R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
 

Otázka - 70

Re: Mentálne postihnutí ludia - ich zmysel

15. jún 2000

Vy musíte zartovat…

Naozaj som chvílu rozmyslal ci tym nechcete iba vyprovokovat diskusiu ci ohlasy, pretoze inak mi nedochádza ako takéto nieco moze vytvorit krestan - knaz so vsetkymi morálnymi zásadami za sebou…

Co sa tyka mentálne postihnutych, nielenze si nemyslím ze sú súcastou nejakého plánu, plánu kde by ich Boh "obetoval" na to aby naucili ostatnych láske a dobrote (ak to, pravdaze, nie sú anieli v takejto forme zoslaní na zem), ale navyse sú mi milsí ako "normálni" ludia. A to som ateista. Hodnotenie na dobrych a zlych zaviedli nábozenstvá. Pre mna tvory ktoré kedy existovali na zemi ci kdekolvek, a pominuli sa pretoze neboli dost úspesnymi, dost stastnymi, dost zivymi, ci prisli na svet s defektom ktory ich vyradil z celoepochálneho chamtivého hrnutia sa za zivotom, pre mna sú takéto tvory ovela krajsie a blizsie ako stádo zatvrdutych "stastnych" ludí - ci kohokolvek. A keby som si mohol vybrat nebo do ktorého by som sa chcel dostat, urcite by to nebolo to v ktorom sa klania Jemu kto skúsa a súdi slabé stvorenia, ale nebo s tvormi ktoré neuspeli, lebo neboli dost silné, sebaisté, stastné, poslusné, dost dobré pre Zivot.

Ak Boha niet, vsetko práveze zmysel nadobúda. Zoberte si nejakého toho vásho ateistu, ktory napriek vsetkej bozej snahe a vsetkym znameniam nadalej odmieta "jasné svetlo", lebo je bud sebecky alebo ignorant alebo cokolvek. A práve to - ze napriek vsetkému neprijme, lebo nemoze - nie je dost silny alebo mu to svedomie moc nekomplikuje, to ho odsúdi na vecné utrpenie? A co mi odpovie On ked vystúpim z radu a opytam sa, ze preco chce súdit niekoho koho nestvoril dost silného? Ze preco mu nedal silnejsiu volu, svedomie, preco ho neobklopil ludmi ktorí by ho zachránili? Clovek sa narodí holy, má zdedené len povahové crty a vsetko postupne preberá, ucí sa a prejavuje sa jeho povaha, a stací len málo - aj napríklad úraz v detstve, a kvoli lieceniu okolie dietatu vyhovuje vo vsetkom a v tom kritickom období to na nom zanechá stopy v sebeckosti, v pocite ze získal oprávnenie získavat viac ako ostatní, a vdaka tomu narobí v zivote kopu "zla" (iba príklad, verte ze reálny, spolu s kopou inych). Ale koho chcete súdit ?! Koho kto chce súdit? Hádam nie ten kto mal moc, kto vsetko zahrna a koho láska je "nekonecná", ale kto nechal priviest na svet slabucké stvorenia, nech tá slabost spocíva v comkolvek, chce pár z nich poslat na "nekonecné" utrpenie, vyuzijúc ich este v svojom pláne na vystrahu ostatnym, "spravodlivym".

Ale bez Boha? Bez neho je tu Zivot. Jasné, mozno kruté a smutné zákony Zivota. Nevyhrás - prehral si. Si maly pri velkych - zostanes maly. Nechat sa klamat je lahsie. Nezálezí na tebe, ale na tvojom potomstve, a im to povedz tiez.

Ale na druhej strane, takisto zákony zdanlivo ludské (hm), ze tvory medzi ktorymi je porozumenie ci láska tvoria silnejsiu spolocnost a ako takú aj úspesnejsiu, a zase prílis umiernenú spolocnost ovládne agresivnejsia skupina práve pre jej umiernenost. Preto si nemyslím, ze v Zivote je mozné dosiahnut akykolvek ideál, ani ho nie je mozné definovat.

