R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
 

Otázka - 90

DNA a jej manipulácie (manipulácie s genetickym materiálom)

15. január 2001

Zdravim,

 

vo svetle poslednych poznatkov v oblasti biotechnologii sa vela hovori o manipulaciach DNA. Manipulacia ludskej DNA je vazny a komplikovany problem a treba ho riesit so vsetkou vaznostou. Postoj cirkvi k manipulacii ludskej DNA je znamy a pochopitelny.

Rad by som sa preto spytal na inu oblast, na manipulacie DNA zivocichov. V poslednom case sa napriklad podarilo uspesne modifikovat DNA simpanzov, zatial len v urcitych minoritnych castiach, ale nie je daleko doba ked manipulacia prinesie podstatne zmeny v stavbe tela a pod. Niektore studie dokonca hovoria, ze podobnym sposobom by sa dal vytvorit novy "druh".

Strukturu a kapacitu ludskeho mozgu definuju tisice genov. Uz dnes je zrejme, ze podobnym smerom sa bude dat modifikovat simpanzia DNA. Mozno sa to bude zdat ako sci - fi, ale v pripade uspechu by mal byt vysledok simpanz s mozgom, strukturou a kapacitou podobny ludskemu.

Odtial je len krok k strukturam vecsim a komplikovanejsim ako ludsky mozog.

Simpanz je biologicky stroj. Bez slobodnej vole, bez duse. To tvrdi cirkev.

Ako teda bude vyzerat funkcia ludskeho mozgu bez duse? Nakoniec, mozeme si to predstavit aj u nas.. Ake by bolo moje spravanie, keby som nemal dusu ale "len" mozog, plne funkcny, strukturovo a kapacitne, zhodny s terajsim...?

PS: Este upozornim, ze tieto uvahy nie su take absurdne ako sa na prvy pohlad mozu zdat.. Ak totiz dokazeme menit DNA, mame pred sebou moznost tvorby obrovskeho mnozstva zivocichov.. Vsetko mozne lezi pred nami ako obrovska skladacka a je len na nas co si poskladame.. A len poznamenam, ze struktura ludskej DNA, mozno najdokonalejsia z toho co existuje, zdaleka nie je najdokonalejsia z toho co moze byt...

Stano

 

Odpoved - 90
o. Eirene
15. január 2001

Aj ja zdravím, Stano!

 

To s tou manipuláciou génov je to zaujímavá téma. Aj ja si myslím, ze moznost vytvorenia novych druhov tu proste je. Avsak ako sa tá moznost bude dat realizovat, to je druhá otázka. Myslím si, ze je to z hladiska praktického prevedenia pre nás este vzdy velmi komplikovaná vec a je velmi tazko robit co aj len hrubé prognózy ohladom toho do budúcnosti. Ak nic iné, uznávam aspon tolko, ze tá MOZNOST sa pred nami naozaj otvára.

Co sa tyka "simpanza ako biologického stroja", o tom nie je ziadne "cirkevné tvrdenie". Cirkev nás ucí pravdy, ktoré potrebujeme vediet, aby sme boli spasení. Preto nás ucí pravdy o Bohu a o cloveku. Definícia simpanza ako bilogického stroja je skôr na úrovni filozófie nez teológie. V oblasti filozófie platí zásada, ze argumenty z viery sú najslabsie. I ked nemozno povedat, ze dnesná filozófia nemá nic spolocné s Bozim Zjavením, predsa, tieto otázky sa riesia skôr na filozofickej úrovni.

Pytas sa, ako bude vyzerat funkcia luského mozgu bez duse.

"Ludsky" mozog bez duse nie je ludsky. Snád by sa to dalo povedat tak, ako Francúz bez francúzstiny, bez francúzskych predchodcov a francúzskej kultúry nie je Francúz. Mozog bez duse nemôze byt v ziadnom prípade ludsky a preto "clovek" bez duse nemôze mat prejavy slobody a abstrahovania. Mozog môze byt po materiálnej stránke presne taky isty ako mozog niektorého cloveka, ale to TEJ BYTOSTI, KTORÁ BY HO MALA, nepomôze byt slobodnou a rozumnou.

Tvoja druhá otázka je v podstate tá istá: Ake by bolo moje spravanie, keby som nemal dusu ale "len" mozog, plne funkcny, strukturovo a kapacitne, zhodny s terajsim...? I tu treba povedat: Ako by som VEDEL, ze MÁM mozog? Ako by som si mohol byt vedomy svojho jestvovania, svojho JA, keby som nemal dusu?

Aj ked vsetko, co píses ohladom DNA, myslím si, je správne, ba v budúcnosti snád i mozné, predsa, treba si tu nieco uvedomit ako aj zdôraznit.

MY NEVIEME AKYM SPÔSOBOM JE DUSA SPOJENÁ S TELOM. A to je dôvodom, preco mnohokrát v samotnej otázke je predsudok. Dusa je spojená s TELOM, nielen s MOZGOM. Ci je dusa spojená s mozgom viac ako inymi castami tela, na to vôbec nevieme odpovedat. MODUS spojenia duse s telom je pre nás proste tajomstvom a nevieme, ci a z akej casti toto tajomstvo môzeme preskúmat. Je len isté, ze ani tisíc mozgov dohromady nemôze bez duse prejavit slobodnú vôlu alebo rozmyslanie. Akékolvek manipulácie s DNA preto na tomto fakte nic nezmenia.

Napadlo ma este takéto prirovnanie, neviem nakolko je trefné:

"Ludsky" mozog bez duse je ako premietacka bez filmu. Vsetko v nej bezí, vsetky kolieska sa v nej krútia, ba aj premietacie plátno je nou oziarené, ludia vidia svetlo, ale ak do nej nezalozíme film, ludia nevidia nic duchovné, ziadny dej.

o. Eirene

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150