R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150

Otázka - 99

Homeopatia, akupunktúra

18. 8. 2001
Slava Isusu Christu !

Drahy o.Eirene.

Prosim o odpoved na temu tykajucu sa metod alternativnej mediciny -konkretne akupunktura a homeopatia. Moze veriaci lekar praktizovat tieto metody pri liecení pacientov. Ake stanovisko k tomu zaujima Cirkev. Stretla som sa totizto s protikladnymi nazormi od duchovnych. Vdaka za odpoved.

Marta.

Odpoved
o. Eirene
25. 8. 2001

Milá Marta!

S homeopatiou som sa po prvykrát "zoznámil" asi pred siedmimi rokmi, ked sa o tom rozprúdila diskuzia (ci polemika) v tlaci na Slovensku. Sledoval som túto zálezitost preto, lebo som vela o nej nevedel a hlavne preto, lebo niektorí tvrdili, ze homeopatia má do cinenia s necistymi silami a je vyslovene proti nasej viere.

Jeden z nasich katolíckych knazov napísal viac clánkov, ktoré rozhodne odsudzovali uzívanie homeopatie. Jeden z jeho clánkov bol uverejneny v casopise Fakty. Na tento jeho clánok prisla prudká reakcia od opozície. Tento casopis uverejnil obidva clánky podla hesla "audiatur et altera pars - nech sa vypocuje aj druhá stránka". Bol som samozrejme zvedavy, aké protiargumenty, ci jednoducho argumenty, pouzijú zástancovia homeopatie. Kedze o nejakom priamom satanskom pozadí homeopatie som nebol presvedceny, dal som sa do cítania obhájcov homeopatie (myslím konkrétny clánok).

Cakal som nejaké solídne argumenty, ale ironicky musím povedat, ze som nasiel iba argumenty, ktoré boli este viac rozriedené ako homeopatické lieky. Clánok bol s asi styrmi ilustraciami, predpokladám, od autora clánku. Na ilustráciách boli ludia stojaci, ako bolo vidiet, pri komplikovanych, drahych nemocnicnych zariadeniach. V duchu som sa usmial, lebo clánok zdôraznoval, ako sa homeopatické lieky pripravujú, ze urcité mnozstvo "liecivej" látky sa dá do vody a potom sa to dokonale s nou premiesa. Potom sa zoberie jedna kvapka tohoto roztoku a polozí sa do 100 kvapiek cistej vody. A tento proces sa znovu opakuje, takze vo finálnom "liecivom" roztoku je na milión molekúl vody jedna molekula látky, alebo, ako to clánok zdôraznoval, v celom roztoku nie je ani jedna molekula rozpústanej látky. Nuz usmieval som sa nad tym, ci na zmiesanie látky s vodou treba spickové nemocnicné zariadenia.

Jedinou vecou, ktorá sa zdala byt akym takym argumentom, bolo tvrdenie, ze voda má "pamät". Ked sa látka urcená na liecenie zriedi vo vode a tento proces sa opakuje tolkokrát, ze nakoniec vo vode nie je ani molekula látky, voda si vraj "pamätá", aká látka v nej bola rozpustená. A táto pamät, ci odtlacok vo vode vraj spôsobuje liecivé úcinky. Na tomto princípe vraj homeopatické "lieky" fungujú.

Bolo to cosi, co som v zivote nepocul, hoci mám pät rokov sekulárnej univerzity za sebou. Bolo mi jasné, ze je to círy nezmysel, ale pre istotu, lebo niekedy sa stane, ze prehliadneme aj úplne samozrejmé veci, opytal som sa istého lekára, ci sa niekedy stretol pri svojich stúdiách s takym niecim ako je "pamät vody". Samozrejme, ze nic také nepocul (ani necítal).

Ak by sa vo vode nejakym spôsobom nachádzala informácia o látke, ktorá tam BOLA rozpustená, to by si vyzadovalo prinajmenej Nobelovu cenu. Kazdému, kto má akademické vzdelanie je jasné, ze by to bol obrovsky objav, jeden, ktory by patril medzi najväcsie vo vede.

Nuz otázka je, kto a kedy tento objav urobil? Ako ho urobil a kde sú publikované dôkazy tohto objavu?

Bola niektorá Nobelova cena udelená takému niecomu? - opytal som sa spomenutého lekára. Ten iba pokrútil hlavou.

Nuz tento rozhovor bol, myslím, v roku 1994.

