R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V

OTÁZKY

53

Zoznam vsetkych otázok
1- 50
50 - 100
101 - 150
151-200
HOME
CLÁNKY - ZOZNAM

REDEMPTORISTI-CSSR

Z DIEL SV. ALFONZA

Ikona Matky Ustavicnej Pomoci

Môj prvy katechizmus

MODLITBY

Iné LINKY pre Vás

Základné informácie o nasej stránke

OTÁZKY

53

 

Otázka

Incest Adamovych detí?

21. nov 1999

Pochvaleny bud Jezis Kristus

minule sa ma jeden priatel spytal, ako je to s Adamom a Evou a ich detmi. Podla neho, ked sa z dvoch ludi vyvinulo cele ludske pokolenie tak to by muselo ist cestou incestu, cize muzi si brali za zeny svoje sestry, ... Viem ze to tak nemohlo byt.

Mam na to viacere vysvetlenia, ake je vsak to prave ?

Za skoru odpoved dakujem.

Marek

Odpoved
o. Eirene
29. nov 1999

Naveky amen!

Priatelsky Ti poviem, Marek, ze by som bol tak trochu zvedavy, aké iné vysvetlenia más na danú otázku, lebo neviem si predstavit inú odpoved ako tú, ze naozaj bratia si brali za manzelky svoje sestry. Ani prípadna teoria zázracneho Bozieho zásahu by sa mi nepozdávala, lebo by to mohlo odporovat dogme o dedicnom hriechu.

Nepovedal by som vsak, ze v prípade Adamovych detí islo o incest.

Slovo "incest" totiz zahrnuje pojem zlocinu. Jeden zo slovníkov (American Heritage Dictionary) slovo incest vysvetluje ako:

1. sexuálny vztah osôb, ktoré sú v takom blízkom príbuzenstve, ze ich manzelstvo je nelegálne alebo zakázané zvykovym právom.

2. Statutárny zlocin sexuálneho vztahu medzi takymito blízkymi príbuznymi.

V historii ludského pokolenia sa pravidlá (statúty) z toho alebo iného dôvodu niekedy menia. Niekedy je to pre okolnosti, ktoré sa vztahujú k prirodzenosti vecí, ale inokedy zmeny môzu byt z dôvodov vyplyvajúcich z medziludskych vztahov.

Slovo incest sa z hladiska viery môze rozlísit este do dvoch pojmov. Prekázka manzelstva v príbuzenstve totiz môze byt bozského práva alebo pozitivného práva. V jednom z komentárov kanonického práva sa hovorí, ze prekázky príbuzenstva sú v niektorych prípadoch prirodzeného bozského práva, co je "urcite medzi rodicmi a detmi". Teda máme istotu, ze obcovanie medzi rodicmi a detmi (t.j. v priamej línii príbuzenstva) bolo a vzdy je nemorálne, cize je incestom. Kdezto iná situácia je s príbuznymi v bocnej línii.

Jeden z komentárov CIC napríklad dáva takyto dôvod pre zmiernenie manzelskej prekázky príbuznosti (oproti minulému kodexu):

V minulych casoch rodiny byvali v habituálnom a v úzkom spolocenstve po dlhú dobu. Bolo preto prirodzené, aby vzhladom na ciel [spolocensko psychologicky] prekázka príbuzenstva bola sirsia. Dnes rodinné jadro, ktoré zije spolu, je mensie a struktúra rodiny je mimoriadne mobilná. Preto je prirodzené, ze spomenuté prekázky by sa mali aplikovat na menej osôb.

Tu vidíme príklad ako sa pozitívne zákony (t.j. dané ludmi) môzu menit.

Jednym z dalsich dôvodov, preco by sa nemali brat blízki príburzní, je, aby sa manzelstvami medzi rozlicnymi rodinami utvrdzovalo priatelstvo a láska medzi ludmi a v Cirkvi.

V prípade Adamovych deti, opakujem, neislo o ziadny incest, lebo slovom incest sa chce vyjadrit urcity druh viny a nie biologicky pochod alebo vztah (biologia má na to iné termíny). V case Adamovych detí nejestvovali ziadne sociálne alebo psychologické dôvody, ktoré by odporovali manzelstvám medzi bratmi a sestrami. Adamove deti zili v právoplatnych manzelstvách, a kde je právoplatné manzelstvo, tam sa sexuálne spoluzitie nemôze nazyvat incestom.

Jediná námietka, ktorá by v ich prípade mohla príst do úvahy, je geneticky problém.

Aby sme ho pochopili, citujme si este inú definíciu slova incest:

Incest: Zakázany sexuálny vztah medzi blízkymi príbuznymi. Zakázanie incestu má dobry vedecky dôvod: deti narodené rodicom, ktorí sú príbuzní, môzu mat vázne genetické abnormality (recesívne gény sa stanú dominantnymi).

Kazdy clovek ma dvojitú genetickú sadu informácií. Kazdá informácia o ludskom tele je zakódovaná v genetickom materiáli dvakrát. Jednu sadu informácií clovek dostane od otca a druhú od matky. Niektoré gény sú vsak recesívne. Tie spôsobujú problémy (choroby). Ak je vsak pre danú informáciu aj dominantny gén, potom organizmus sa správa, akoby recesívneho génu vôbec nebolo. Recesívnych génov je vela, ale pravdepodobnost, ze sa stretnú dva recesívne gény, je velmi malá. V prípade blízkych príbuznych je vsak táto pravdepodobnost velmi vysoká, pretoze sady génov u prípuznych sú velmi podobné. Je u nich velká pravdepodobnost, ze sa ich recesívne gény stretnú na tych istych miestach. Ak sa stretnú dva recesívne gény, správajú sa potom akoby boli dominantné, ba vlastne dominujú (ovládajú) danú oblast pre ktorú majú informáciu. Deti sa rodia napríklad so zrakovymi poruchami.

Ako to vsak bolo pri stvorení?

Písmo Sväté, zakazdym, ked Boh nieco stvoril, hovorí: A Boh videl, ze je to dobré.

Vsetko co Boh stvoril bolo dobré, vsetko bolo dokonalé. Smrt, a vsetky choroby, ktoré ju predchádzajú, prisli ako nasledok hriechu. Adam a Eva boli stvorení dokonalí a preto som presvedceny, ze boli stvorení bez akychkovek recesívnych génov. S hriechom prarodicov neprisli okamzite vsetky choroby a nestastia, ktoré dnes máme. Práve tak aj poruchy v genetickom materiáli prisli az po nejakom case. Ak si teda bratia brali za manzelky svoje sestry, odpadáva tu aj tento geneticky problém, lebo v pociatkoch ludstva gény mali este svoju prvopociatocnú dokonalost.

o. Eirene


Pozri tiez otázku 192 na túto tému.

Ak chcete byt informovaní o novych otázkach a clánkoch na stránke Redemptio-Vykúpenie (táto nasa stránka) napíste nám to (napr.: Prosím, informujte ma o novinkach na stránke R-V). Alebo môzete to aj zrusit (napr.: Prosím, neposielajte mi uz informácie)

Nase emaily:

st.maryschurch@rogers.com

mbc24@globalserve.net

Tu posielajte aj svoje OTÁZKY