R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
 

Otázka - 55

Noe a cernosi

1. dec. 99

Mily otec Eirene!

Zaujimalo by ma ako je to s cernochmi a azijcami. Ked po potope sveta zahynuli vsetci ludia. Skutocne vsetci na celom svete? (aj v Australii? napriklad)

Ked Noe bol pravdepodobne indoeuropan ako sa potom vyvinuli take odlisne rasy ako su europania cernosi a azijci? Moze sa z indoeropana po tisicrociach stat cernoch, zafarbi sa mu pokozka z bielej na ciernu?

Viem ze su to take zvlastne otazky, ale ako si to vysvetlujete vy?

Ak z rodiny Noeho povstalo nove ludstvo? Napadlo ma to v suvislosti s otazkou Adama a jeho potomkov.

Velmi pekne dakujem vopred za odpoved!

Stanislav

 

Odpoved - 55
o. Pavol Eirene, C.Ss.R.
4. nov. 99

Ahoj Stano!

Prvá vec je, ze nevieme presne kedy, vzhladom na Adama a Evu, prisla potopa sveta. Mozno, ze to bolo krátko po Adamovi a Eve. Celé ludstvo vtedy mohlo zit na relatívne malom území. Potopa sveta neznamená, ze nutne cely svet bol pod vodou. Slovo "svet" má velmi siroké pouzívanie, tak v minulosti ako aj dnes. Potopa "sveta" znamená len tolko, ze bol zaplaveny cely "ich" svet. Slovo "svet" musíme chápat tak, ako ho chápali ludia v dobe svätopisca (toho, kto písal inspirovany text). Vtedy slovo "svet" neznamenalo to, co pre nás dnes znamená "zemegula".

Dnes sa napríklad hovorí, ze slnko vyjde o siestej hodine, hoci kazdému je jasné, ze slnko vôbec nevyjde, ale zemegula sa natocí smerom k slnku.

Ak teda svätopisec hovorí, ze bola potopa sveta, tym vôbec netvrdí, ze vody zaplavili aj Austráliu, Ameriku a Himaláje. Tym chce povedat, ze potopa zaplavila svet, v ktorom vtedajsí ludia zili.

V tejto súvislosti je zaujímavé pojednanie v knihe A Biblia má predsa pravdu, kde sa uvádza, ze v Medziriecí (Eufrat a Tigris) sa pri vykopávkach nasla súvislá vrstva ilu hrubá asi 3 metre, ktorá pokryva priestor Medziriecia. Podla autora by to bol dôkaz biblickej potopy.

Myslím si, ze naozaj vsetci ludia sa zatopili, okrem Noeho a jeho rodiny. Hoci o tom nie je ziadna dogma, predsa je tu konsensus Cirkvi. Vzhladom na genetické zálezitosti môze sa tu uplatnit to isté, co som napísal v otázke cislo 53, zvlást ak k tomu pridáme, ze tu uz boli styri páry ludí a styri zeny z rozlicnych rodín.

Co sa tyka rozlicnych rás ludí, znovu musím povedat, ze nevieme aká doba ubehla od potopy sveta po nás.

Na vyriesenie jedného vedeckého problému vedci strávia casto cely zivot (a casto ho ani nevyriesia), nuz ak by som podrobne vyriesil problém vzniku ludskych rás (alebo aspon jednej) to by som bol uz nositel Nobelovej ceny.

Otázka v nejakej zálezitosti este neznamená protiargument. Mne pre moju vieru stací, ze tu nie je vidiet vôbec ziadne protirecenie. Je tu iba nejasnost, ktorú nech si vedci riesia.

Jestvovanie ludskych rás nie je nijako v protirecení s biblickymi skutocnostami (napríklad Potopa, Noe). Tu kde momentálne zijem, v Toronte, je asi najväcsia ludská zlátanina na svete. Mne sa to osobne velmi páci. Nad cím som sa ja viackrát zamyslal a co som tu obdivoval, nie je to, akí sme odlisní, ale naopak, zasnem nad tym, ze i napriek rozlicnym rasám sme si vsetci ludia tak úzasne blízki (vo vsetkom). Rasové odchylky sú úplne zanedbatelné v porovnaní s tym, v com sa zhodujeme. Dá sa to vysvetlit iba tak, ze vsetci sme bytostami z tela a duse a vysli sme z jednych rodicov.

o. Eirene

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150