R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150

Otázka - 101

Pochvala nespravodlivého? Lk 16:1-8

25. sept. 2001
Vazeny o. Eirene,

otazka, ktora mi "mata hlavu" a s ktorou sa chcem na vas obratit je z liturgickeho ciitania v poslednej nedeli tusiim to bolo z Lukasa (pribeh o spatnom spravcovi - neda sa sluzit dvom panom - ludia svetla a ludia sveta - ..atd,

mohli by ste prosim o tom rozviest nejaku uvahu? staale mi totiz nejde do hlavy onaa pochvala, ked nehodny spravca (myslim z vypociitavosti) poznizoval uumyselne dlhy, a Paan ho za to este aj pochvaalil, (celee je to nejakee domotanee - prepaacte)

dakujem

richard

Odpoved
o. Eirene
18. okt. 2001

To podobenstvo o nepoctivom správcovi je tu (plus dalsie verse - Lk 16:1-15):
1 Uceníkom povedal: "Bol isty bohaty clovek, ktory mal správcu, a toho obzalovali u neho, ze mu rozhadzuje majetok. 2 Zavolal si ho a povedal mu: "co to pocúvam o tebe? Vydaj pocet zo svojho safárenia, lebo uz nemôzes dalej safárit." 3 Správca si povedal: "co budem robit, ked ma môj pán zbavuje správcovstva? Kopat nevládzem, zobrat sa hanbím. 4 Viem, co urobím, aby ma niekde prijali do domu, ked ma zbavia správcovstva." 5 Zavolal si po jednom dlzníkov svojho pána a vravel prvému: "Kolko dlhujes môjmu pánovi?" 6 On povedal: "Sto kadí oleja." Vravel mu: Tu más svoj úpis, rychlo si sadni a napís pätdesiat. 7 Potom povedal inému: "A ty kolko dlhujes? On vravel: "Sto meríc psenice." Vravel mu: "Tu más svoj úpis a napís osemdesiat." 8 A pán pochválil nepoctivého správcu, ze si opatrne pocínal. Lebo synovia tohto sveta sú voci sebe navzájom predvídavejsí ako synovia svetla.

Správne pouzívanie majetku - 9 Aj ja vám hovorím: Robte si priatelov z nespravodlivej mamony, aby vás, az sa pominie, prijali do vecnych príbytkov.

10 Kto je verny v najmensom, je verny aj vo velkom, a kto je nepoctivy v malom, je nepoctivy aj vo velkom. 11 Ak ste teda neboli verní v nespravodlivej mamone, kto vám zverí pravé bohatstvo? 12 A ak ste neboli verní v cudzom, kto vám dá co je vase?

13 Nijaky sluha nemôze slúzit dvom pánom; pretoze bud jedného bude nenávidiet a druhého milovat, alebo jedného sa bude pridrzat a druhym bude opovrhovat. Nemôzete slúzit aj Bohu aj mamone."

Proti farizejom, milovníkom penazí - 14 Toto vsetko pocúvali aj farizeji, ktorí mali radi peniaze, a posmievali sa mu. 15 Preto im povedal: "Vy sa robíte pred ludmi spravodlivymi, ale Boh pozná vase srdcia, lebo co je u ludí vznesené, pred Bohom je ohavné.


Kazdé prirovnanie kulhá za skutocnostou.

Nuz aj toto podobenstvo o nepoctivom správcovi je iba podobné skutocnosti. Chce vyjadrit urcity aspekt duchovnej skutocnosti.

Co mi prichádza na um je strasná udalost, ktorá sa odohrala v New Yorku a Pentagone 11. septembra 2001. Pri sledovaní televíznych novín som dvakrát videl, ako televízni reportéri prejavili "obdiv" teroristom. Samozrejme, ze nemohli súhlasit so strasnym cinom, ale zároven sa vyslovne ospravedlnovali, ze musia uzit vyraz "perfektné", "dokonalé" dielo, ktoré teroristi previedli.

Nuz to vystihuje aj "pochvalu" pána pre nepoctivého správcu. Pán nepochválil svojho správcu za to, ze mu ukradol majetok, ale za to, ze si "opatrne" pocínal, ze predvídal a zabezpecil si budúcnost. A Pán Jezis dalej pokracuje a zdôraznuje "predvídavost". Synovia tohto sveta (neveriaci) sú obycajne geniálne predvídaví, co sa tyka ich budúcnosti (docasnej). Synovia svetla (veriaci) sa ovela menej starajú o svoju budúcnost (vecnost). A malo by to byt naopak, lebo my veriaci za jeden skutok milosrdenstva, t.j. ak pomôzeme hmotne (mamona) niekomu, získame nesmierne a vecné poklady v nebi. Tá hmota, peniaze, pre ktoré sa ludia obycajne zabíjajú, preco ich Kristus nazyva "nespravodlivá" mamona, teda táto pominutelná a teda nanichodná mamona nám môze zaslúzit nebeské, vecné poklady. V tom je tá múdrost.

Okrem toho, Boh je nekonecne bohaty. Ak na jeho úkor nieco odpíseme, On nic nestratí. Ak my odpustíme ludom, ak sme k nim dobrí, Boh nám odpustí nase "krádeze", to co my Jemu dlhujeme, lebo sme boli dobrí k ludom, za ktorych On zomrel. Títo ludia sa raz budú prihovárat za nás u Boha, aby nám Boh odpustil to, co mu my dlhujeme. Nuz On je tym "pánom" v podobenstve. On nic nestráca a preto môze pochválit tohto "nepoctivého" správcu pre jeho "predvídavost". Ale opät, to vsetko sa vztahuje na vecnost.

o. Eirene

HOME - »R -
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
TVOJA OTÁZKA - mbc24@globalserve.net