R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
 

Otázka - 51

Gréckokatolíci

17. nov. 99

Dostojny otce,

chcela by som sa spytat na tuto vec:

Moj otec je greckokatolik, moja mama rimskokatolicka. Ja som bola pokrstena v rimskokatolickom obrade. Chcela by som vediet, ci som po otcovi rovnako pravoplatna greckokatolicka (hoci krst som neprijala u nich), alebo nie. Tento vychodny obrad je pre mna velmi zaujimavy a pekny. Je pravdou, ze sa to urcuje podla otca?

Mozte mi to vysvetlit?
Dakujem

H.K.

 

Odpoved - 51
o. Pavol Eirene, C.Ss.R.
22. nov. 99

Pred 25. aprílom 1983 (kedy vstúpil do platnosti novy kodex kanonického práva CIC) obrad dietata isiel jednoznacne podla otca, bez ohladu na to, kde bolo dieta pokrstené. Ak dieta bolo pokrstené po tomto datume, jeho obrad závisí od vzájomnej dohody rodicov pri krste (t.j. ak jeden rodic je rímsko a druhy gréckokatolík). Ak su obaja rodicia rímskokatolíci, alebo obaja gréckokatolíci, vtedy táto moznost volby obradu nejestvuje.

Kanon 111 CIC hovorí:

§ 1

Prijatím krstu sa dieta stáva clenom latinskej cirkvi [t.j. rímskokatolíckeho obradu] ak rodicia patria k tejto cirkvi, alebo, ak jeden z nich k nej nepatrí, ak obidvaja spolocnym súhlasom sa rozhodli, ze dieta bude pokrstené v latinskej cirkvi. Ak spolocny súhlas chyba, dieta sa stáva clenom cirkvi toho obradu, ku ktorému patrí otec.

§ 2

Kandidát pre krst, ktory dovrsil 14 rokov sa môze slobodne rozhodnút v ktorej cirkvi sa chce pokrstit, ci v latinskej alebo inej cirkvi autonomneho obradu…

Clovek nemôze patrit k dvom obradom zároven. Ak niekto v minulosti chcel zmenit obrad, ziadost sa posielala do Ríma. Teraz na zmenu obradu stací súhlas dvoch prislúchajúcich biskupov.

Skutocnost, ze nemôzeme patrit do viac ako jedného obradu zároven neznamená, ze by sme nemohli navstevovat bohosluzby v inych obradoch (aleboze by tu bola nejaká "mensia právoplatnost"). Cirkevné právo nám hovorí, ze predovsetkym spoved a sväté prijímanie môzu katolíci prijímat kedykolvek v ktoromkolvek katolíckom obrade.

o. Eirene

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150