R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150

Otázka - 98

Kedy je manzelstvo neplatné

28. apríl 2001
Dobry den.

Podla mojich informacii je manzelstvo platne uzavrete pred Bohom ak bol obrad vykonany v kostole a dokonceny telesnym splynutim manzelov. Ak sa tak stalo, je neodskriepitelne platne a uz nikdy neporusitelne ?

Pytam sa preto, lebo som uzavrel dobrovolne manzelstvo po 4 rocnej znamosti. Obrad sme mali v kostole. Po 6 tyzdnoch a prvej vaznej hadke sa moja mila manzelka zobrala a jednoducho odisla prec. Uz sa nikdy sama neozvala. Na moje pokusy o vyriesenie situacie nereaguje, respektive reaguje iba urazkami, provokaciami a klamstvami. Pokazde zopakuje, ze sa ku mne uz nikdy nevrati a ze chce zacat zit novy zivot. Neviem ani kde byva. Tato situacia trva uz pol roka. Mam 25 rokov. Je teraz mojim zivotnym udelom zit bez zeny, bez vlastnej rodiny a bez vlastnych deti ?

Stratil som navzdy pravo mat blizky psychicko-fyzicky vztah so zenou ? Keby sa aj manzelstvo vyhlasilo za neplatne aku mam istotu, ze toto rozhodnutie je platne aj u Boha ? Do konca zivota by ma to trapilo ...

Ako ma postupovat katolik v tejto situacii ? Vyskusal som snad vsetky pokusy voci nej. Modlim sa skoro kazdy den (obcas sa najde nejaka vynimka). Snazim sa zit svoj zivot dalej a nemysliet prilis na to, ale nejde to, neustale na to myslim a trapi ma to.

Moja manzelka sa podla vsetkoho ku mne uz nikdy nevrati. Ak sa tak nestane, som v tejto casti zivota navzdy odsudeny ?

Je naozaj platne 6-tyzdnove manzelstvo ak jeden z tych dvoch uz vobec nechce pokracovat ?

Odpoved
o. Eirene
15. máj 2001

Mily N.N.

Najprv Vám posielam svoje knazské pozehnanie a Zdravasy, ktoré som sa za Vás pomodlil. Vasa situácia nie je lahká.


Co sa tyka samotnej platnosti manzelstva, tá závisí od viacerych skutocností, nielen od toho, ci bolo uzatvorené v kostole a ci bolo dokonané manzelskym obcovaním. O tom, ci manzelstvo bolo platné alebo nie, rozhoduje príslusny cirkevny súd. Ak bolo PLATNÉ v momente uzatvárania, nikto, ani pápez (ako je to vidiet v prípade Henricha VIII.) ho nemôze zrusit. Ale to, ci BOLO PLATNE UZATVORENÉ, o tom rozhoduje cirkevny súd. Ak cirkevny súd preukázatelne zistí, ze pri uzatváraní manzelstva chybala niektorá podstatná zlozka, alebo tam bola zneplatnujúca prekázka, vtedy cirkevny súd vyhlási, ze MANZELSTVO TU NIKDY NEBOLO, ze bolo od pociatku NEPLATNÉ, NULOVÉ a tomu sa odborne hovorí ANULÁCIA. Anulácia manzelstva teda nie je, ako sa niektorí domnievajú, cirkevné dovolenie na rozvod. Rozvod platného manzelstva nie je mozny. Vo váznych prípadoch je mozny iba rozchod, to znamená, ze manzelia zijú oddelene, ale ani jeden z nich nemôze uzavriet druhé manzelstvo.

V prípade, ze by Cirkev vyhlásila anuláciu manzelstva, - ak sme postupovali so vsetkou úprimnostou, - nemusíme sa obávat, ci je to platné aj u Boha, lebo Sväté Písmo, Jezis Kristus, povedal tieto jasné slová svojim apostolom a teda cirkevnej hierarchii:

Kto vás pocúva, mna pocúva. (Lk 10:16).

