R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
 

Otázka - 66

Spomínanie pápeza vychodnymi patriarchmi vo bohosluzbách - Encyklika Ex Quo Primum

27. apríl 2000

Drahy brat Pavol,

pokial ide o spomínanie mena rímskeho pápeza vychodnymi patriarchami v bohosluzbách do rozkolu z roku 1054, dovolím si odkázat Vás na encykliku rímskeho pápeza Benedikta XIV. pod názvom "Ex Quo", kde predmetnú problematiku velmi podrobne rozoberá. Zial, ja som si zatial nenasiel cas podrobne ju prestudovat, ale Vy ho azda budete mat... Táto encyklika sa nachádza aj na internete (po anglicky), pozri adresu: http://listserv.american.edu/catholic/church/papal/benedict.XIV/b14exqu.txt.

S pozdravom Christós voskrése!

Mgr. Marcel Gajdo

 

Odpoved - 66
o. Pavol Eirene, C.Ss.R.
5. máj 2000

Voistinu Voskrés!

Dakujem za odkaz na uvedenú encykliku. Nasiel som ju na uvedenej adrese, ale musel som k nej ist postupne, najprv na

http://listserv.american.edu/catholic/church/papal/

potom kliknut na Benedect XIV. a potom na encykliku. To uvádzam len preto, ak by niekto mal ten isty problem ako som mal ja.

V taliancine je na tejto adrese:

http://www.europart.it/jubilaeum/ex_quo_primum.htm

Dakujem, Marcel, za odkaz na túto encykliku. Bola pre mna nanajvys zaujímavá a aktuálna. Precítal som ju celu (v taliancine, lebo v anglickej verzii jej posledná stvrtina na internete chýba).

Encyklika okrem iného pojednáva aj o spomínaní mena pápeza v bohosluzbách. Hovorí, ze uz v prvych storociach bolo meno rímskeho velknaza napísané v posvätnych textoch Grékov (byzantsky obrad) a pocas omsí bolo zvykom sa za neho modlit. Vzhladom na nasu otázku (cislo 27, 2) encyklika len potvrdzuje, ze vynechanie pápezovho mena z liturgických textov znamená schizmu.

o. Eirene

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150