R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
 

Otázka - 67

Determinovany chaos

31. máj 2000

Vazeny o. Eirene,

chcela by som Vas poprosit o blizsie vysvetlenie pojmu "Determinovany chaos". Tento pojem sa spaja s neustalou kreaciou sveta - jeho udrziavanim.

Dakujem.
Helena

 

Odpoved - 67
o. Pavol Eirene, C.Ss.R.
31. máj 2000

 

Kedysi som cítal na túto tému isty clánok v Exprese, casopise, ktory vychádzal niekedy v 70. a 80. rokoch. Myslím, ze tam som si prvy krát uvedomil myslienku na ktorú sa zrejme pytas.

"Determinovany" znamená "urceny" a teda "organizovany", ci "cieleny". Vyraz "determinovany chaos", ak ho chcem chápat v co najpozitívnejsom vyzname, by bolo to, co som si uvedomil pri cítaní spomenutého clánku.

Práve teraz, ked toto písem, vonku prsí. Tisíce a tisíce kvapiek vody padá na pôdu, stromy, strechy… Kde ktorá kvapka spadne, to je "úplne" náhodné. V beznom ponímaní povieme, ze je to úplne chaotické. Nie je tu (aspon ho nevidíme) ziadny zákon, kde ktorá kvapka by mala spadnút. A predsa vieme, ze je tu zákon vyparovania vody z oceánov, vodná para (vo vzduchu) na základe archimedovho zákona stúpa hore, potom je tu zákon kondenzácie, vytvárania kvapiek, potom na základe zákona gravitácie kvapky vody padajú na zem a stekajú do morí. Poznáme totiz velmi dobre zákon kolobehu vody v prírode. Pred nasimi ocami sa teda predstavuje na jednej strane dokonaly zákon a na druhej strane úplny chaos.

Podobne je to napríklad s molekulami vo vzduchu, alebo vo vode, alebo aj v láve. Vidíme pred sebou absolútne "bezhlavy", náhodny pohyb, ale na druhej strane jednotlivé celky, ale aj casti podliehajú presnym zákonom.

Na svojom pocítaci mám momentálne ako pozadie krásny morsky útes. Teraz, povedzme, nie molekuly vody, ale vlny na mori sú úplne náhodné, chaoticky sa vytvárajúce. Je ich nespocetné mnozstvo a niet ziadneho pravidla, kde ktorá vlna by sa mala vytvorit a preco. Podobne je to s hmotou útesu. Jeho záhyby v mori sú úplne náhodné, nepravidelné (nie pravitkové), sú teda chaotické. A predsa celá scenéria je úchvatná a clovek v nej vidí úzasnú krásu a harmóniu (co je opak chaosu).

Nuz ak otvoríme oci, vidíme pred sebou v jednej realite aj dokonaly zákon (determináciu) aj úplny chaos (náhodu) a nevieme si to vysvetlit (aspon ja neviem), ako to môze byt spolu.

Je jasné, ze nic nie je úplne náhodou, lebo Boh má vsetko pod kontrolou a jemu sa nic nevymyká z ruky.

Kedze chaos smeruje k rozpadu a determinácia k vzniku, nevieme pochopit, ako to Boh sklbil, ze náhoda (chaos) je v harmónii s organizovanostou (determináciou). Toto by mohlo odpovedat spomenutému vyrazu "udrziavanie sveta", - toho, co sa nám javí ako sklbenie náhody s organizovanostou.

Nie som si celkom isty, ci som odpovedal presne na Tvoju otázku, lebo závisí aj od toho, v akom kontexte tá otázka bola polozená. Koniec koncov, vzdy môzes polozit dalsiu otázku.

o. Eirene

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150