R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
 

Otázka - 96

Evanjelizácia v Kanade

6. apríl 2001

(Dve otázky spojené)

Ked mi zil ujco, vela mi o Kanade písal. Po jeho smrti som stratila spojenie s touto krajinou. Chcela by som vediet, ako sú do evanjelizácie zapojení laici.

evina

Prajem Vám pozehnany den.

Mozno sa Vám to nebude pozdávat, ale chcela by som vediet, ako sa v Kanade pracuje s mládezou. Ide hlavne o evanjelizáciu. U nás na Slovensku je to rôzne, ale chcela by som vediet, ako to funguje u Vás. Od malicka som o Kanade pocúvala od môjho ujca, ktory tam zil. Zial, pred niekolkymi rokmi zomrel. Teraz som stratila prehlad o tejto krajine. Nikdy som tam nebola ale mám k nej nejaky zvlástny vztah.

Mám ukoncené 3 rocníky katolíckej teológie a evanjelizácia je nieco, co je pre mna akoby vyzva. Chcela by som vsak vediet, ako to funguje niekde inde.

Jezis je síce ten isty v kazdej krajine, ale koná rôzne podla potreby ludí. Preto ma zaujíma, aké potreby majú ludia vo Vasej krajine.

Neviem, ci budete mat cas odpíst mi do Velkej noci, preto Vám uz teraz prajem pozehnané sviatky.

Nech zmrtvychvstaly Kristus vstane z mrtvych v kazdom jednom srdci.

S láskou

evina

 

Odpoved - 96
o. Eirene
26. april 2001

Milá Evina, v Kanade sú najrozmanitej‰ie národnosti ako aj viaceré katolícke liturgické obrady. Je tu potom niekoºko obrovskych miest a rozsiahle oblasti s farmami a malickymi usadlostami, ktoré Kanadania nazyvajú mesteckami. V nasom ponímaní by to nebola ani väcsia dedina. Ja sa nachádzam vo velmi malej gréckokatolíckej farnosti v centre Toronta. Som v tejto farnosti nieco vyse troch rokov. Farníci sú väcsinou starsí a sú velmi milí.

Minulého roku som mal dva programy pre tych, ktorí chcú nieco vediet o katolíckej viere. Kazdy z nich trval niekolko tyzdnov (jeden den v tyzdni). Prvym bol "Alfa", mali sme vidopásky pre prezentácie, a druhy som urobil sám, nazyval sa "Ichthys". K prvému som mal velké vyhrady, kedze nebol katolícky (hoci ho mnohí katolíci odporúcajú). Tento program mi bol ponúknuty niektorymi z Eparchie ale v jeho priebehu som si uvedomil, ze to bolo prvy a posledny krát, co som prijal protestantsky program. Jednak som musel na mnohé veci upozornovat a niektoré vyslovné bludy aj priamo opravovat a jednak cely program postrádal hlbku, ktorú môze dat iba katolícke ucenie.

Teraz si vlastne uvedomujem, ze Ti dávam odpoved na Tvoju otázku, lebo "Alfa" program je tu jeden z velmi odporúcanych, mozno povedat aj relatívne populárnych.

Trúfol som si prijat tento program, lebo, ako som povedal, bol mi odporúcany a potreboval som urcitú odskúsanú formu, lebo sám som nemal skúsenosti, kedze za komunizmu, nás reholny predstaveny nám nechcel dat povolenie robit aktívnejsí apostolát a po obrate som zase isiel trikrát "natrvalo" do Kanady a práve tak naspät "natrvalo" do Slovenska, okrem toho som tri roky bol v sluzbách viceprovincie, atd. Teda naozaj som nemal vela skúsenosti v tych praktickych veciach. V praktickych veciach mi program "Alfa" velmi pomohol, lebo mi uz dal konkrétnu predstavu, ako sa program môze robit. Po duchovnej stránke som vsak jednoznacne proti tomuto programu. Ak ho robia samotní protestanti, je to iná vec, lebo Boh cez neho môze mnohyc h, ktorí o krestanstve nic nevedia, priviest aspon k ciastocnému poznaniu Jezisa Krista. Ale ak ho robia katolíci, znamená to prinajmenej íst od viac k menej.

V priebehu programu Alfa som si uvedomil, ze v podstate (co sa tyka ciela a formy) je to napodobenina toho, co mi v reholi uz dávno máme a praktizujeme: ludové misie. Preto som vytvoril iny program, ktory som nazval Ichthys (ryba - znak Krista). Alfa mi poslúzila po praktickej stránke, ale obsah som urobil cisto katolícky, ktory odpovedá témam na nasich misiách, ktoré majú za ciel základné obrátenie k Bohu. Neprislo vela ludí, v priemere mozno nieco viac ako desat, ale cez to vsetko som velmi rád, ze som to urobil. Ludia boli väcsinou noví, t.j. nie z farnosti. Rozniesli sme asi 2000 letácikov v meste, v ktorych sme pozyvali ludí veriacich i neveriacich. Na Ichthys prisli sami katolíci a boli to velmi zaujímavé osobnosti. To je obycajne forma, ktorá sa tu na Západe praktizuje.

Forma, hoci je dôlezitá, je len druhoradou zálezitostou. Hlavny je obsah. Co tu v Kanade najviac chyba je obycajná katechéza. Ak si sa uz pytala na potreby ludí v Kanade, sú tie isté ako na celom svete. Ludia potrebujú poznat základnú náuku o Kristovi, jeho uãení a o Cirkvi. A to tu ludia nemajú. Väcsina katolíckych detí nepozná ani najzákladnejsie veci z katolíckeho ucenia. Je to smutné, ale je to tak. Pred nejakym casom som bol so skupinou asi 300 skolákov z katolíckej strednej skoly v nasej katedrále v Markham. Chcel som s nimi nadviazat konverzáciu a preto som im dával jednoduché otázky (môj úmysl nebol skúsat ich). Spytal som sa: Kolko je Bohov? Nevedeli. Kolko je osôb v Bohu? Nevedeli. A tak som im sám odpovedal na svoje otázky. Ako sa volajú bozské Osoby? Nevedeli. Povedal som: prvá Osoba je Boh Otec, ktorá je druhá? Nevedeli. Ako sa volá Matka Jezisa Krista? Nevedeli.

Bol tam jeden chlapec ktory mi spociatku odpovedal, ale kedze videl, ze len sám to vie, potom zmlkol. Je to velmi, velmi smutny príklad, ale taká je tu vo väcsine situácia. Nuz ludia tu potrebujú obycajnú, základnú katechetickú náuku.

Druhá velmi populárna forma, ktorá mi prisla na um, sú "speakers", "recníci". To je vlastne odpoved na Tvoju otázku ohladom laikov. Mnohí konvertiti, alebo vyznamní ludia v katolíckom svete, alebo vizionári (ludia, ktorí dostávajú posolstvá) sú pozyvaní do rôznych miest na konferencie. Myslím, ze laici sú práve v tomto najviac zapojení a (opät laici) ucia ludí to, co sa napríklad spomínaní stredoskoláci nemali kde naucit. Myslím, ze práve v tychto podujatia mozno najviac vidiet armádu katolíckych laikov. Samozrejme sú aj mnohé iné polia, ako sú dobrovolníci v nemocniciach, vo väzeniach a pod.

o. Eirene

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150