R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150

Otázka - 85

Modlosluzobnictvo

7. nov. 2000
Dobry den,

mam takuto otazku: Nie je hriechom, ak sa napriklad na nosidlach nosi socha Panny Marie a ludia tejto soche preukazuju taku uctu, ako keby niesli samotnu Bohorodicku? Alebo napriklad Kristus na krizi, preco sa klanat soche na krizi, ked Boh sa v nej nenachadza o nic viac ako v kazdom dreve a ovela menej ako v kazdom cloveku? Preco bozkavat obrazy svatych, ked je to len obraz a nie svaty sam? Preco sa klanat relikviam, ked su to len kusky mrtveho tela?

Dopredu Vam otce dakujem za odpoved.

 

Odpoved
o. Eirene
7. nov. 2000

Sláva Jezisovi Kristovi a jeho Matke Márii!

Mohol by som Ti odpovedat vysvetlením, ktoré podáva pápez Benedikt XIV. vo svojej encyklike "Ex Quo," ale najprv potrebujem Tvoje stanovisko (i "neviem" je stanovisko) k tymto otázkam.

1)

Co myslís, nie je hriechom to, co robili Izraeliti, ked na príkaz Bozí nosili drevenú schránku "odiatu" zlatom v slávnostnych sprievodoch za jasotu ludu a vzdávali jej presne takú úctu, ako hovorís? Preco myslís, Boh potrestal smrtou Oza, ktory celkom dobromyselne zachytil archu (ved to bolo iba agátové drevo).

Tieto tyce prestrcil cez krúzky na bokoch archy, aby sa archa dala nosit. (Ex 37:5)

V tom case Pán oddelil kmen Léviho, aby nosil Pánovu archu zmluvy. (Dt 10:8)

I vzali archu zmluvy a krácali pred ludom. (Joz 3:6)

Ked archa zmluvy dosla do tábora, zajasal cely Izrael velkym jasotom, az dunela zem. (1 Sam 4:5)

Odisla sláva Izraela, lebo ukoristili Boziu archu. (1 Sam 4:22)

Ty (Judit) si sláva Jeruzalema, ty si velká radost Izraela, ty si cest násho rodu! (Jdt 15:9)

Potom sa Dávid vybral a siel, aj vsetok lud, ktory bol s ním, do júdskej Bály, aby odtial doniesli Boziu archu… Boziu archu nalozili na novy voz… ked prisli k Nákonovmu humnu, vystrel Oza ruku k Bozej arche a zachytil ju, lebo voly sa potkli. Preto sa Pán rozhneval na Ozu a Boh ho tam udrel pre opovázlivost, takze zomrel tam pri Bozej arche. (2 Sam 6:2-7)

Zaujmi, Pane, miesto svojho odpocinku, ty a archa tvojej vsemoci. (Zalm 132:8)

A v nebi sa otvoril Bozí chrám a v chráme bolo vidiet archu jeho zmluvy. A nastali blesky, burácanie, zemetrasenie a velké krupobitie. Potom sa na nebi ukázalo velké znamenie: Zena odetá slnkom, pod jej nohami mesiac a na jej hlave veniec z dvanástich hviezd. (Zjv 11:19-12:1)

A podotázka: Nemyslís, ze medzi správaním sa Izraela k arche a mariánskymi procesiami je neuveritelná podoba?

2)

Co myslís, preco sa mali Izraeliti na pústi pozriet na zrd ci medeného hada, ked Boh sa v nich nenachádza o nic viac ako v kazdom dreve ci kove a ovela menej ako v kazdom cloveku?

Tu Pán povedal Mojzisovi: Urob medeného hada a vyves ho na zrd! Potom kazdy, kto nan pozrie, ostane nazive… A ked niekoho hady pohryzli a on pozrel na medeného hada, ostal nazive. (Nm 21:8-9)

3)

Co myslís, preco Boh uzdravil chorych, ktorym priniesli satky a zástery, ktoré sa dotkli tela apostola Pavla, ked ani satka, ani zástera, nie je Pavol sám (a podobne ani Petrova tôna nie je Peter sám)?

A Boh robil Pavlovymi rukami neobycajné divy, takze aj na chorych donásali satky a zástery, ktoré sa dotkli jeho tela, a neduhy ich opústali a zlí duchovia vychádzali. (Sk 19:11-12)

Este aj na ulice vynásali chorych a kládli ich na postele a lôzka, aby aspon Petrova tôna padla na niektorého z nich, ked tade pôjde. (Sk 5:15)

4)

Co myslís, preco mrtvy ozil, po dotyku Elizeovych kostí? Ved to boli iba kúsky mrtveho tela.

Potom Elizeus zomrel a pochovali ho. V tom roku vsak prichádzali do krajiny moabskí lupici. Ked raz pochovávali akéhosi muza, zazreli lupicskú bandu a hodili toho muza do Elizeovho hrobu. Len co sa ten muz dotkol Elizeovych kostí, ozil a stal si na nohy. (2 Krl 13:20-21)

o. Eirene

HOME - »R -
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
TVOJA OTÁZKA - >mbc24@globalserve.net<