R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150

Otázka - 95

Nie je Boh ziarlivy, ked sa modlíme k svätym?

20. marec 2001
Zdravim vas!

1.

Je to v poriadku, ak mi pre moj duchovny zivot uplne stacia iba modlidby k Bohu? Alebo inak, je potrebne aby som sa modlil aj k Marii a svätym? Ak ano, preco?

2. Moze byt Boh ziarlivy ked sa modlim privela ku inym osobam ako svätej trojici?

Roman Kl.

Odpoved
o. Eirene
8. april 2001

Ahoj Roman!

Ak Ti pre Tvoj duchovny zivot úplne stacia modlitby k Bohu, preco a kto by mohol povedat, ze to nie je v poriadku? Otázkou je iba to, co je to ten "duchovny zivot". Ked kedysi niekto mal stvorzáprah do koca, to bol zivot! Dnes sa hovorí, ze má zivot ten, kto si lieta kedy chce a kde chce po svete na lietadle. Prostriedky, ktoré máme pre zivot teraz, sú úzasné v porovnaní s tymi, ktoré ludía mali pred niekolkymi stárociami. A pritom aj oni aj my "zijeme".

Nuz ak sa modlís k Bohu, vsetko je v najlepsom poriadku. Tvoja otázka vsak hovorí o tom, ze ktosi Ti dal informáciu o modlitbe k Panne Márii (a svätym). Nuz más moznost zit bohatsí duchovny zivot. Ba vlastne "zivot" ku ktorému Ta Boh stvoril je zivot v novom stvorení, ktorého Otcom je Jezis Kristus a Matkou Panna Mária. Boh Ta nestvoril samotného v celom vesmíre a stvorenie nepozostáva iba v "Ty a Boh", ale Boh Ta stvoril podla svojho tajomného plánu, ktory vyjavil v Jezisovi Kristovi. Boh nás stvoril ako spolocenstvo, ako údy jedného Tela a to Telo je Kristovo.

Ak sa dieta narodí, nezije iba vo vztahu k otcovi cely zivot. Vlastne jeho "svetom" na pociatku nie je ani tak otec, ale matka. Ale to je na pociatku, postupne, ked dieta rastie, spoznáva iné osoby s ktorymi vytvára priatelstvo a raduje sa zivotu. Podobne, kto zacína svoj nábozensky zivot, modlí sa najprv iba k Bohu, to je cely jeho "nábozensky svet". Ale ako rastie, spoznáva bohatstvo zivota, ktoré pozostáva v spolocenstve nielen s Bohom, ale so vsetkymi údmi tajomného Kristovho tela.

Mária je "Evou" nového stvorenia a preto je Matkou vsetkych zijúcich v Kristovi, ako je Eva matkou vsetkych, ktorí sa rodia pre casny zivot. Tak ako v rodine dieta nemôze a vlastne ani nechce ignorovat matku, tak aj v duchovnom zivote, ked raz clovek spozná cím je Mária pre neho, ako ju môze ignorovat? Vztah dietata k otcovi a matke je iny ako ku vsetkym ostatnym súrodencom. Tak je to aj v duchovnom zivote. Nemôzeme sa modlit ku vsetkym svätym jednotlivo (je to fyzicky nemozné), ale Panna Mária nie je iba jednou z mnohych svätych, Ona má osobitné bytostné postavenie k nám. Ked ju raz spoznáme ako nasu skutocnú duchovnú Matku, ako by sme mohli nechciet sa s Nou rozprávat a prosit ju o veci po ktorych túzime?

Ci ziarli dobry otec rodiny na svoju manzelku, ak ju jeho dieta miluje, rozpráva sa s nou alebo prosí ju o nieco? Alebo ci ziarli, ak sa tak isto správa k svojim súrodencom? Ci ho to naopak nerozpaluje k este väcsej stedrosti a velkodusnosti k takémuto dietatu?

O to menej Boh ziarli na modlitby k Panne Márii a svätym.

o. Eirene

HOME - »R -
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
TVOJA OTÁZKA - >mbc24@globalserve.net<