R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
 

Otázka - 68

Mentálne postihnutí ludia - ich zmysel

31. máj 2000

Vazeny otce,

zaujima ma otazka postavenia mentalne postihnuteho cloveka v spolocnosti a jeho prinos, vyznam.

Mala som moznost kratky cas pracovat medzi takymito ludmi. Musim priznat, ze ma velmi oslovila krasa ich duse, jednoduchost a uprimnost. Myslim si, ze aj skrze ich utrpenie dostavame od P. Boha pozehnanie, ze Boh vyvazuje utrpenie svojim pozehnanim.

Nevedela som vsak celkom vysvetlit, pytajucim sa "naco nam su taki ludia". Bolo to hodnotenie v negativnom zmysle. Mohli by ste mi to prosim objasnit?

Dakujem.
Helena

 

Odpoved - 68
o. Pavol Eirene, C.Ss.R.
31. máj 2000

Milá Helena!

Myslím, ze podstatnú cast otázky si zodpovedala Ty sama.

Tvoja odpoved má o to väcsiu váhu, ze je zároven osobnym svedectvom.

Urcite Boh vyvazuje utrpenie svojím pozehnaním a skrze ich utrpenie nám Boh chce nieco dat, pravda, ak to my chceme uznat.

Teba trápi otázka, - a nie ani tak otázka, ved si si na nu dala celkom primeranú odpoved, - ba skôr Ta trápi, ako tym ludom vysvetlit, aby aj oni chápali, ze aj za skutocnostou mentálne postihnutych ludí jestvuje hlboky Bozí plán.

Najprv, Helena, ako môzes niekomu vysvetlit, ze Boh má pre vsetko riesenie, ak ten clovek neverí, alebo nechce verit v Boha? Ak Boha niet, nic nemá zmysel. Ten kto nechce verit v Boha, ten nezije pre vecnost, ale len pre tento svet. Kedze nikto nemôze nechciet byt stastnym, ani ateista, ktory práve preto, ze neverí v Boha, nemôze cakat stastie na druhom svete, preto sa za ním pachtí na tomto svete z celej svojej sily. Je len logické, ze takému clovekovi sú mentálne [latinsky: mens = mysel] postihnutí ludia na tarchu a na prekázku v jeho honbe za rozkosami. Velmi lahko príde k záveru: "Naco nám sú takí ludia?! Sú nám (nechce povedat "mne") na tarchu! Bolo by sa ich treba nejako zbavit (ako to robil napríklad Hitler)."

Pravdaze, takyto clovek ani sám pred sebou nechce pripustit, ze je to jeho sebectvo, ktoré ho vedie k takémuto záveru. Preto chce presvedcit seba i inych, ze je to v prospech mentálne postihnutych ludí, ak by sa ukoncil ich zivot (samozrejme násilne, cize vrazdou).

Dajme si vsak presne tú istú otázku ohladom zdravych: „Naco nám sú zdraví ludia?!" Sebec potrebuje zdravych ludí, aby mu slúzili, alebo aby z nich mal nejaky osoh. Ale naco nám (komu "nám"?) sú zdraví ludia, ked aj tak raz vsetci pomrú?! Kto si osobuje právo rozhodovat nad zivotom a smrtou ludí, len preto, ze sú "nám", "mne" osozní alebo na tarchu?! Kto sa odvazuje postavit sa do pozície Boha a urcovat, co je zmyslom cloveka? (Lebo k tomu nás obidve otázky privedú.) Ak podla niektorych ludí Boh nemá co rozhodovat o tom, co by sme mali robit, ako si potom tí niektorí ludia osobujú právo rozhodovat o tom, co majú iní robit, alebo co sa s inymi môze urobit?

Pravda je taká, ze Boh stvoril cloveka na svoj obraz, a jeho obraz je láska, lebo Boh je láska, ako to hovorí sv. Ján apostol. Ak clovek v sebe znicí lásku, smeruje do vecného zatratenia. Ak v sebe zachová lásku, ktorú mu Boh dá, bude naveky v nebi stastny.

Nuz clovek, ktory TVRDÍ, ze nejestvuje nic iné len tento krátky, zúfaly, tmavou smrtou sa konciaci zivot, clovek, ktory ODMIETA jasné Bozie svetlo, ktoré k nám prislo v Jezisovi Kristovi, takyto clovek je vázne mentálne postihnuty. Jeho mentálna porucha je omnoho hlbsia ako tych, ktorí sú mentálne postihnutí nedobrovolne, lebo on sa stal mentálne postihnutym zo svojej vlastnej vôle.

Co by trebalo urobit s tymito mentálne postihnutymi ludmi? Co ak by sme sa spytali: "Naco nám sú títo mentálne postihnutí ludia?!"

Boh je prvy, ktory by si mohol povedat: "Naco sú mi títo blázni?" Ved On ich za takych pokladá: Blázon si v srdci hovorí: „Boha niet." (Zalm 14:1)

Ak dávam takúto priamociaru odpoved na Tvoju otázku, Helena, tak nie pre tych, ktorí sa Ta úprimne pytajú "Naco nám sú takí ludia?", lebo tymto ludom dokázes odpovedat aj Ty sama. Nemám teda na mysli tych, ktorí naozaj cakajú nejakú objasnujúcu odpoved.

To, co tu hovorím, je pre tych, ktorí svoju "otázku" dávajú ako vyzvu, odpoved a zároven riesenie a vôbec nemajú v úmysle pocúvat aj nejakú odpoved. Ved ak sa niekto pyta, ale necaká odpoved, ci nie je mentálne postihnuty? Zdá sa, ze más na mysli takychto ludí, o com mi hovoria Tvoje slová: Bolo to hodnotenie v negativnom zmysle. Cítila si aj Ty, ze ten, kto sa Ta pytal, dával vlastne uz hodnotenie, rozsudok, a nie otázku.

Áno, títo ludia dávajú vyrok, ale farizejsky ho skryvajú za otázku, aby sa mohli vyhnút zodpovednosti za svoj postoj.

Ako sa vsak vyhnú pred Bohom, ktory vidí do ich srdca a nic pred Ním nie je skryté?!

Práveze Boh ich chce zachránit a vyliecit z ich dusevnej choroby a preto im okrem iného dáva i nedobrovolne mentálne postihnutych, aby tak mali prílezitost naucit sa láske, ktorá sa nepozerá len na to, co "má z toho", ale hladá prílezitost poslúzit a tak ukázat lásku. Tak dobro, ktoré ludstvu prichádza cez chorych, starych, nevládnych, mentálne postihnutych je väcsie, nez dobro, ktoré ludstvo im preukazuje, pretoze títo postihnutí dávajú sancu a moznost na vyliecenie tym, ktorí sú ovela viac na prítaz ludstvu, - sebcom, co je najhorsí stav mentálnej choroby.

Mentálne ústavy teda sú v Bozom pláne velkym dobrodením pre ludstvo, lebo dávajú ludom moznost ucit sa láske a tak sa vyhnút tomu naozajstnému mentálnemu ústavu: peklu, vecnému zatrateniu. Lebo peklo je naozaj blázinec.

Matka Bozia, vypros nám obrátenie srdca a zachovanie bozskej viery, nádeje a lásky. Pros za sebcov, co nedokázu milovat, len vyuzívat a brat, aby sa obrátili a nasli Boziu lásku, ktorá jediná ich môze urobit stastnymi. Amen.

o. Eirene

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150