A tak, neustále hladanie rovnováhy, prisposobovanie sa novym podmienkam, hladanie úspesnejsích foriem, bránenie sa tych starych. Ze to nie je moc radostné? Urcite aj to je dovod preco si vacsina tak rada vytvára ilúzie, tak to ide ovela lahsie a tí co to nedokázu, postupne odpadávajú z prúdu, akymkolvek sposobom. Je to ovela, tak ovela tazsie, nez ako si vytvorit ideálnu predstavu a nasilne vysvetlovat a prisposobovat vsetko co vybocuje zase do nej. Ja nepotrebujem nikoho presviedcat o mojom vnímaní, aky by to malo zmysel, ludia ako vy by bez "ocakávania stastia na druhom svete" dost tazko dokázali byt nechamtiví, vobec dokázali zit, ci mat nejakú hodnotu. Len ked pocujem niekoho, kto inak neustále hovorí o láske a o dobre a zle, jednym smahom odhodit tych co nemajú/nedokázu vnímat svet ako on do hlbokého zatratenia, a este "velkodusne" vyprosovat obrátenie, nieco vo mne zhorkne a vzbúri sa. Moja chyba. Zvycajne ma to zachvílu prejde a vsetko ide dalej. Ale chápem ako Vás moze rozhorcit ked niekto odsúdi cloveka ked sa mu na nom nieco nepáci ci je odporné, ved to isté roztrpcilo mna…

Inymi slovami, vyhlásit ze niekto sa sebecky na úkor inych pachtí za stastím len preto, ze nepotrebuje-neverí-nemoze-nevie ocakávat ideálny stastny svet po tomto, takisto Bohom vytvorenom svete, je prinajmensom ignorantstvo ci primitivizmus (v zmysle jednoduchosti chápania). Mozno je Vám to jasné, aj keby sa mi vsetky nelogické veci nejakym zázrakom vysvetlili, znamenia ukázali a nejako by som zistil, ze to nie je len nieco comu nerozumiem, ale nieco Bozie, aj tak, uváziac práve podla toho co mi vy vsetci hovoríte o bozej láske, o cloveku a Bohu, podla Vasich súdení a odsúdení, aj tak by som povedal: dakujem, vyberiem si radsej nebytie, radsej utrpenie aj len pre mna samého, ako nechat trpiet hlinenú figúrku zato, ze nebola dobre vymodelovaná, zo zlej hliny ci akúrát sa nieco pokazilo, a tak nebola dost pekná, a tvárit sa pri tom aké vznesené ideály pravdy a lásky sa hladajú. Práve byt veriacim by znamenalo otvorenie sudu zúfalstva. A mám tusenie kolko strasne vela moze znamenat vecná ci len predlhá bolest pre niekoho tak slabého ako je zivy tvor, aj ked ma zaráza kolko málo to musí znamenat pre vás a vami vsetkymi priblizovaného Boha. A prepácte ak je to pre Vás rúhanie.

Jedine zeby sa zo mna stal mentálne postihnuty. Mozno by ma niekto bral aj tak, len tak, bez toho aby ma bral ako súcast plánu ako nakoniec dosiahnut vecné stastie pre seba, cloveka. A urcite by to bolo tak lahsie.

Brano

 

 

Odpoved - 70
o. Pavol Eirene, C.Ss.R.
20. jún 2000

 

Som naozaj rád, Brano, ze si napísal, co si napísal.

Brano, Boh nikoho neodsúdi len za to, ze nebol schopny urobit nieco, co nemohol, co nebol schopny urobit.

Nedá sa nic zmenit na tom, ze Boh je aj spravodlivy a bude kazdého súdit a kazdému odplatí podla jeho skutkov. Ale Boh je aj milosrdny, a predovsetkym milosrdny. Boh robí vsetko aby cloveka priviedol do neba, robí vsetko, aby zo slabého urobil mocného, aby z beznádejného urobil plného nádeje, aby z neveriaceho urobil veriaceho, aby z nestastného urobil stastného, z unudeného plného elánu.

Hovorís, ze ak by si si mal vybrat nebo, bolo by to nebo s tvormi, ktoré neuspeli.

Jezis Kristus bol ten, ktory bol na tom najhorsie s neúspechom: skoncil na krízi. Nielen v telesnych mukách, ale odvrhnuty od svojho vlastného národa, vysmievany od velknazov a zákonníkov, vlastní apostoli ho opustili, jeden z nich ho dokonca zradil a jeden zaprel, a nakoniec ho este aj Boh opustil (skoncil teda ako ateista, lebo "ateista" znamená byt bez Boha). Nuz ak chces byt v tom nebi, kde sú tí, co neuspeli, budes s Jezisom Kristom.

Jezis Kristus prisiel na zem nie preto, aby svet súdil, ale aby svet spasil.