Veru, hovorím vám: Co zviazete na zemi, bude zviazané v nebi, a co rozviazete na zemi, bude rozviazané v nebi. (Mt 18:18)

Vo Vasom prípade je teda MOZNOST anulácie. Avsak je to iba púha moznost. O jej REALITE by musel rozhodnút cirkevny súd. Kto si myslí, ze by mohol dostat anuláciu, môze o nu poziadat cirkevny súd. Normálne sa to robí tak, ze sa ide za miestnym duchovnym otcom.


Toto je proste moznost, ktorú máte. Ale to neznamená, ze teraz sa treba na túto moznost vrhnút. Najprv sa treba modlit, ako to aj robíte. Radil by som denne sa modlit aspon pät desiatkov ruzenca. Myslím, ze pomodlit sa jeden pätdesiatkovy ruzenec je vzdy mozné. Opakujem, ruzenec.

Dalsím krokom je pokúsit sa nadviazat spojenie s manzelkou, najlepsie cez knaza, ktorému prislúchate. Pokúsit sa dostat obidvaja pred knaza a tam si otvorene povedat, co kto proti komu má, t.j. co máte Vy proti manzelke a co má ona proti Vám. Ak miestny knaz by nemal cas na to, nájst si takého knaza, ktory má na to cas a patricné knazské skúsenosti. Myslím, ze stránka, ktorá by odmietla takyto vázny spor riesit pred cirkevnymi predstavitelmi, a je katolíkom, nemá právo pristupovat k sv. prijímaniu. Aj rodicia, ktorí by takéto odmietanie podporovali, hoci len nepriamo, by sa tazko prehresovali.


Písete, ze ste uzavreli manzelstvo po styroch rokoch známosti. Styri roky sú pomerne dlhá doba. Zdá sa mi, ze kdesi sa stala aj praktická chyba. Po styroch rokoch by sme mali uz dost dobre poznat reakcie toho druhého.

Mladí niekedy robia chybu, ze sa pred manzelstvom uzatvárajú "do seba". Môze to mat dva následky. Jednak sa môzu dostávat do blízkej prílezitosti k hriechu a jednak sa vlastne nemôzu dobre spoznat. Ak dvaja ludia vidia, ze ich známost zacína naberat na váznosti, t.j. pomyslajú na manzelstvo, je treba, aby spolu chodili do najrozlicnejsích situácií (spolocenské udalosti ako svadby, krstiny, pohreby, aby navstevovali svoje rodiny, rodicov, súrodencov, známych… íst na skupinové vylety, túry…). Teda pred manzelstvom sa netreba uzatvárat "do seba", ale treba sa otvorit najrozlicnejsím spolocenskym situáciám. Ak to clovek urobí, zistí nielen to ako jeho partner reaguje na zivotné otázky, ale s prekvapením mozno zistí, aké sú jeho vlastné reakcie na rozlicné situácie a mozno zistí, ze sám je úplne iny, ako si to o sebe myslel. Za kazdú cenu teda sa treba vyhybat blízkej prílezitosti k hriechu a naopak, treba sa celkom vedome, ak treba i z urcitym sebaprinútením, otvorit palbe vsemoznych zivotnych sitácií. Je pravda, ze nikdy nemáme sto percentnú istotu, ale aspon vieme, ze sme urobili pre nase dobro, co bolo v nasich silách.


Nestrácajte nádej. Modlite sa aj za svoju manzelku.

Boh nedopustí na nás väcsí kríz, ako sme schopní zniest. Boh zo skúskou dáva aj vychodisko. Dôverujte v silu modlitby.

Zijeme vo velmi tazkych casoch. Boj, ktory sa okolo nás odohráva je predovsetkym duchovny boj, boj na duchovnej rovine. Myslím, ze i Vás prípad je jednym z jeho prejavov. Matka Bozia nás na mnohych miestach upozornuje, ze tento boj je vo svojej záverecnej fáze. Vo Fatime nás povzbudzuje, ze nakoniec jej Neposkvrnené Srdce zvítazí. Preto vydrzte.

S knazskym pozehnaním

o. Eirene

HOME - »R -
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
TVOJA OTÁZKA - mbc24@globalserve.net