R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
 

Otázka - 49

Este raz o utrpení

16. nov. 99

Mam takuto otazku este raz ohladom utrpenia:

Koho Boh najviac miluje, toho bolestami najviac zatazuje. Teda utrpenim nam Boh ukazuje, ako nas miluje. Ked sme stastni, tak nas ma potom menej rad?

Dakujem za odpoved.

Martina

 

Odpoved - 49
o. Pavol Eirene, C.Ss.R.
19. nov. 99

 

Boh nás nestvoril pre pochmúrnost hroba. Boh nás stvoril, aby sme naveky boli stastní s ním v nebi. Dobre, sluha verny, vojdi do radosti svojho Pána. Tak hovorí Jezis v Evanjeliu. Radost nad vsetko pochopenie je pripravená tym, ktory milujú Boha.

Ak prisla bolest do sveta, je to len preto, lebo clovek zhresil. Hriech je prícinou vsetkého utrpenia. Boh dopustil utrpenie, lebo On vie nielen urobit z nicoho nieco (cize vie stvorit), ale vie aj z najväcsieho zla urobit najväcsie dobro. Boh dopustil hriech, lebo vedel, ze nám posle Spasitela, ktory nás vo svojom Tele, v ktorom bude prebyvat vsetka plnost bozstva, pozdvihne az k Boziemu zivotu. Avsak hriech ostáva hriechom a mnohé duse privádza k vecnému zatrateniu. Kristus chce nadalej zachranovat a vykupovat svet a preto nám dáva úcast na svojom utrpení, alebo inác povedané, On chce v nás trpiet, ak mu to dovolíme. Trpiet s Kristom je privilégium. My sa, pravda, bojíme utrpenia, ale Bozia milost nám pomáha dobrovolne ho prijímat. Z lásky k Jezisovi Kristovi.

Toto je najvyssie a najvznesenejsie poznanie a povolanie, ktoré môzeme mat. Pravda, môzu byt aj iné príciny, preco Boh dopústa utrpenie, napríklad, aby obrátil hriesnika z jeho zlej cesty. Ale to najzmysluplnejsie utrpenie je to, ktoré je vyssie opísané. Jezis Kristus prisiel, aby trpel tymto spôsobom a tak zadostucinil za nase hriechy a vymohol pre nás nebo.

Hovorí sa: Koho Boh miluje, toho krízom navstevuje. Nemyslím si, ze by sme mali hovorit: toho bolestami zatazuje.

Ani Pán Jezis nemal fyzické bolesti cely zivot. I on sa "rozradoval v duchu", ako hovorí Sväté Písmo. I on sa potesil z velkej viery stotníka.

"Koho Boh miluje, toho krízom navstevuje." je ludové príslovie, ktoré odráza kus pravdy z nasej viery. Ale to neznamená, ze by clovek, ktorého "Boh miluje" mal cely pozemsky zivot znásat pekelné muky. Boh chce spasit kazdého cloveka a preto hladá tych, ktorí sú ochotní obetovat sa za ich spásu, ktorí sú ochotní prinásat obety, zriekat sa i toho, co nie je hriesne, ba práve, co je dovolené a dobré. Utrpenie hriesnikov Boh nemôze pouzit ako "materiál" na spásu sveta. Len utrpenie spravodlivého na to môze poslúzit. A spravodlivych Boh predsa miluje. Preto sa hovorí: "Koho Boh miluje, toho krízom navstevuje." Boh vsak nikomu nedáva kríz, ktory by clovek nemohol uniest.

Ak by clovek cely zivot iba trpel a nikdy nezazil nikdy nic dobrého, ako by mohol milovat Boha? Ako by mohol vediet, ze jestvuje dobry a úzasny Boh? Preto Boh vsetko rozdeluje podla miery, - radosti i bolesti. Vo fyzickej oblasti rozkos je nezlúcitelná s bolestou. V duchovnej oblasti kríz nevylucuje úplne radost a stastie. To, ako nás Boh miluje, závisí aj od nás, ako ho my milujeme. V Písme hovorí: Ja milujem tych, ktorí mna milujú.

Neboj sa, Boh Ta miluje aj vtedy, ked si stastná, t.j. ked más stastné chvíle. Robotník, ktory pracuje, potrebuje aj dovolenku, aby mohol znovu pracovat. Tak aj Boh dáva "dovolenku" tym, ktorych miluje.

o. Eirene 

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150