Teraz, ked mi prisla Vasa otázka, znovu som si pozrel materiály, tentoraz na internete.

A zistil som, ze tá myslienka s Nobelovou cenou nebola az taká zlá a ze som sa trosku aj pomylil, lebo "objav" pamäte vody naozaj dostal Nobelovu cenu. Nie síce tú tradicnú, ale "Ig Nobelovu cenu", a to az dvakrát, v roku 1991 a 1998.


"Ig Nobelova" cena sa udeluje od roku 1991 v divadle Sanders na Harvardskej Univerzite. Rocne udelujú 10 cien a ceny sú laureátom predávané skutocnymi nositelmi Nobelovej ceny. Ak clovek vyhrá Ig Nobelovu cenu, znamená to pre svet a kazdého, ze ten clovek COSI urobil. Co to COSI je, je snád tazko vysvetlit, - a mozno to vôbec nie je mozné vysvetlit. Ci vás vynález je pre dobro alebo zlo spolocnosti je mozno tazko alebo trápne vysvetlit, ale skutocnostou je, ze vy ste to urobili a uznali vám to, ze ste to vy urobili ako prvy a je to cosi, co mozno tazko zopakovat. Nech ostatní posúdia to uznanie ako chcú.

Vynálezy uznané Ig Nobelovou cenou obycajne vyvolávajú takúto reakciu:

1) Väcsina ludí nemôze pripustit, ze také nieco sa naozaj stalo,

2) Ked zistia, ze sa to naozaj stalo, ich prvá reakcia je smiech alebo vysmech,

3) Niektorí ludia sa zacnú zaujímat o vec, z ktorej sa smiali a potom o nej premyslajú a myslia si, ze tá vec naozaj stojí za to.

Jedna z charakteristík Ig Nobelovej ceny hovorí toto:

Niektorí ludia ju závidia, iní od nej utekajú. Niektorí ju chápu ako znacku civilizácie, iní ako vysmech. Niektorí sa smejú s nou, iní sa smejú z nej. Mnohí ju oslavujú, niektorí ju odsudzujú, iní sú len udivení. A mnohí ludia sú do nej sialene zamilovaní.

Niektorí ludia ju odmietnú, lebo sa boja, ze im poskodí v ich vedeckej kariére. Komisia toto odmietnutie prijíma a cenu dáva inym.

(Vcera sme mali malé posedenie s priatelmi. Zaviedol som rozhovor aj na "Ig" Nobelovu cenu. Anglicky hovoriaceho priatela som sa pytal, co by to "Ig" mohlo v anglictine znamenat. Po chvíli sme sa zacali smiat, lebo sme pochopili. Ide tu o slovnu hracku. V anglictine sa Nobelová cena povie "Nobel Prize" (podla Alfreda Nobela, vynálezcu dynamitu). Ak sa pred to napíse "Ig", vyznieva to záhadne, ale foneticky to spolu so slovom "Nobel" odpovedá anglickému "ignoble", co znamená nieco, co nie je vznesené, co je nízke a úbohé.)

Tu sú niektoré príklady Ig Nobelovej ceny (Ig Nobel Prize):

V roku 1998 Troy Hurtubise z Kanady dostal túto Nobelovu cenu za "bezpecnostné inzinierstvo", lebo vyvinul a osobne odskúsal bezpecnostny oblek, ktory je nepreniknutelny pre grizly medveda.

V roku 1996 dostal túto cenu Robert Matthew za vysvetlenie, ci krajec namasteny maslom vzdy padne na pomastenú stranu.

V roku 1999 George a Charlotte Blonsky z New Yourku a San Jose z Kalifornie dostali túto cenu za zdravotníctvo za vynález pre pomoc rodickám, ktory bol aj patentovany (US Patent #3,216,423 - kliknutím si ho môzte pozriet, stojí to za to, - http://colitz.com/site/3216423/3216423.htm ). Rodicka sa priviaze na okrúhly stôl a stôl sa potom velkou rychlostou roztocí. Dieta sa porodí odstredivou silou. Zachytí sa do sietky.

Nuz jednym z vyhercov Ig Nobelovej ceny, a to az dvakrát, je Jacques Benveniste z Francúzska. Cenu dostal za chémiu. Ocenenie z roku 1991 znie:

Jacques Benveniste, horlitel za zivot a oddany sluzobník "prírody", za jeho neustály objav, ze voda (H2O) je inteligentny roztok a ze k svojmu uspokojeniu dokázal, ze voda je schopná pamätat udalosti dávno potom, co stopy po tychto udalostiach zanikli.

