R
Clánky - Aktuality - Preklady
V

25
Sloboda

Je vela definícii, co je sloboda.

Jedni hovoria, ze sloboda znamená robit, co sa clovekovi zachce. Iní hovoria, sloboda neznamená robit co sa clovekovi chce, pretoze sú tu isté normy, ktoré musíme respektovat.

Tej prvej definície sa obycajne pridrziavajú liberali, ateisti, neveriaci, tú druhú definíciu zdôraznujú obycajne veriaci, tí, ktorí uznávajú vyssiu autoritu nad sebou, t.j. Boha.

Nuz, co je to sloboda?

Sloboda je naozaj robit, co sa clovekovi zachce. Plne súhlasím s prvou definíciou.

Keby som cosi chcel a nikdy by som to nemohol mat, môj zivot by bol peklom. Mozno mnohym sa tu v tomto kontexte slovo peklo zdá byt prehnané, ale ja som naozaj presvedceny, ze by to bolo peklo. Ak by som naozaj nieco chcel a NIKDY by som to nemohol mat, nikdy by som nemohol byt stastnym a teda bolo by to pre mna peklo.

Cely fígel je vsak v tom ze MOMENTÁLNE ziadny clovek nie je ani úplne slobodny, ani úplne neslobodny.

Sme NA CESTE K SLOBODE, sme na ceste k "mat a robit, co sa mi chce".

Myslím, ze neveriaci majú velkú pravdu v tom, ze sloboda znamená robit, co sa mi chce a veriacim vycítam to, ze sa proti tejto definícii slobody stavajú. Táto definícia slobody totiz naozaj sedí.

Ako?

Ak vo vyklade na ulici vidím peknú vec a CHCEM ju, ale nemám na to peniaze, môzem rozbit sklo a vziat si ju, lebo to CHCEM. Ale zakrátko príde polícia a zatvorí ma do väzenia a je po mojej slobode este viac. Nebudem môct mat ani tú vec, ani mnozstvo inych vecí.

Môzem stokrát definovat slobdu ako "robit si, co chcem", to mi nijako nepomôze k slobode. Naopak, môze ma to uviest este do väcsej "neslobody", akú som mal predtym.

A v tom je cely fígel!

V nebi bude totálna, úplná sloboda. Ziadna nasa ziadost, ziadne nase zelanie nebude nesplnené.

V pekle bude totálna, úplná nesloboda. Ziadne nase chcenie nebude splnené. A to bude definitívne peklo a nesloboda.

Nech si teda hriesnici, t.j. tí, ktorí milujú zlo, definujú slobodu ako "robit, co sa im chce", ved aj ja s tou definíciou plne súhlasím, ale nech nezabudnú na to, ze clovek môze chciet aj ZLO. Ak sa clovek rozhodne pre zlo, coskoro príde "polícia", smrt, po nej Bozí súd, a je po slobode.

Aj ja chcem byt slobodnym a robit si, co chcem, a preto sa snazím robit dobro a verit v Boha, aby som raz k tejto slobode dospel, k slobode, ktorú uz nikdy nebudem môct stratit.

Clovek má teraz slobodu vybrat si slobodu alebo ju stratit.

MOMENTÁLNE máme SLOBODU rozhodnút sa, ci chceme byt vo vecnosti naveky slobodní alebo neslobodní.

o. Eirene 

HOME - Spät na »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Spät k ZOZNAMU CLÁNKOV