R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
 

Otázka - 54

Homosexualita

1. dec. 99

Pochvaleny bud Jezis Kristus!

Chcela by som sa na Vas obratit s jednou prosbou a poradit.

Ja osobne poznam jedneho chlapca, na ktorom mi velmi zalezi. Je mi dost osobne blizky, a jednoducho castym stretavanim sa nase kamaratstvo prehlbovalo, v takej urcitej vzajomnej dovere. Z mojej strany to bolo ovela lahsie, pretoze sa mi velmi pacil, citila som k nemu nieco viacej. Moja laska k nemu uz nebola len na baze priatelstva. On to velmi dobre vedel, vnimal to, ale stale sa len vyhovaral, a vymyslal si, ze ma uz nejaku dievcinu, a chodil okolo horucej kasi. Snazila som sa to respektovat, a brat ho ako velmi dobreho priatela. I ja som vnimala z jeho strany, ze mu som nie lahostajna a zalezi mu na mne. Stale som rozmyslala nad tym v com je teda problem. Az po urcitej dobe mi povedal, ze je iny ako ostatni chalpci, ze je homosexual.

V tej chvili, som skamenela, obarilo ma, a prve co ma napadlo v mysli bolo "Pane, preco prave ja?" Po tom vsetkom sme sa este nejaku dobu stretavali i nadalej, ale stale som sa coraz viac trapila, a bolelo ma to. Neustale som sa modlila za neho, i nadalej zostava v mojich modlitbach. Uz som jednoducho nevladala, nemala som dostatok sil na spolocne stretavanie sa. Nedokazala som to prijat, nahovarala som si, ze pomocou Bozou sa to vyriesi a vsetko bude uplne inak. Hovorila som si, ze ma potrebuje, nemozem ho len tak "odhodit". Viem, ze ma mal rad ako dobru priatelku a svojim sposobom ma potreboval ako oporu. I moj nazor na tuto temu poznal, snazila som sa mu pomoct ako sa len dalo, presvedcit ho, ale marne. Postupne som pochopila, ze na mne to nie je, ja ho nemozem zmenit, ked nema snahu "on" sam. Ale, nakoniec po dlhom premyslani som sa predsa rozhodla na neurcitu dobu ukoncit toto nase spolocne stretavanie, i ked to nebolo pre mna najlahsie. Dokial ho nebudem mat "rada ako priatela" sa s nim nemozem stretavat, teda tak to vnimam a citim ja. "Co clovek nevidi, srdce neboli."

Chcem sa Vas opytat, ci to z mojej strany nebolo sebecke urobit tento krok, alebo unik pred nim? Ako sa ma clovek stavat k takymto ludom, ako im mozeme pomoct?

Budem Vam osobne velmi vdacna za Vasu odpoved.

Monika

 

Odpoved - 54
o. Pavol Eirene, C.Ss.R.
4. nov. 99

Milá Monika!

V prvom rade Ti chcem povedat, ze to nebol ziadny sebecky krok. Takéto myslienky pokladaj za obycajné pokusenie, ktoré Ti chce vziat pokoj.

Boh kazdému daroval slobodnú vôlu a nikdy ju nezlomí i za cenu, ze sa clovek rozhodne pre peklo. To je skutocnost, ktorú si treba povedat najsamprv. Nebudme teda my múdrejsí ako Boh a neznásilnujme vôlu druhého cloveka. Boh je nekonecna láska a predsa respektuje slobodu cloveka, aj ked sa clovek rozhodne pre peklo. Boh stvoril cloveka na svoj obraz, teda tak vzneseného, ze clovek nemôze nebyt bez slobodnej vôle. Keby Boh zobral clovekovi slobodnú vôlu, clovek by prestal byt clovekom. Boh by tym znicil cloveka a preto Boh nikdy nevezme clovekovi slobodnú vôlu. Iba clovek sám sa môze pozbavit svojej slobodnej vôle. Zatratenci v pekle prezívajú peklo práve preto, lebo celé ich bytie by sa chcelo vrhnút do lásky, ktorú spoznali v Bohu, ale uz nie sú schopní sa pre nu rozhodnút.

Zakial sme vsak tu na zemi, máme vzdy sancu rozhodnút sa pre Boha. Inymi slovami, sme vzdy slobodní. Ale ak páchame hriech, - vedome a dobrovolne, - nasa sloboda sa umensuje, a clovek v hriechu je niekedy uz tak velmi slaby, ze bez osobitnych Bozich milostí nie je morálne schopny povstat zo svojich hriechov. Preto takymto ludom môzeme najlepsie pomôct tak, ze sa za nich modlíme a vyprosujeme im milost obrátenia, ako nás o to prosí aj Panna Mária vo Fatime.

O probéme homosexuality hovorí aj novy Katechizmus Katolíckej Cirkvi.

2357 - …Jej psychicky vznik ostáva z velkej casti nevysvetleny. Tradícia, opierajúc sa o Sväté Písmo, ktoré predstavuje homosexuálne vztahy ako velmi závaznú zvrátenost, vzdy hlásala, "ze homosexuálne úkony sú svojou vnútornou povahou nezriadené". Sú proti prirodzenému zákonu.… V nijakom prípade ich nemozno schvalovat.