Jeho ocenenie z roku 1998 znie:

Jacques Benveniste z Francúzska za jeho homeopaticky objav, ze nielenze voda má pamät, ale ze táto informácia sa môze poslat aj cez telefónnu linku alebo internet.

Udelovatelia Ig Nobelovej ceny sú uz nedockaví "ako nové vodnaté vynálezy Jacques Benveniste ohlási v novom tisícrocí".


Druhym, mali by sme povedat prvym, zákonom homeopatie je, ze podobné sa lieci podobnym.

Grécky vyraz "homeopatia" je odvodeny z dvoch slov: homeo (podobny) a pathos (utrpenie). Nemecky lekár Samuel Hahnemann (1755-1843) je údajne otcom homeopatie, kedze bol inspirovany k tomuto "zákonu".

U nás by sme tomu zákonu povedali: klin sa klinom vybíja. Niekto múdro povedal, ze ak niekedy je rozumné liecit podobné podobnym (napríklad pri vakcinácii), to vôbec neznamená, ze je to vzdy rozumné. Tento zákon by si pravdepodobne tiez zaslúzil Ig Nobelovu cenu.


Homeopatia je rozsírená hlavne v Európe, najmä v královskej rodine v Británii. Tá jej vlastne robí reklamu.

Jednym z cudnych tvrdení homeopatie, ktoré je predkladané aj samotnym Hahnemannom, je, ze sila lieku sa stupnuje, ked je liek viac a viac rozriedeny. Niektoré lieky sú tak rozriedené, ze neobsahujú ani molekulu substancie, no homeopati prehlasujú, ze toto sú najmocnejsie lieky.

Martin Gardner sa pyta:

Ako homeopati vysvetlia túto predpokladanú potenciu nekonecne zriedenych dóz, ked v nich neostane ani molekula lieku? Dovolávajú sa akychsi tajomnych vibrácií, rezonancií, silovych polí alebo ziarení, ktoré sú vede naprosto neznáme.

To, co hovorí Dr. Timothy Gorski sa môze zdat dost silné, ale, kedze sme na medicinálnej úrovni, preco nepovedat jeho vyrok. Hovorí:

Vypijem homeopaticky liek. Potom ho vymocím a spláchnem. Coskoro sa liek rozsíri po celom svete a stane sa este silnejsím tym, ze sa bude viac a viac riedit.

Nuz ak sa homeopaticky liek dalsím riedením stáva este silnejsím, potom, ako to niektorí navrhujú, Dr. Gorski si naozaj zaslúzi skutocnú Nobelovu cenu za záchranu ludstva, lebo nasiel spôsob, ako rozsírit liek po celom svete. Akokolvek to drsne znie, ak máme zdravy rozum, homeopatické tvrdenia nás musia priviest k tomuto uzáveru.

A este jeden zaujímavy pohlad na túto tému od John Stona:

"Raz som videl takúto matematiku… ale momentálne som prílis zaneprázdneny, aby som ju presne zrekostruoval. Ide vsak o to, ze v kazdom pohári vody (8,4x10^24 molekúl) je aspon jedna molekula, ktorá presla cez telo kazdej slávnej osobnosti, ktorá kedy zila, - Jezis, Aritoteles, atd, - co je o jednu molekulu viac ako sa hovorí, ze by mala obsahovat…"


Este iná skutocnost, ktorá mi prisla na um je otázka, ako voda vie, ktorá látka má v nej úcinkovat (liecit), kedze milióny inych vecí, tak organickych ako aj anorganickych, s nou prislo do styku a voda si ich samozrejme "zapamätala"?

Pri prezeraní internetu som nasiel aj inych, ktorí si dali tú istú otázku. To len potvrdzuje to, ze nás ludsky rozum pracuje na rovnakom princípe.

Stan Polanski, pomocny lekár pracujúci vo verejnom zdravotníctve blízko Asheville v Severnej Karolíne, si vsimol tú istú vec, ked hovorí:

Predstavte si, kolko komponentov musí byt prítomnych, v kvantite molekuly alebo aj viac, v kazdej dóze homeopatického lieku. Aj za tych najskrupulóznejsích podmienok cistoty, prach vo vzduchu vo vyrobni musí niest tisíce rozlicnych molekúl biologického pôvodu z miestnych zdrojov (baktérie, vírusy, huby, kvapôcky z respirátorov, odumreté bunky pokozky, odpad z hmyzu) ako aj zo vzdialenych (pel, ciastocky pôdy, producty mineralizácie), ako aj minerálne ciastocky zemského, ba dokonca aj mimozemského pôvodu (meteoricky prach). Podobne aj "vnútorné" zlozenie rozpústanej látky musí mat svoju vlastnú kniznicu mikrokontaminantov. (Moja poznámka: Uz len tento posledny argument stací na to, aby bolo jasné, ze pri rozpústaní sa v roztoku nachádzajú milióny rozlicnych látok, - pretoze je nemozné mat 100 percentne cistú rozpústanú látku.)

