R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150

Otázka - 136

Poslusnost svetskej moci

10. jún 2003
Vazeny o. Eirene

Dakujem za opat velmi rychlu odpoved…

Asize to s tym Satanom bude ako hovorite. To je dobre. Tak aspon v tomto smere je slabsi ako som si myslel.

Dalej ma uz dlho zaujima "Cti otca svojho a matku svoju - podkapitola svetska moc". Mame si ju ctit. A posluchat, kym nekaze v protiklade s Bohom.

Lenze casto su jej obmedzenia take neutralne, ale povedal by som ze nadbytocne. Niekedy clovek jede autom po ceste s max. rychlostou 90 km/hod a vidi, ze tuto cestu kludne zvladne aj pri 110 km/hod. Alebo zelezniciari maju vnutornu smernicu, ze kupite si listok do mesta vzdialeneho 80 km a vam zrazu napadne po 40km v inom meste vystupit nieco si vybavit a pokracovat. Lenze to podla nich to nesmiete a mate si kupit dalsi listok.

Tak je to aj vo vacsich veciach. Autorske prava. To sa mi zda tiez taky nadramec vymysel a obmedzenie od statu (povedal by som hlavne USA). Jezis predsa rozmnozil chleby a pripravil tym o kseft okolitych pekarov. Preco by nemohol kto chce rozmnozit uzitocne veci, ked to vie??? Ved kazdy inzinier, ked nieco navrhne, kazdy matematik, ked nieco vypocita... vsetky ludske prace su jedinecne. Ako si moze niekto narokovat na "autorske prava"!!! Ak si chce svoj objev nechat pre seba, nech ho nezverejnuje! Ale ked ho zverejni, nech sa neburi, ze ini mu ho prestuduju a budu tieto vedomosti pouzivat. Alebo nech si to zabezpeci aby to nevedeli prestudovat. To je predsa jeho starost ak chce zarabat na predavani napadu!

A dalej svetska moc. V Amerike zili Indiani. A prisli bieli a povedali - teraz patrite pod nasu svetsku moc. A sup do rezervacie! Ale ich nacelnik povedal - ja som svetska moc. A podme proti nim viest obrannu vojnu! Co si mal o tom bezny indian mysliet?? A co si mam o tom mysliet teraz ja, ked v USA vladne prezident tych co uzemie nepravom urvali inym?! Cim sa da rozoznat, ktora svetska moc je pravoplatna a ktora nie?

Viem ze sv. pismo uci, ze svetska moc je od Boha a kto sa proti nej buri, buri sa proti Bohu. Inak by som hociakeho ludskeho vladcu ignoroval a podryval jeho vladu. Ale v tomto pripade - rad by som mal jasno, koho treba posluchat a ci a preco treba robit aj "zbytocne" prikazy (kedze hriesne jednoznacne nemusim a nesmiem).

J.

Odpoved
o. Eirene
10. jún 2003

Ahoj J.

Tvoje otázky sú velmi aktuálne, a povedal by som, sú iného druhu ako väcsina vsetkych predchádzajúcich otázok. Lebo ak predchádzajúce otázky boli obycajne filozofické alebo teologické, táto je podstatne morálna. Morálka vlastne vyplyva z teológie. Páci sa mi, ze Ti morálne hladisko lezí na srdci, ale na druhej strane vidís, ze cosi tu nie je celkom v poriadku.

Písal si mi, ze by casto stacila úplne kratucká odpoved, ale aspon správnym smerom, a aj ja som mal spociatku tiez úmysel dávat iba krátke odpovede, ale skoncil som tam, kde som. Avsak teraz, po vyse 130 otázkach a odpovediach, ked citatelia stránky uz poznajú moje odpovede, mal by som prejst podla moznosti na tie kratucké odpovede. Myslím, ze to oziví dialóg a vyprovokuje rozmyslanie.


- Boha treba viac poslúchat ako ludí. To znamená, ze svedomie cloveka je najvyssí zákon. Zavinená neinformovanost svedomia vsak neospravedlnuje.

- Chesterton hovorí, ze ak sa zrusí vyssí zákon, potom sa namiesto neho musia urobit mnohé nizssie (mensie) zákony. Zrusením zopár Bozích príkázaní sa muselo urobit mnozstvo inych prikázaní, ktoré nás casto zotrocujú. Riad sa teda svojim krestanskym svedomím.

- Autorské práva nemôzes celkom popriet, lebo ak clovek na niecom pracoval (cas strávil fyzickou alebo dusevnou prácou), má právo na mzdu. Autorské právo mu dáva záruku jeho mzdy.

- Ale viem, ze to nemôzem odbyt touto jednoduchou odpovedou, lebo autorské právo casto v dnesnom svete prestáva byt autorskym právom a stáva sa zlodejstvom. Ak niekto nieco vymyslí, nemôze si na to nárokovat prehnanú odmenu. Nemôze jeden clovek zarobit za hodinu práce (akejkolvek práce) milión dolárov a druhy desat dolárov za mesiac!

- Aby americkí podnikatelia nemuseli platit doma robotníka, pôjdu na Vychod (mozno aj do Slovenska), kde zaplatia robotníkovi mnohonásobne menej ako by zaplatili doma. Bohaté krajiny takto vykoristujú ludí v chudobnych krajinách. "Zadarmo" tam pre nich ludia robia a "zadarmo" tam nakupujú (dolar ku korune je asi 1:40). Pytam sa: Preco by sa clovek mal triast vo svedomí, ked prekrocí "autorské práva" tych, ktorí ho cely zivot vykoristujú? Katolícka Cirkev jasne ucí, ze ak clovek nemá moc právne vydobyt si spravodlivost, má právo tajne sa odskodnit. Ale clovek tu na to musí mat jemné svedomie.

Neutlácajú vás práve bohatí a nevlácia vás práve oni po súdoch? (Jak 2:6)

- To s tymi indianmi je scasti pravda, ale nie úplne. Indiáni nie sú zavretí v rezerváciách, ale je to územie, ktoré je ich (bieli nemajú na to právo). Boh dal svet pre vsetkych ludí. Clovek má právo na súkromné vlastníctvo, ale nie v tom zmysle, ze jemu patrí vsetko a ostatnym nic. Amerika je obrovsky kontinent a este aj teraz je prázdny. Nemyslím, ze by indiáni mali mat vylucny nárok na taky obrovsky kontinent.

- Zijeme v dobe, ked morálne otázky sú také komplikované, aké neboli v celej histórii ludstva. Len bohabojny clovek, ktory sa ucí od katolíckej Cirkvi, môze úspesne rozviazat a prejst cez tieto zamotané otázky.

o. Eirene

HOME - »R -
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
TVOJA OTÁZKA - mbc24@globalserve.net