R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
Otázky 151-200

 

Otázka - 24

Laici na misiách? - Sharbel

30. jan 99

1. V tychto dnoch sa vratil z Juznej Ameriky misionar, ktory stravil na misiach vela rokov. V Michalovciach sa stretol s ludmi, aby im rozpraval o tom, co vsetko tam prezil. Okrem ineho povedal, ze je tam vela prace aj pre laikov. Chcela by som sa spytat, kto tam ako laik moze ist. Musi to byt teolog alebo kazdy, kto ma zaujem?

2. Nesmierne ma zaujal zivotopis /aj ked strucny/ svatca menom Sharbel Macklouf - prepacte, ak som nahodou skomolila jeho meno. Chcela by som o nom vediet viac.

Existuje o nom nejaka osobitna kniha? To malo, co o nom viem, mam z knihy "Perly zo zivota svatych".

Vdaka za to, ze ste na internete.

Tonka

 

Odpoved
o. Eirene
1. feb 99

Drahá Tonka!

 

1)

Co sa tyka laikov na misiách v Juznej Amerike, sotva môzem na to ja odpovedat.

Ako knazovi je mi jasné, ze v Bozej vinici je vzdy dost práce pre kazdého.

Ak pre "svet" má vyznam malovat obrazy (povedzme prírody), ak má vyznam nakrúcat filmy, ak má vyznam písat knihy, ci uz vedecké alebo romány, - a nikto nespochybnuje (ak sa nejedná o vylozene hriesne veci) vyznam tychto a mnohych inych cinností, potom má ovela väcsí vyznam ohlasovat Bozie slovo, ktoré nám neslúzi pre docasny zivot, ale pre vecny. Kto akokolvek pracuje na sírení Bozieho slova a Kristovho evanjelia, robí najvyznamnejsiu prácu na svete.

Pravda, táto práca má mnoho foriem, a nie kazdá forma je pre kazdého. Krestansky otec a matka rodiny, pracujú na sírení Bozieho královstva v prvom rade tak, ze evanjelizujú svoje vlastné deti, cize starajú sa nielen o ich hmotny blahobyt, ale aj o ich vieru. Snazia sa tiez evanjelizovat aj iné rodiny, s ktorymi sú v kontakte. Avsak pre mnohé povinnosti, ktorymi sú rodiny zatazené, potrebujú pomoc skoly, alebo katolíckych katechétov, ktorí by systematicky ucili ich deti. Mozno toto je práve jedna z cinností, kde i laicky apostol môze vela urobit a pomôct.

Kazdy sa má skúmat, aké talenty mu Boh dal, a ktorymi by mal oslávit Boha.

Co sa vsak tyka Juznej Ameriky, na to naozaj nemôzem odpovedat. Najlepsie je opytat sa toho otca misionára, lebo on pozná tamojsiu situáciu a vie, aké konkrétne práce tam Cirkev od laikov potrebuje.

 

2)

Co sa tyka otca Sharbela, okrem niekolkych clánkov som necítal sirsí zivotopis. Pripájam tu niekolko internetovych stránok o maronitskom svätcovi Sharbelovi. Hoci sú v anglictine, mozno Ti niekto pomôze s prekladom.

http://www.cyberlifecc.com/st-sharbel/index.html

http://www.eparchyla.org/sharbel.htm

Viacstranovy zivotopis s pouzitou literatúrou

http://www.nationalshrine.org/sharbel2.html

http://www.mari.org/centennial.htm

http://magnificat.qc.ca/english/charbel.htm

http://www.mcn.org/1/Miracles/Charbel.html

http://space.tin.it/economia/hzagler/md/Charbel.html (nemecky)

Jeho obraz

o. Eirene

HOME
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
Otázky 151-200
TVOJA OTÁZKA - mbc24@globalserve.net