2358 - Nemaly pocet muzov a zien má hlboko zakorenené homosexuálne sklony. Táto objektívne nezriadená náklonnost je pre väcsinu z nich skúskou. Treba ich prijímat s úctou, súcitom a jemnocitom a vyhybat sa akémukolvek náznaku nespravodlivej diskriminácie voci nim. Aj tieto osoby sú povolané plnit vo svojom zivote Boziu vôlu a, ak sú krestanmi, spájat s Pánovou obetou na krízi tazkosti, s ktorymi sa môzu stretnut v dôsledku svojho stavu.

2359 - Homosexuálne osoby sú povalané k cistote. Cnostami ovládania sa, ktoré vychovávajú k vnútornej slobode, niekedy aj pomocou nezistného priatelstva, modlitbou a s pomocou sviatostnej milosti sa môzu a majú postupne a rozhodne priblizovat ku krestanskej dokonalosti.

 Z toho, co nám katechizmus hovorí vyplyva, ze ak osoba z akychkolvek dôvodov uz ma sklony k homosexualite, sklon nemusí byt samo v sebe hriechom, ale skutky v ziadnom prípade nie sú morálne ospravedlnitelné. Cize homosexuálne skutky nie sú nikdy prípustné.

Sväté Písmo predstavuje homosexuálne vztahy ako velmi závaznú zvrátenost. Jednen z dôvodov homosexuality, a mozno najrozsírenejsí, uvádza sv. Pavol v Liste k Rímanom.

Bozí hnev z neba sa zjavuje proti kazdej bezboznosti a neprávosti ludí, ktorí neprávostou prekázajú pravde. Je im predsa zjavné, co mozno o Bohu vediet; Boh im to zjavil. Ved to, co je v Nom neviditelné - jeho vecnú moc a bozstvo -, mozno od stvorenia sveta rozumom poznávat zo stvorenych vecí; takze nemajú vyhovorky. Hoci Boha poznali, neoslavovali ho ako Boha, ani mu nevzdávali vdaky…

Preto ich Boh vydal necistote podla ziadostí ich srdca; a tak hanobili svoje vlastné telá tí, co Boziu pravdu zamenili za loz, uctievali stvorenia a slúzili radsej im ako Stvoritelovi, ktory je zvelebeny naveky. Amen.

Preto ich Boh vydal nehanebnym náruzivostiam. Ich zeny zamenili prirodzeny styk za protiprirodzeny. A podobne aj muzi zanechali prirodzeny styk so zenou a zahoreli ziadostivostou jeden k druhému: muzi s muzmi páchali nehanebnost. Tak si sami na sebe odniesli zaslúzenú odplatu za svoje poblúdenie. A pretoze si nevedeli vázit poznanie Boha, Boh ich vydal napospas ich zvrátenému zmyslaniu, aby robili, co sa nepatrí.

Rim 1:18-28

Ak z Bozej prozretelnosti, Monika, si sa stretla s tymto chlapcom, mozno mu Pán prostredníctvom Teba chcel dat pomocnú ruku. To vsak neznamená, ze by si sa mala aj nadalej s ním stretávat. Ak niekoho milujeme a vieme, ze má nebezpecnú chytlavú chorobu, bolo by velmi nemúdre nebrat na to ziadny ohlad. Takyto nemocní sa izolujú od ostatnych ludí a dávajú sa do karantény. Tí, ktorí sa o nich starajú sú na to speciálne pripravení a pouzívajú speciálne prostriedky pri práci s nimi. Cosi podobné je s hriesnikmi, ktorí milujú svoje hriechy.

Zváz si preto dôsledky, ktoré by pripadali do úvahy. Predovsetkym si daj otázku, ci by ste vôbec mali deti v manzelstve. A ak by ste mali, chcela by si aby Tvoje deti mali za otca homosexuála, cloveka, ktory sa tesí svojej náruzivosti? Zváz si, ze ak by si si vzala za manzela cloveka, ktory nie je schopny byt zodpovednym manzelom, nevystavujes skode a nebezpecenstvu iba seba, ale si zodpovedaná aj za stastie a zdravy vyvin svojich deti.

Nemôzme ich, ako to hovorí katechizmus, odsudzovat alebo nespravodlivo diskriminovat, ale nemôzme diskriminovat ani nevinné deti, ktoré by z takéhoto manzelstva mohli mat v zivote tazké psychické následky.

Viem, ze podobné situácie nie sú v zivote lahké, ale snaz sa ich riesit vo svetle Kristovho evanjelia a predovsetkym skrze modlitbu.

Nech Ta Pán pozehná, aby si sa riadila predovsetkym zdravym úsudkom svojho rozumu, ktory dokáze prehliadnut nemiestne city a vidiet, co prinesie ozajstné dobro tak Tebe ako aj inym.

A nech Pán zehná aj toho chlapca. Len Pán pozná celé pozadie jeho situácie. Ak zije zivotom homosexuála, zije v hriechu. Ak nadobudol tento sklon uz z akéhokolvek dôvodu, a chce sa z neho dostat, nech si nezúfa, ale nech sa obráti na Boha o pomoc, lebo Bohu nijaká vec nie je nemozná.

o. Eirene

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150