tu na zemi vidíme, ako nás fyzická bolest chráni pred nebezpecenstvom velkej straty. Ak clovek polozí nevdojak ruku na rozpálenú pec a nemal by pritom bolest, nechal by ju tam polozenú, az by sa celkom spálila. Bolest teda je dobrá, aby si clovek napríklad nespálil úplne ruku. Tu sa jedná o priamu fyzickú bolest, ktorú clovekovi sprostredkúvajú nervy. Bolest teda samo osebe nie je chorobou, ale iba signalizuje, oznamuje nám, ze nieco nie je v poriadku, signalizuje nám chorobu. Ak by sme nemali bolest, nevedeli by sme, ze sme chorí, preto by sme sa ani neliecili a nakoniec by sme zomreli na následok choroby.

Podobne je to v zivote cloveka ako celku. Utrpenie, ci bolest akéhokolvek druhu nám iba oznamuje, signalizuje, ze nieco nie je v poriadku v nasom osobnom zivote, alebo vo svete. Ano, lebo nie vzdy musí byt utrpenie nasledkom vlastnych tazkych previnení. Ako ludia sme navzájom pospájaní a casto nesieme bremená inych. Sú ludia, na ktorych Boh dopústa utrpenie, aby zachránil inych od vecného zatratenia. Najlepsie to vidíme na Jezisovi Kristovi, ktory je Bozím Synom a nikdy nezhresil ani tym najmensím hriechom, a predsa on trpel zo vsetkych ludí najviac.

Sme teda pri druhom dôvode, pretoze utrpenie okrem signalizácie choroby (v nasom prípade choroby hriechu v ludstve) má tiez zadostucinujúcu hodnotu. Nevinny clovek môze trpiet za spásu iného. Je to velké tajomstvo "transfúzie" milosti v ludstve. Vidíme v medicíne ako jeden clovek môze dat svoju krv (alebo aj cely orgán) druhému clovekovi, aby ten mohol zit. Podobnym spôsobom je to s utrpením. Utrpenie spravodlivého Boh pouzíva na "transfúziu", aby hriesnik nemusel zomriet, vlastne, aby nemusel TRPIET v pekle po celú vecnost.

Boh nechce utrpenie, ale ho iba DOPÚSTA, pretoze Boh vie, co je pre nás naozaj dobré. Kto môze obvinovat Boha z toho, ze by chcel, aby sme boli nestastní, ked vidíme, ze najväcsie utrpenie dopustil na svojho Jednorodeného najmilovanejsieho Syna?

Môzme aj takto uvazovat: Ak by Boh naozaj chcel nase utrpenie, preco by nás drzal tu na tejto zemi, kde je tolko krásnych vecí? Ak by Boh bol naozaj zly a nejaky sadista, ci by nás nestvoril rovno do pekla? Naco by nám doprial uz tu na zemi tolko radostí?

Nie, Boh nemá radost z násho utrpenia! On sám sa stal clovekom a trpel v tele i v dusi viac, nez ktokolvek na svete, aby nás akosi presvedcil, ze to s nami myslí dobre, hoci my nemôzeme pochopit vsetky súvislosti násho bytia.

Z toho mála, co tu teda písem o utrpení, nech je jasné aspon to, ze námietka, ktorú Ti ktosi dal, je prílis krátkozraká a prinajmenej detsky obvinuje Boha, to najväcsie dobro, z NEDOBRA.

Kto takto unáhlene obvinuje Boha, ten o sebe svedcí, ze má v sebe este vela pychy, lebo si myslí, ze vie lepsie ako BOH, co je v konecnom dôsledku pre cloveka dobré a co zlé.

Áno, utrpenie cloveka nemôzme rozriesit z pozemskej perspektívy!

Vsetko utrpenie, ktoré Boh vo svojej prozretelnosti dopústa na ludí, slúzi nato, aby clovek nemusel trpiet vecne v pekle. Ale dopústa ho zároven aj preto, aby dal clovekovi cím väcsiu blazenost v nebi.

Utrpenia tohoto casu nie sú hodny porovnávania s budúcou slávou, ktorá sa na nás má zjavit. (Rim 8:18)

Pozrime sa, kolko si odriekajú sportovci, aby získali prvú cenu! Odriekajú si spánok, jedlo, podrobujú sa prísnej disciplíne… Ci to nie je utrpenie? A predsa prijímajú ho, aby získali slávu. A je to iba pominutelná sláva! Ci nemá Boh ovela väcsí dôvod dopustit utrpenie pre neporovnatelne väcsiu a vecnú slávu svojich vyvolenych?

Je lepsie trpiet za dobré skutky, ak je to Bozia vôla, ako za zlé. Ved aj Kristus raz navzdy trpel za hriechy, spravodlivy za nespravodlivych, aby vás priviedol k Bohu. 1 Pt 3:17-18

A na záver este jedno slovo tym, ktorí si myslia, ze by vedeli riadit svet lepsie ako BOH:

Ak odmietas Boziu múdrost aj v otázke utrpenia, robís Boha mensím od seba, cím vlastne prehlasujes, ze Boh nejestvuje (lebo Boh, ktory je mensím od teba, nie je BOH). Ale ak Boh nejestvuje, ako POTOM vysvetlís utrpenie?? Na koho budes zvalovat vinu? Ak Boh nejestvuje, môzes mi dat jednu jedinú, co len trochu uspokojivú odpoved na otázku utrpenia? Ci ti nezostane potom len círe zúfalstvo?!

Co sa tyka tej osoby, Helena, ktorá Ti dala otázku o utrpení, moznoze tá osoba trpí a nevie si dat ziadnu odpoved, mozno to nemyslí zle s tou otázkou. Porad jej slovami Svätého Písma:

Trpí niekto z vás? Nech sa modlí. (Jak 5:13)

Nech sa modlí! Prvá a posledná záchrana cloveka je modlitba. Pysny clovek, ktory si myslí, ze je múdrejsí ako Boh, sa nebude modlit. Pretoze Boh chce kazdého cloveka spasit, preto kazdého chce priviest k modlitbe, lebo modlitba spája cloveka s Bohom a spojenie s Bohom je vlastne spasením. Bez modlitby nie je mozné sa spasit, lebo mimo Boha niet spásy, niet vecného zivota.

Kolko ludí by sa bez utrpenia nikdy neobrátilo vo svojom srdci na Boha!

o. Eirene

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150