Lebo Boh neposlal Syna na svet, aby svet odsúdil, ale aby sa skrze neho svet spasil. (Jn 3:17)

S Jezisom Kristom boli ukrizovaní este dvaja zlocinci (iní neúspesní ludia). Jeden z nich mu povedal

"Jezisu, spomen si na mna, ked prídes do svojho královstva." On mu odpovedal: "Veru, hovorím ti: Dnes budes so mnou v raji." (Lk 23:42-43)

Este v ten den bol ten (predtym) ZLOCINEC s Jezisom Kristom v raji. Stacila jedna jediná prosba a ten clovek je naveky zachráneny a stastny. Ako si môzeme potom mysliet, ze by Boh nerobil nic iné, len chvatne odsudzoval ludí do pekla? Boh robí vsetko, aby zachranoval ludí a dával im vecny zivot. Boh poslal svojho jednorodeného Syna a dal ho zavesit na kríz vedla zlocincov, aby mali do poslednej chvíle sancu spasit sa. Jeden ju vyuzil, druhy nou pysne pohrdol. Ten druhy sa mohol spasit práve tak, ako ten prvy. Ten druhy mohol pocut práve tak, ako ten prvy: Aj ty budes dnes so mnou v raji! Stacila jedna púha prosba. A predsa, vo svojej pyche to neurobil. Môze sa na druhom svete stazovat, ze ho Boh neobklopil ludmi, ktorí by ho zachránili? Ci ho "neobklopil" tym najlepsím moznym clovekom, cez ktorého ho chcel zachránit?

Ano, je pravda, ze vsetci sme slabí a neboli sme stvorení silní sami v sebe, ale nasa sila je z Boha. Tak to hovorí aj Sväté Písmo:

…nasa schopnost je z Boha. (2 Kor 3:5)

Más pravdu, ked pouzívas slová ako "nemôze", "neprijme, lebo nemoze", "nie je dost silny", "nestvoril dost silného", "preco mu nedal silnejsiu vôlu", "tych co nemajú/nedokázu vnímat svet ako on", "-nemoze-nevie ", "…zato, ze nebola dobre vymodelovaná".

Más teda pravdu, ze sme slabí. Vsetci, nie len niektorí. Nikto nie je schopny splnit svojimi vlastnymi silami to, co od nás Boh ziada. Ale sme to schopní urobit s Bozou pomocou (ktorej sa hovorí "milost Bozia pomáhajúca"). Tak to bolo aj prípade sv. Pavla, ktory povedal:

Preto som tri razy prosil Pána, aby odstúpil odo mna, ale on mi povedal: "Stací ti moja milost, lebo sila sa dokonale prejavuje v slabosti." A tak sa budem radsej chválit svojimi slabostami, aby vo mne prebyvala Kristova sila. Preto mám zálubu v slabostiach, v potupe, v núdzi, v prenasledovaní a v úzkostiach pre Krista; lebo ked som slaby, vtedy som silny. (2 Kor 12:8-10)

Ktorysi sväty povedal, ze Boh dal jednému zvieratu silu do jeho pazúrov, druhému do jeho celustí, dalsiemu do jeho rychlosti, atd. Ale u cloveka, Boh sám sa chcel stat jeho silou.

Je len jedna jediná podmienka, aby sme túto silu dostali, a to, aby sme o nu Boha poziadali. Stací povedat, ako to povedal ten lotor na krízi: "Jezisu, spomen si na mna, ked prídes do svojho královstva."

I ateista môze povedat: "Boze, ak naozaj jestvujes, daj sa mi poznat. Ak je pravda, ze existujes, daj mi nejaké znamenie, ktoré by ma presvedcilo, ze sa oplatí zaujímat o nábozenstvo a o Cirkev." Proti takejto modlitbe, ani ateista nemôze nic namietat, lebo neznásilnuje jeho názory.

Nie je ateista ako ateista. Ozajstny ateista, je ateista, ktory odmieta Boziu pravdu POZNANÚ, teda ktorú on sám vo svojom svedomí poznáva ako pravdu. Bozia pravda je vo svete jasne predkladaná jeho Cirkvou, teda svetlo pravdy je jasne tu na svete, ale ja netvrdím, ze kazdy uz spoznal toto svetlo pravdy. Mnohí sa boja pozriet do tohto svetla, lebo iní im ociernujú Cirkev, ktorá je nositelkou tejto pravdy. Mnohí vidia Cirkev v tych najciernejsích farbách a preto im ani na um nepríde, ze ona by mohla mat svetlo Bozej pravdy, pravdy, ktorá má moc spasit. Opravdivy ateista vie, kde je pravda, ale jeho pycha mu nedovolí podriadit sa tejto spasitelnej pravde. Takyto ateista nemôze nebyt nespravodlivym. Vidme komunistov, ktorych základnym princípom, ako to povedal Karol Marx, je boj proti vsetkym bohom. Komunisti, pretoze odmietajú verit alebo prijímat nebo, vyhlásili, ze urobia nebo na zemi. Co je to vsak za nebo, v ktorom sa povrazdili milióny ludí v mene akéhosi dobra pre budúcich este neexistujúcich ludí? Komunistické bezbozníctvo má na svedomí milióny a milióny vrázd. Komunizmus má na svedomí napríklad 5 miliónov Ukrajincov, ktorí zahynuli pri umelo vyvolanom hladomore. Leninovym najcastejsím slovom bolo "rozstrielat!", ked mu povedali, ze sa rolníci vzbúrili niekde na dedine. Este aj dnes ateizmus komunistov vládne na velkej casti zeme so vsetkymi hroznymi dôsledkami. V Cíne napríklad zotrocuje miliardu ludí. Tu na Západe je spústa cínskych vyrobkov, velmi peknych a lacnych, lebo cínski komunisti majú dostatok otrokov, ktori produkujú mnozstvo vyrobkov. Robotníci spia na pricniach napchatí v ubytobniach v takzvanych robotníckych mestách.

