R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150

Otázka - 118

Cirkev neomylná?

3. sept 2002

Zdravím Vás.

Otázka 117, ohladom homosexuality, ma prinútila zamysliet sa trosku nad ucením Cirkvi. Som krestan, verím v Cirkev, ale predsa... Nemoze sa Cirkev mylit? Je to mozné, alebo nie? Podla toho, co hovoria knazi, by sme vsetci mali verit, ze je vedená Duchom Svätym. Ale predsa, moze sa mylit?

Ak by som pripustil, ze áno, potom sa mozno myli aj v inych veciach. Potom by sme vsak Jezisa museli oznacit za klamára, lebo povedal:...a brány pekelné ju nepremozu (tymto citátom si ja vysvetlujem neomylnost Cirkvi). Ak Jezis klamal v tomto, tak potom mozno aj niekde inde. A potom, pokracujuc dalej ako sv. Pavol by som musel povedat, ze marna je nasa viera (a cele nabozenstvo).

Nepoznám dejiny Cirkvi, a preto sa este pytam, nikdy sa za tych 2k rokov Cirkev nepomylila? Nikdy sa nedostala do omylu?

Nechcem vystupovat proti Cirkvi, práve naopak, chcem jej verit, ale potrebujem vediet, ci jej mozem verit vo vsetkom.

S pozdravom Palo

 
Odpoved
o. Eirene
4. sept 2002

Ahoj Palo!

Tvoje vysvetlenie neomylnosti Cirkvi na základe slov "a brány pekelné ju nepremôzu" ide na koren veci. Lebo, kto má trosku otvorenú mysel, musí príst k tomuto záveru. Cirkev sa skladá z hriesnikov a preto slová "brány pekelné ju nepremôzu" sa nemôze vztahovat na bezhriesnost jej clenov. Chorí potrebujú lekára, nie zdraví, povedal Jezis Kristus. "Chorí" to sú hriesnici. Nuz Cirkev je tu kvôli hriesnikom. Nato ju Jezis ustanovil. Nuz práve to, co je v Cirkvi pre uzdravenie hriesnikov, pre ich spásu, to pekelné brány nikdy nepremôzu. To znamená jej ucenie a sviatosti. Tvoja konklúzia je dokonalá. Nuz nielen knazi hovoria, ze Cirkev sa nemôze mylit, ale aj Ty to jasne vidís zo Svätého Písma. Más plnú pravdu, ked hovorís, ze potom by bola márna aj nasa viera a celé nábozenstvo.

Akokolvek zázracne to znie, Cirkev sa naozaj za celych dve tisíc rokov ani raz nepomylila v otázkach viery alebo mravov. Je to vlastne skutocny zázrak, ktory by mohol komukolvek poslúzit na dôkaz bozskosti katolíckej Cirkvi.

Mnohí by radi dokázali aspon jeden jediny omyl katolíckej Cirkvi v jej dvetisícrocnej histórii. Nikomu sa to zatial nepodarilo.

Táto téma by sa dala rozviest viacej, ale nechcem sa teraz rozpisovat.

Cirkev je neomylná ako celok a je neomylná v ucení pápeza, ked hovorí "Ex Catedra", t.j. viaze vsetkych veriacich v poslusnosti viery.

Ten alebo onen biskup, ci knaz sa môze mylit, alebo dokonca stat sa bludárom, ale kto naozaj úprimne hladá pravdu, môze LAHKO vidiet, ze sa to rozchádza so VSEOBECNYM ucením Cirkvi. Boh neomylnost Cirkvi zariadil TAKYM SPÔSOBOM, ze nás nepozbavil nasej povinnosti hladat pravdu, ani nás nepozbavil nasej slobody rozhodnút sa pre pravdu.

Mnohí, ako som povedal, sa pokúsali dokázat omyly v Cirkvi, ale ostalo to len pri pokusoch. To, co ucila Cirkev v prvych storociach (a máme na to ohromne velkú platformu dôkazov od "cirkevnych Otcov") je presne to isté, co ucí teraz v tretom tisícrocí. Ci to nie je zázrak? Ktorá iná ustanovizen alebo cirkev v celej histórii ludstva sa môze v tomto porovnat s katolíckou Cirkvou?

A co sa tyka najvyssieho magistéria Cirkvi (21 vseobecnych koncilov alebo dogmatické vyhlásenia pápezov), ani "jota" sa doteraz nemusela odvolat a nikdy sa nebude musiet odvolat.

Este jednu vec chcem pridat, ze Boh nás stvoril slobodnych a dal nám schopnost rozmyslat. Ked nám tieto schopnosti dal, chce, aby sme ich uzívali. Keby Boh dal neomylnost kazdému biskupovi a knazovi vo vsetkych duchovnych zálezitostiach, ludia by potom nemohli uzívat svoj vlastny rozum, lebo by prijímali riesenia zivotnych situácii priamo od Ducha Svätého cez "knazsky telegram".

Jezis hovorí: Kto hladá nájde. Kto naozja úprimne hladá pravdu, ten ju nájde.

Bozské je aj to, akym spôsobom Boh dal a zabezpecuje svoju pravdu v Cirkvi.

o. Eirene

HOME - »R -
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
TVOJA OTÁZKA - mbc24@globalserve.net