Stan Polanski sa v dalsom pyta:

Ako má v tomto postupnom zriedovacom procese vynárajúci sa liecivy preprarát vediet, ktorá z nespocetnych substancií v nádobke je TÁ, ktorá znamená biznis? Ako to, ze tisíce (milióny?) chemickych komponentov vedia, ze sa majú vzdat svojej funkcie, ze majú len necinne postávat opodial, zatialco TÁ MOCNÁ látka je pomazaná do stavu LIECITELA? Ze tento scénar by mohol viest k rozlicnym produktom, ktoré by sa specificky hodili na liecenie jednotlivych chorôb, je za hranicami uverenia.

Ja by som to na prípadné lepsie pochopenie povedal este inou vetou: Kedze vo vode sa nachádza nutne "odtlacok" tisícov liekov (aj ne-liekov), akym geniálnym vynálezom sa vymaze spomínaná "pamät" vody pre vsetky ostatné zlozky a ponechá sa pamät iba pre jednu zlozku, ktorá potom predstavuje specificky homeopaticky liek?


Tvrdenia homeopatov, ze ludia sú homeopatickymi liekami uzdravovaní, jednoducho neobstoja a nedajú sa dokázat. Seriózne vedecké dôkazy o úcinnosti homeopatík jednoducho nejestvujú. Osobné tvrdenia o uzdravení sa dajú lahko vysvetlit:

- chybná diagnóza (pacient sa neuzdravil, lebo choroba, ktorú liecil, tu nebola).

- spontánny ústup (telo sa samo uzdravilo), alebo

- psychologicky efekt.

- [pridávam k tomu este zázracné uzdravenie, ked sa niekto uzdraví skrze modlitby]


Nuz, co povedat na záver?

Homeopatické lieky majú jednu vyhodu, ze nie sú skodlivé, kedze sú v podstate len cistou vodou. Skodia clovekovi len nepriamo tym, ze clovek vyhodí peniaze za hlúpost.

Hoci, zástancovia homeopatie majú cenu homeopetík za jeden z argumentov v jej prospech. Homeopatiká sú vraj pomerne lacné.

Co to vsak znamená, ze sú "lacné"?

Ak uvazujeme s ich cenou v pomere k beznym liekom, tak môzeme povedat, ze sú lacné, ci lepsie: lacnejsie. Pytal som sa istého, cloveka, ktory úzíval homeopatiká, kolko stoja. Povedal, ze zaplatil pät dolárov. To je povedzme 150 Sk.

Ked som sa zamyslal o "lacnosti" homeopatík, pri cítaní ich stránky ma zarazila ich vlastná kalkulácia. Oni sami tvrdia, ze riedenie látky je 1:1,000,000 ba aj viac.

I tradicná i "alternatívna", povedzme homeopatická medicína potrebuje vyrobit (ci vlastnit) liek. Vyrobia napríklad penicilin alebo streptomycin. Ak krabicka tychto liekov stojí napríklad 100 korún, homeopati ich rozdrvia (rozpustia) viac ako jedna k milión a potom ich takto predávajú. Cena homeopatického "lieku" by potom mala byt miliónkrát mensia.

Pytam sa: JE?

Ak sa nemylim, cena homeopatika by mala vyjst na stotinu haliera. Ak by cena lieku (jedna krabicka) bola 1000 korún, cena homeopatika by aj tak bola len 0,1 haliera. Nuz dajme si otázku, ci zopár malych cukríkov napustenych cistou vodou za 150 korún je lacnych? Udáva sa, ze homeopatia je v USA obchodom s 200 miliónovym obratom rocne. Nuz, ak nieco je "lacnejsie", to este neznamená, ze to nie je ohromne vynosné.


A co okultné sily za homeopatikami?

Niektorí lekári homeopati to aj vyslovene priznávajú. Jeden z nich napríklad priznáva, ze pri urcovaní homeopatického lieku pre pacienta pouzíva kyvadlo.