Cína má zákon, podla ktorého zena môze mat len jedno dieta. Ak je tehotná s druhym donútia ju na potrat. Zenám, ktorym sa podarí újst niekde na vidiek a tam porodit dieta, po ich návrate vláda zoberie vsetky príspevky, vsetok prídel uhlia na zimu a podobne. Toto sú vysledku ateizmu, ktoré najlepsie vidiet na príklade komunistickych ateistov, lebo u nich je ateizmus ich základnym clánkom. Nuz clovek, ktory sa cely zivot drzí ateizmu a ODMIETA Boha a jeho spásu, taky clovek nemôze byt spaseny (ved ani nechce byt spaseny).

Ja som, Brano, nezdôraznoval "jasné svetlo", ale to, ze kto ho raz uz poznal vo svojom srdci a ODMIETA ho, taky clovek nemôze byt spaseny. Boh je spravodlivy a on vidí do ludského srdca a vidí, kto a nakolko poznáva kde je Jeho pravda, Boh berie do úvahy vsetko, vsetky okolnosti, alebo udalosti, ktoré clovek zazil, ci uz v detstve, alebo kedykolvek, on neodsúdi nikoho pre púhu nevedomost alebo slabost. Na osobnom súde Boh nás bude viac obranovat, nez my sami seba dokázeme obránit. On nájde pre nás viac polahcujúcich okolností, nez my sami pre seba dokázeme nájst, lebo on poslal svojho jednorodeného Syna, aby nás ospravedlnil a robí vsetko mozné, aby nás mohol ospravedlnit. Ale kde clovek jasne poznal vo svojom srdci Boziu pravdu, alebo cestu k nej, a ODMIETNE chladnokrvne Boha, co potom môze Boh robit? On nekonecne respektuje nasu slobodnú vôlu. Ked clovek povie "ja som ateista, lebo ja neviem, ci existuje Boh", nemá hriech, ale ked TVRDÍ na 100 percent, ze Boha niet, odnesie si za to svoju odplatu (ak sa do smrti neobráti).

Ale iba Boh vie, koho NIE je definitívne NIE. Boh nesúdi nikoho tu na zemi, ani ateistov, pretoze chce aby sa obrátili a spasili. Iba ten, kto do smrti odmieta otvorit svoje srdce Bohu, iba ten bude zatrateny.

Hovorís, ze veriaci ludia bez "ocakávania stastia na druhom svete" by dost tazko dokázali byt nechamtiví.

To más celkom pravdu. Ale taky clovek uz potom nie je veriaci.

Clovek, ktory nemal moznost este poznat zjavenú Boziu pravdu, môze byt nechamtivy, ak nasleduje hlas svojho svedomia (co je Bozí hlas, ktory má kazdy clovek v sebe). Sú mnohí neveriaci, ktorí sú slusní ludia. Ale ked sa raz clovek zacne dostávat do styku s Bozím Zjavením a odmieta ho vo svojej pyche a tiez preto, ze ním nechce byt viazany, taky clovek nemôze zostat dlho spravodlivym. Takyto clovek sa nutne vrhne na pôzitky tohoto sveta, okrem iného aj preto, aby zahlusil hlas svojho svedomia.

Je tu scasti este jedna moznost, ze clovek sa zatvrdí proti Bohu a nestane sa z neho nejaky pozivacník rozkosí, ale bude robit vsetko, aby dokázal, ze dokáze byt aj bez Boha "slusnym" clovekom. To sa mu vsak nikdy nepodarí, lebo bez Bozej milosti sa clovek nikdy nemôze vyvarovat cely zivot tazkym nespravodlivostiam.

o. Eirene

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150