R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
 

Otázka - 84

Re: Primát pápeza a Rím, - pravoslávie (pokracovanie otázkok 82 a 83)

3. nov. 2000

Dobry den.

 

Po Vasej myslienke "Katolícka Cirkev má patent na pravdu.", nema zmysel s Vami diskutovat. Je to presne v zmysle vatikanskeho dokumentu Dominus Jesus.

To vsak nie je podstatne.

Pravoslavna cirkev ma platny krst, myropomazanie a najma eucharistiu (prijima sa telo aj krv), t.j. je v nej zarucena plnost spasy.

A na margo Julianskeho kalendara. Kazdorocne v sobotu na poludnie pred paschou, vychadza v chrame Vzkriesenia z hrobu Jezisa Krista, po modlitbach, na sviece patriarchu alebo prav. biskupa blahodatny ohen, ktory ich zapaluje. Je to len v den paschy podla julianskeho kalendara. Tym J.K. dava najavo, kedy slavit jeho vzkriesenie. (Vzdy, ked sa pokusali ohen ziskat nepravoslavni biskupi, neuspeli.)

Mozete tam ist osobne (urcite na to mate prostriedky), alebo si to pozriet v priamom prenose izraelskej TV.

Aj keby boli papezi od Petra, postupnost jeho nastupcov bola prerusena Janom VIII. T.j. zenou, ktora este naviac v roku 857 pri ceste z baziliky sv.Petra do Lateranskeho palaca porodila. Po tomto skutku sa nastupcom ukamenovanej Jany stal Benedikt III. ktoreho nastup vsak cirk. historici presunuli na rok 855 a z jeho nastupcu Jana IX. urobili pre istotu Jana VIII.

Prajem pekny vikend.

Marian.

 

Odpoved - 84
o. Eirene
3. nov. 2000

Mily Marián!

Jezis mal "patent" na pravdu. Na Boziu pravdu! Prisiel s tymto "patentom" z lásky k nám, aby nás pravda vyslobodila. Lebo vedel, ze pre nás je absolútne nemozné dopracovat sa k pravde o nasom zivote. On nám hlásal nielen nejakú teoretickú pravdu, ale on sám bol (a je) Pravda. Zidia vsak ho pre tento "patent" isli ukamenovat, lebo povedali:

…hoci si clovek, robís sa Bohom. (Jn 10:33)

Ci to nie je úzasná vec, ze je tu aspon niekto, kto má "patent" na pravdu? Ci by to nemalo byt, - namiesto odporu, - skôr velkou radostou?

Ale i dnes, tak ako to bolo za cias Jezisa, na adresu Cirkvi padajú slová: "Za co sa pokladá? Vari je Bohom?"

Ci nie je Cirkev telom Kristovym? Ci nie je Cirkev dnes zijúcim Kristom?

Teraz sa radujem v utrpeniach pre vás a na vlastnom tele doplnam to, co chyba Kristovmu utrpeniu pre jeho telo, ktorym je Cirkev. (Kol 1:24)

Je to opät otázka viery. Verit to, co Boh urobil, je cosi neslychané. Boh sa STAL clovekom, teda clovek je Bohom. A tento Bohoclovek je nadalej fyzicky prítomny na zemi vo svojej Cirkvi. Toto naozaj UVERIT je nad ludské sily. Preto je dogmou, ze nemôzeme uverit bez milosti Bozej. Clovek musí prosit o tú milost, uverit vsetko, co Boh zjavil.

Viem, ze pravoslávni majú platny krst, myropomazanie a Eucharistiu. Pridávam, ze majú platnú aj spoved a vôbec vsetky sviatosti. Ja sa z toho, Marián, len tesím, ze to majú. Ale to, co píses o "zarucení plnosti spásy" má dvojaky vyznam.

Boh môze pouzit nielen u pravoslávnych, ale aj u protestantov, ba aj nekrestanov, to, co je tam dobré, pre spásu ludí. Ak je raz potom niekto spaseny, nemôze byt spaseny len na polovicu, ale má zarucenu plnú spásu.

Pokial ide o PLNOST PROSTRIEDKOV k spáse, tá je iba v katolíckej Cirkvi. Mat platné sviatosti neznamená VSETKO.

Co sa tyka ostatnych vecí, ktoré si napísal, celá otázka je v tom, KOMU CLOVEK VERÍ. Kto vyriesi túto otázku, vyriesi otázku svojho zivota. Teda, kde kto hladá pravdu. Sv. Pavol nám v Duchu Svätom hovorí, ze stlp a opora pravdy je Cirkev.

Toto ti písem v nádeji, ze coskoro prídem k tebe, ale ak sa omeskám, aby si vedel, ako si más pocínat v Bozom dome, ktorym je Cirkev zivého Boha, stlp a opora pravdy. (1 Tim 3:14-15)

 A na záver, Tvoje prehlásenie, ze písem presne v zmysle vatikanskeho dokumentu Dominus Jesus, ma len tesí. Nic ma netesí viac, ako byt v zhode s katolíckym ucením.

V modlitbe ostáva

o. Eirene  

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150