R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
 

Otázka - 80

Pri "Pane spomen si na mna" bit sa v prsia alebo robit znamenie kríza?

20.10. 2000

Otce, prosim Vas vysvetlite mi odkial je prevzaty ukon zehnania sa pri modlitbe pred sv. prijimanim "Verim Pane..." pri slovach "Pane spomen si na mna a Boze bud milostivy..."

Pretoze nasi ludia v cerkvi sa biju v prsia. Neviem totiz teraz co je spravne.

Za odpoved Vam vopred dakujem.

Igor

 

Odpoved - 80
o. Eirene
21. okt. 2000

Ahoj Igor!

Ja osobne neviem o nijakom "predpise" pre ludí, co by mali robit pri "Pane, spomen si na mna…". Je to ponechané na ludí. Cirkev predpisuje to, co je potrebné pre jednotu pri obradoch. Myslím, ze veci, ktoré by vyrusovali pri bohosluzbách, ak by sa konali nejednotne, alebo by boli teologicky nesprávne, tie sa predpisujú. Inác sa veriacim ponecháva sloboda, lebo sme "povolaní pre slobodu" (Gal 5:13). Ja nemyslím, ze cielom by bolo mat takú jednotu v chráme ako na spartakiáde.

Clovek bol stvoreny nielen s dusou, ale aj s telom, preto k dokonalosti úkonu patrí aj vonkajsí telesny prejav. Ba clovek cíti potrebu prejavit svoj vnútorny stav aj navonok. Preto nech to kazdy urobí svojím vlastnym spôsobom. Pokial niet dôvodu, nechal by som v tomto ohlade slobodu. Mne sa pácia obidva prejavy náboznosti.

Mne sa zdá, ze ludia sa v nasich chrámoch viac bijú v prsia, ako je to povedzme v evanjeliu, Mytnik stál celkom vzadu a neodvázil sa ani oci k nebu zdvihnút, ale bil sa do prs a hovoril: "Boze, bud milostivy mne hriesnemu." (Lk 18:13), ale ak pri tom niekto robí znamenie kríza, pretoze to viac vyhovuje jeho cíteniu, nevidím v tom ziadny problém, naopak, nic iné by som mu ani neodporúcal.

Moze byt, ze niekto z toho robí velky alebo hlavny probém a nalieha, aby sa to robilo len jednym spôsobom. Nemyslím, ze je to správne. Zvlást by bolo tazké bojovat proti bitiu sa v prsia, najmä, ked to samotné Písmo potvrdzuje.

o. Eirene 

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150