R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150

Otázka - 137

Poslusnost svetskej moci, Cortéz, Aztekovia, Amerika

12. jún 2003
Vazeny o. Eirene,

suhlasim s tymi odpovedami ohladom svetskej moci. A aj vystihli co som hladal. Obzvlast ten pristup, ze treba na veci pozerat ohladom spravodliveho hodnotenia prace kohokolvek ma prekvapil a vselico ulahcil. Tie legalne statne zakony su naozaj divne. Zakazuju zobrat mech slamy z druzstevneho stohu a nezakazuju potrat.

O indianoch som narazal aj na sucasny stav, ale hlavne na minulost; ked este prebiehal boj, v ktorom mohli akurat tak obcas vyhrat bitku ale vojnu nie. Takych vojen byva vela a mozno sa nejaka bude tykat aj mna, tak by som chcel mat ujasnene, aka iniciativa je spravna vo vojne.

V katechizme je viacero podmienok, kedy je hodno bojovat na obranu (asize statu) alebo kedy je hodno ucastnit sa prevratu. Lenze tie vacsinou nie su zarucovane ani jednou stranou. Indiansky panovnici aj europski dobyvatelia mali mozno porovnatelne zle vladne praktiky. Nemecka, sovietska, japonska, americka, britska vlada za druhej svetovej mali tiez zle sklony - kazda ineho druhu.

Naco vtedy bojovat za udrzanie ktorejkolvek zo znepriatelenych vlad? Nie je lepsie byt ako vacsina talianskych a slovenskych vojakov za druhej svetovej - "nespolahlivy"??

Ale aj Cirkev myslim uci o tzv. dani krvi - teda ze voci panovnikovi mame brannu povinnost. Ale napriklad sv. pan farar z Arsu pocas napoleonskych vojen sa neplanovane akosi stal dezerterom a zotrval tak a nevycital si to.

Mal by cestny iracky vojak pocas posledneho utoku USA bojovat? Alebo sa co najskor vzdat, alebo byt vzburencom a partizanom, alebo co najviac flakat vojenske prikazy z ktorejkolvek strany??? Ved mozno za nejaky cas budu musiet takto premyslat slovenski vojaci? A ved aj knazi, zeny, robotnici v tovarnach. Ved aj matka aj manzelka aj knaz ma zodpovednost, co vojakovi povie ako mu radi bojovat/nebojovat.

J.

Odpoved
o. Eirene
12. jún 2003

Ahoj J.

Co sa tyka indiánov, som daleko od tvrdenia, ze sa im nic nespravodlivé neurobilo.

Na co by som vsak tu chcel upozornit je to, ze obraz, ktorí nám podáva "svet" o osídlovaní Ameriky nemá NIC spolocné s objektívnou realitou alebo s hladaním objektívnej pravdy. Treba sa zobudit a uvedomit si, ze sme pod neustálym premyvaním mozgov zo strany nepriatelov Cirkvi. Takzvany "indiferentny svet" neexistuje. Po príchode Krista sa ludia nutne stavajú za Krista alebo proti nemu. Koho nepresvedcia moje slová, tu sú Kristove:

Kto nie je so mnou je proti mne. (Mt 12:30)

Dejiny osídlovania Ameriky ako nám ich podáva "svet" je chrlením nenávisti proti Bohu a jeho Pomazanému a Jeho Cirkvi.

Ak Alexander Velky dobyjal a zabíjal tisíce ludí, nikoho akosi nenapadne hodnotit ho z mravného hladiska, naopak, svet z neho urobil "Velkého". Ak niektorí krestania, alebo obycajne ani nie krestania, len to, ze sú z krestanského státu alebo je tam akési krestanské pozadie, urobia cosi, len ciastku z tych skutkov, ktoré urobil Alexander "Velky", zrazu je to v ich prípade nehorázny zlocin a neustále sa o tom musí písat, a natácajú sa o tom najdojímavejsie filmy. Nuz ak toto má nieco spolocné s historickou pravodu, potom…

Alebo nechodme do starych cias, ked este nebolo krestanstvo, ale prizrime sa len na to, co máme takpovediac pod nosom: komunizmus. Z ktorého sme iba teraz ako tak vysli, a ktory este teraz v Cíne zotrocuje miliardu ludí a v inych castiach sveta si veselo na mnohych miestach tiez vládne. Komunizmus, ktory má na svedomi miliony ludskych zivotov (a toto nie je naozaj ZIADNE zvelicovanie), nuz kto o nom píse? Venuje svet aspon jednu tisícinu pozornosti komunistickym zlocinom z toho, co venuje osidlovaniu Ameriky pred 500 rokmi? Svet bude hovorit o inkvizícii do omrzenia, co ANI ZDALEKA neodpovedá tomu, cím historická inkvizícia v skutocnosti bola, ale "svet" sa ANI TROCHU nepohorsuje nad skutocnou INKVIZÍCIOU, ktorú robil komunizmus, alebo francúzski osvietenci, alebo mexická vláda v roku 1926, alebo… atd. Svet je skutocnym INKVIZÍTOROM. Ked som bol napríklad vo vojenskej sluzbe, nedovolili mi íst na vychádzku, lebo som isiel do kostola. Tento príklad je vsak iba zrnkom z morského piesku. Komunizmus vlastne nie je NIC INÉHO IBA INKVIZÍCIA. Kto píse o tejto inkvizícii? Kde je PRIMERANÁ pozornost ludí tomuto zlocinu? Ludia boli prenasledovaní CISTE za vieru, pre nic iné.

