R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150

 
Otázka - 106

Trojjedinost v Písme

11. feb. 2002
Dobry den,

v diskusnom fore http://www.b2g2.com/boards/board.cgi?user=nebojsa

sa objavila zaujimava otazka. Kde v Biblii sa nachadza slovo trojjedinost? Zaroven tuto otazku je mozne chapat ako pozvanku na toto forum. Pritomnost zastupcu cirkvi by iste neuskodila. Okrem toho stalo sa (podla mna) dobrym zvykom, ze ucastnici uvadzaju adresy (povacsinou svojich) stranok, ktore su "k teme". Ta Vasa rozhodne je... takze, ked chcete mozete ju uviest.

Martin

 

Odpoved
o. Eirene
15. jún 2002

Zdravím Ta, Martin!

Dvakrát som sa snazil nájst tú tému na uvedenej stránke, ale som ju nenasiel. Asi som ju hladal uz po termíne. Meskám s odpovedami.

Nuz kde v Biblii sa nachádza slovo "trojjedinost"? Ja by som sa takto opytal: Ak niekto v novinách napíse, ze "v Kosiciach sa vcera na Bernolákovej stala havária", kde je v danom texte napísané, ze "Kosice jestvujú"?

Nuz aj vo Svätom Písme je to tak. Je tam napísané:

Verís, ze Boh je jeden? Dobre robís. (Jak 2:19)

To je dôkaz z Písma, ze Boh je jeden.

Lebo jeho oznacil Otec, Boh, svojou pecatou. (Jn 6:27)

Hoci netreba dokazovat, ze Otec je Boh, predsa, tu je dôkaz z Písma, ze ním je.

Z nich podla tela pochádza Kristus; on je nad vsetkym Boh, zvelebeny naveky. (Rim 9:5)

Tu je zase dôkaz, ze Syn je Boh.

Peter povedal: "Ananiás, preco ti satan naplnil srdce, aby si luhal Duchu Svätému… Neluhal si ludom, ale Bohu!" (Sk 5:3-4)

A tu je dôkaz, ze Duch Sväty je tiez Boh.

Chodte teda, ucte vsetky národy a krstite ich v mene Otca i Syna i Ducha Svätého (Mt 28:19)

A tu je zase celá Trojica. Avsak prvé zjavenie Trojice bolo pri krste Jezisa Krista v Jordáne, ked hlas z neba bol Otec, Jezis je Syn a holubica predstavuje Ducha Svätého. Preto sa ten sviatok nazyva Bohozjavenie (vo vychodnej cirkvi), lebo tu Boh zjavil svoj vnútorny zivot, ktorym sú tri bozské Osoby.


Nuz tak, ako nie je potrebné slovícko "jestvujú" v clánku o Kosiciach, aby sme na základe clánku mohli tvrdit, ze Kosice jestvujú, tak nepotrebujeme v Biblii slovo trojjedinnost na to, aby sme vedeli, ze Boh je trojjedinny.


Co sa tyka tej internetovej stránky, na ktorú si ma odkázal, mám na to takyto názor. Dialóg musí niekam viest. V podstate k pravde. Na tejto, ako aj mnohych inych podobnych stránkach, nie je súrodost v dialógu. Mnohé otázky sa nacnú a potom sa preseknú a celkom nové sa znova zacnú. Skáce sa z témy na tému. Nikto nemá velmi kontrolu nad dialógom. Hoci sú tam niekedy velmi dobré odpovede, predsa zanikajú v mori ostatnych nesúvislostí.

Trochu som sledoval tieto debaty na internete a nie som úplne proti nim. Mnohym sa tam rozvíri myslenie a naucia sa trochu princípom dialógu. Ale, ak v tom aj dobromyselne dalej pokracujú, zistia, ze to nikam nevedie. Avsak nepopieram mozné pozitívum, lebo Boh môze niektoré trefné odpovede pouzit na to, aby nimi niekoho oslovil. Boh môze zo vsetkého zla urobit dobro, ako to urobil, ked dovolil smrt svojho Syna. Ale ci to je dôvod robit zlo?