Jezis Kristus vsak hovorí:

Tych, co uveria, budú sprevádzat tieto znamenia… ak nieco smrtonosné vypijú, neuskodí im.
Mk 16:17-18

Ak by za homeopatickymi liekami bolo aj nieco "smrtonosné", nemyslím, ze by sa veriaci clovek mal toho obávat. Nikdy nevieme, aké okultné praktiky sa skryvajú za vecami, s ktorymi sa denne stretávame. To by sme museli potom zit v neustálom strachu.

Ja som zatial nenasiel dostatok argumentov predpokladat za homeopatiou ako hlavné zlo diabolské sily.


Hlavnym zlom homeopatie, ako to ja vidím, je to, ze je to holy nezmysel, a teda zavádzanie ludí s cielom mat z toho dobry obchod. Hoci, ako na to niektorí poukazujú, velkym nebezpecím homeopatie je, ze niektorí ludia odmietajú bezné úcinné lieky kvôli homeopatii, - a toto môze mat tragické nasledky.

Ak sa teda vrátime k pôvodnej otázke, ci veriaci lekár môze praktizovat tieto metódy pri liecení pacientov a aké stanovisko k tomu zaujima Cirkev, odpovedám, ze som sa doteraz nestretol so ziadnym oficiálnym stanoviskom Cirkvi k tymto konkrétnym otázkam. Hladal som napríklad v EWTN kniznici pod heslami "homeopathy" a "acupuncture" a nenasiel som ani jediny dokument, ktory by to aspon mimochodom spomínal. Mozno by som sa musel lepsie pozriet do "Q&A" na spomenutej stránke, ale zatial som tam nic "nevylovil".

Kedze tu niet stanoviska Cirkvi, lekári sú v tejto oblasti slobodní, ale musia samozrejme sledovat svoje svedomie a samozrejme svoju odbornú úroven. Pracovat na rovine solídnej odbornosti a nie pavedy.


Co sa tyka akupunktúry, neviem o tom vela povedat. Nervy sú podla mna len "linky", ktoré oznamujú, co sa deje na tom "druhom" konci. Zdá sa mi, ze akupunktúra môze tak akurát zahlusit bolest, kedze sa tu cosí robí s nervami (ci ich zakonceniami). Ked znemozním prechod informácie cez nerv (t.j. zahlusím bolest), tym som este nevyliecil problém na "druhom" konci. Niektorí vsak hovoria, ze tym, ze drázdime nerv na jednom konci, vzruchy na druhom konci nervu úcinkujú na príslusnú oblast a liecia ju. Zdá sa to byt mozné, ale nakolko je to OVERENÉ SERIÓZNYMI VYSKUMAMI, to neviem. Mám o tom trochu pochybnosti.


Kedze tu hovoríme o ALTERNATÍVNEJ medicíne, napadá ma, ze alternatívna medicína ("alter" znamená "tá druhá"), ci uz je to akupunktúra, alebo nieco iné, rozhodne nemôze znamenat ALEBO-ALEBO. Napriek vsetkym nedostatkom a bocnym efektom liekov súcasnej medicíny, bolo by naprosto nesprávne vylúcit ju kvôli akejsi "alternatívnej" medicíne.

 

Isty môj známy zvykne zartovat, ze najtrápnejsím povolaním je lekárske, lebo vsetky pokusy o zdravie sa nakoniec koncia smrtou. Prehnané vrhanie sa do "alternatívnych" medicín má v pozadí snahu cloveka vyhnút sa nejako smrti, - ak uz tá bezná medicína to nedokáze. Dajme vsak pod reflektor alternatívne medicíny, tak ako je pod ním teraz tá bezná, a pravdepodobne zistíme, ze sú na tom ovela biednejsie, ba niekedy aj katastrofálne. Ziadna medicína nás neochráni od smrti.

Je iba jediné alternatívne riesenie a ním je Jezis Kristus. On je tym Slovom, ktoré Boh zoslal, aby nás uzdravil.

Zoslal im svoje slovo a uzdravil ich a vyslobodil ich zo záhuby.
Zalm 107:20

On je "vzkriesenie a zivot… Verís tomu?"

Jn 11:25-26

Príjmeme túto medicínu? Lebo medicína nám môze pomôct iba vtedy, ked sa jej odovzdáme do rúk.

o. Eirene

HOME - »R -
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
TVOJA OTÁZKA - mbc24@globalserve.net