Ale znova sa rozpisujem a chcel som iba krátke odpovede.

Ked prisiel Cortéz do Ameriky, Aztekovia ho privítali jedlom, ktoré pokropili ludskou krvou. Cortéz bol úplne zhrozeny, ked zistil, ze Aztékovia prinásajú svojim bozstvam tisíce ludskych obetí. Ich knazi, celí oblecení v ciernom, s rozpustenymi vlasmi, dosiahli takú prax v ludskych obetiach, ze v pár sekundách vytrhli clovekovi bijúce srdce. Tak ludia isli rad radom na obetu. Zabudnime o akomsi zlatom veku v Amerike pred príchodom "krestanov", ktorí vraj priniesli barbarstvo do Ameriky.

Aztékovia najprv pokladali Corteza za boha (nikdy v zivote napríklad nevideli kona). Ked Cortez zistil, v com sa nachádza, uvedomil si, ze niet cesty spät. Dal spálit lode, aby nikto z muzstva nebol pokúsany vrátit sa. Ak by bol sebcom a hladel iba na seba, asi by cím skôr usiel spät do Európy. Ale uvedomil si, ze musí ukoncit toto neslychané barbarstvo. Vedel, ze dojem, aky urobil na Aztekov, nebude trvat dlho a skôr neskôr príde k stretu. 300 Spanielov zvítazilo nad 30000 Aztékmi. Vítazstvo, ktoré Cortez dosiahol nedá sa pripísat iba väcsej technickej prevahe a zopár konom. Nemyslím, ze je mozné vysvetlit jeho vítazstvo bez pomoci zhora. Spanieli pri bitke bránili jeden druhého, co u Aztékov bolo napríklad úplne neznámym pojmom. Ale to vsetko nemôze vysvetlit vítazstvo 300 chlapov nad 30000-cami. Po vítazstve ani jeden zo Spanielov nezostal neporaneny.

Cortéz zriadil kaplnku a dal potom slúzit omsu na mieste, kde sa prinásali ludské obete a knazi, ktorí vytrhávali ludské srdcia, teraz tu museli udrzovat zapálené sviecky.

Musíme si pamätat, ze Aztékovia rocne obetovali najmenej 20000 muzov, zien a deti ako ludské obete svojim bohom. V roku 1487 v púhych styroch dnoch ceremónií zasvätenia chrámu Tenochtitlan, zabili v ludskych obetiach asi 80000 (osemdesiat tisíc) zajatcov.

Nedá mi tu este nepridat jednu skutocnost, ktorá sa z rôznych dôvodov velmi nezdôraznuje. Je tu totiz otázka, co sa robilo s telami tychto enormnych poctov obetí?

Prevázna väcsina obetovanych zajatcov, celkom evidentne, bola zjedená. Hlavnym - a niekedy jedinym - dôvodom Aztékov pre vojnovú vypravu bolo zajatie väznou na obete. Zatialco niektorych obetovali a zjedli na bojovom poli, väcsinu vzali domov, kde ich drzali v drevenych klietkach, aby ich vykrmili, kym ich knazi neobetujú v chrámoch-pyramídach.

V roku 1531 sa Panna Mária zjavuje Aztékovi Juan Diegovi (Guadalupe). Zanecháva mu svoj zázracny obraz na jeho "tilme". Obraz je práve tak zázracny ako turínske plátno. Hned nato, v niekolkych rokoch sa obrátilo na vieru 5 miliónov Aztékov. Luterov odpad v tom istom case odtrhol milión od Cirkvi, tu Matka Bozia priviedla 5 miliónov do Cirkvi. Knazi nestihali krstit (nie to este, ze by niekoho mohli nútit na vieru).

Toto sú iba také momentky o inom obraze na dejiny.

Opät, nemám v úmysle tvrdit, ze katolíci sú bez hriechu a ze pri osídlovaní Ameriky sa nestali ziadne zlociny (hoci sotva ich mohli urobit tí, ktorí úprimne verili v Jezisa Krista). Ale obraz, ktory nám podáva "svet" je úplne vyleteny z proporcií.

Ak Aztékovia zabíjali tisíce, vtedy sa to nazve ich "kultúrou". Ak niekto z krestanskej krajiny (nemusel to byt veriaci krestan) urobil iba tisícinu z toho, co Aztékovia, je to neslychany zlocin a treba o tom písat do nekonecna.


Co sa tyka svedomia vojaka, pokial si nie je istym (pochynost este nestací) o neprávosti svojej vlády, dovtedy má bojovat a bránit svoju vlast (nie iba panovníka).

o. Eirene

HOME - »R -
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
TVOJA OTÁZKA - >mbc24@globalserve.net<