Z môjho hladiska, ak by som sa ja mal do toho zapájat, vidím v tom stratu, prinajmenej oproti väcsiemu dobru. Preco?

Kazdy clovek, vseobecne povedané, má svoj odbor, svoju profesiu. Keby som ja ako knaz chcel vystúpit na vedeckej konferencii atomóvych fyzikov s referátom odôvodnujúcim urcité matematické vzorce, ako by asi tí fyzici reagovali? V tych veciach som naozaj nulovy. V lepsom prípade by si robili nejaké svoje vypocty, kym ja by som skoncil svoju "prednásku". Alebo zoberme to opacne: Atómovy fyzik by prisiel na biskupskú konferenciu, kde by sa biskupi hádali o fyzikálnych vzorcoch. Co by ten fyzik asi urobil? Po piatich ci desiatich minútach by sa zbalil a ticho by odisiel. Ten vedec by sa nepokladal za nadcloveka nad biskupmi, ale v otázke atómovej fyziky tí biskupi proste nie sú mu rovnocennymi partnermi. Nie ze by sa biskupi nemohli stat vedcami vo fyzike, ale jednoducho vo vseobecnosti nimi nie sú.

Nuz nábozenské témy, ktoré sa na uvedenych stránkach predebatovávajú, sú z katolíckeho stanoviska úplne jasné a ich odôvodnenie je také presné, ako cokolvek vo vedeckych disciplínach.

Jezis poslal apostolov, aby isli a "ucili" vsetky národy a nie len debatovali s inymi, akoby sami nemali istotu v tom, co hovoria. Ucitelia v skole majú ucit ziakov a nie len debatovat s nimi a postavit sa na ich úroven. Ziak nie je rovnocennym partnerom na "debatu" s ucitelom ohladom preberanej látky. Ziak musí najprv pocúvat a ucit sa. Najprv sa musí dat roky viest kym sám pochopí vsetky "preco" a "naco".

Katolícke nábozenstvo to je presná a jasná náuka, ktorá nemá ziadnej obdoby v prírodnych nábozenstvách a z krestanskych nábozenstiev sa mu najviac priblizujú iba pravoslávne, ci iné cerstvé schizmatické cirkvi.

Hlavnym negatívom spomínanych diskusnych fór je podporovanie (a mozno aj zámerné) indiferentizmu, ci agnosticizmu. Tak sa tam vsetko domotá, ze clovek si povie: pravda sa nedá nájst. A o to mozno niekomu aj ide.

Pozrime sa na historickú skutocnost. Ludia hladali pravdu o Bohu svojou vlastnou mocou, ale vysledok bol polyteizmus a nábozensky zmätok najhrubsieho zrna. Do tejto situácie prisiel Jezis Kristus a vsetko, co je potrebné vediet o Bohu a cloveku nám jasne zjavil. Táto pravda jasne ziari vo svete uz 2000 rokov, ale tmy ju neprijali. "Tmy" sa snazia zakryt túto pravu zmätkom neprehladnych názorov. Hlavnou taktikou diabla dnes je predstavovat katolícke náuku len ako jeden z mnohych názorov na zivot. Kedze katolícka náuka je zjavená Bohom, ona nie je len nejakym názorom, mienkou, lebo Boh nemá svoj "názor", ci "mienku" a to jednoducho preto, lebo On vsetko presne VIE. Boh sa nemôze "nazdávat". Práve preto katolícka náuka nie je ziadnou domnienkou ludí, ale je to BOZIA PRAVDA. Kto ju neprijíma, neverí Bohu a preto nemôze byt spaseny. Vymysly ludí sa nemôzu porovnávat so ZJAVENÍM BOZÍM.

Ak robím túto web stránku, je to presne z dôvodov, ktoré práve uvádzam. Preto, ak myslís, Ty sám môzes uviest adresu tejto stránky v diskusnych fórach, kde myslís, ze by to bolo dobré.

o. Eirene

 

HOME - »R -
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
TVOJA OTÁZKA - mbc24@globalserve.net