R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150

 
Otázka - 104

Rozvod

11. dec. 2001
Mily otec Eirene,

chcela by som Vas poprosit o odpoved na otazku, ktora ma dlho trapi. Tyka sa mojich rodicov a istych "reci" a toho ako mam k tymto reciam pristupovat a ako si ich mam vysvetlit. Moji rodicia ziju v (dovolim si tvrdit) mimoriadne dobrom manzelstve (civilnom), lenze moj otec bol uz predtym zenaty (pravdepodobne cirkevne). Rodicia do kostola nechodia. Mne sa vsak z "dobrych" zdrojov dostalo, ze su dobrou temou rozhovorov tiet, ktore tvrdia, ze jedinym spravym riesenim by bolo tento zvazok rozviest a moj otec by sa mal vratit k svojej predchadzajucej manzelke.

Je nejak rozdielne chapana pozicia manzelskych a nemanzelskych (cirkevne) deti v cirkvi (cirkevnom prave?)?

dakujem za odpoved.

Mata

 
Odpoved
o. Eirene
31. máj 2002

Drahá Mata!

Zdá sa, ze je to uz skoro pol roka, co som Ti neodpovedal na Tvoju otázku. Teraz, ked to písem, je uz po polnoci, bol som v Slovensku skoro mesiec a nachytal som nieco na prieduskach, a tak teraz som si trochu vypil z flase, ktorú som si priniesol zo Slovenska v nádeji, ze to toho bacila hádam zdevastuje. Trochu to prechádza, ale este vzdy pocitujem taky suchy kasel.

Ale to len na okraj, aby si videla, ze som len clovek ako kazdy iny.

Odvtedy, co neobnovujem svoju stránku, dostal som uz zopár otázok, ale tá Tvoja mi akosi najviac lezí na srdci (a je aj prvá, na ktorú som este neodpovedal). Najprv som na nu neodpovedal, lebo som si myslel, "musím sa pozriet do cirkevného práva". Ale potom som mal návstevu ukrajinského o. biskupa Romana, ktory je momentálne v Ríme. Predtym tu so mnou byval na fare. A kedze mi tá Tvoja otázka vrtala v hlave, opytal som sa ho, co on na to povie (ved má doktorát z cirkevného práva). Ked som sa ho to pytal, odchádzal, sedel uz v aute. Pozrel sa na mna, usmial sa a povedal mi: "Krstom sa vsetko splatnuje."

Uvedomil som si, ze vlastne táto krátka odpoved vsetko vystihuje. Ked si pokrstená, si dcérou Bozou, nielenze "zákonnou", ale v Jezisovi Kristovi si skutocnou dcérou Bozou.

Pozrite, akú velkú lásku nám daroval Otec: voláme sa Bozími detmi a nimi aj sme. (1 Jn 3:1)

Teda to nie je len nejaky názov napísany na papieri, ale je to bytostná skutocnost, lebo krstom sme sa stali jednym telom s Kristom a Kristus je skutocnym Synom Bozím. Teda to, ze sme synmi a dcérami Bozími, ako hovorí velky teológ 19. storocia Joseph Sheeben, to nie je iba nejaká "papierová" zálezitost, ale skutocnost, ktorá vlastne bude podstatou násho neba. My nielenze sa voláme, ale naozaj sme Bozími detmi.

Som velmi rád, ze Ti môzem napísat takúto radostnú odpoved, hoci som Tvoju "agóniu" predlzil o dalsí polrok. Alebo vari nie si pokrstená? Nuz krst tento problém vyriesi (vsetko vsak nasvedcuje, ze si pokrstená).

Zdá sa mi vsak, ze tu ostáva problém pre Tvojich rodicov. Modli sa za to, aby Boh vsetko pre nich dobre vyriesil. Lebo AK raz predchádzajúce manzelstvo bolo platne sviatostne uzavreté, druhé, pokial partner zije, je neplatné. To je vsak len holé konstatovanie, lebo iba Boh vidí do ludskych srdc.

o. Eirene

 

HOME - »R -
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
TVOJA OTÁZKA - mbc24@globalserve.net