R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150

 
Otázka - 107

Mohol by som zanechat rodinu ako to urobili apostoli?

2. dec. 2001
Pochvaleny bud Jezis Kristus otec Eirene,

Dnes,t.j. v nedelu mi priatel dal adresu vasej web stranky a musim povedat, ze je velmi pekna a hlavne poucna.

V tejto suvislosti preto vyuzivam prilezitost, aby som sa Vas opytal jednu otazku, co mi nie je jasna.

Pocas omse v Mississauge na sviatok sv. Ondreja, knaz cital citanie z evanjelia o tom, ako pan Jezis prisiel k brehu mora kde boli rybari a oslovil ich aby ho nasledovali. Ti v okamihu aj tak ucinili a zanechali okrem svojej prace aj cele svoje rodiny. A v tom mi nie je jasno. Ako tak mohli urobit a zanechat zeny, deti a nasledovat Pana Jezisa. Vsak oni sa mali a ich povinnostou bolo sa starat o svoje rodiny a tie doslova opustili. Neviem, napr. ja by som zacul volanie bozie a chcel ist do klastora, vsak to nemozem teraz opustit zenu a deti len tak. Vsak mojim poslanim je starat sa o svoju rodinu a nie ju opustit a zanechat napospas osudu.

Mozem Vas poprosit o blizsie vysvetlenie? Dakujem a s panom Bohom ostava

Peter A.

 

Odpoved
o. Eirene
17. jún 2002

Ahoj Peter!

Velmi sa Ti ospravedlnujem, ze tak neskoro odpovedám. Hoci som mal problémy s pocítacom na Tvoju otázku odpovedám v najväcsom casovom rozpätí. Mozno som sa neponáhlal aj preto, ze sa dobre poznáme. To uz je tá nasa ludská slabost. Naozaj, prepác.

Musím Ti povedat, Peter, ze Tvoja otázka je pomerne tazká. Nie ze by sa na nu nedalo odpovedat, ale preto, lebo nie je také lahké jednoducho uviest jednoducho nejaky citát z Písma.

Ako to ja vidím, situácia apostolov bola naozaj jedinecná. Vyvolenie apostolov bolo unikátnou udalostou v histórii ludstva. Ten, ktory povoláva je Jezis Kristus, Syn Bozí. Je to ten, ktory je dokonalym clovekom. On je ten, ktory je Zivot, Vzkriesenie. Jezis Kristus je Boh, ale teraz tu nechcem zdôraznovat jeho bozstvo, lebo Kristus zapôsobil na apostolov ako clovek. Apostoli boli, takpovediac, zasiahnutí jeho osobnostou. Pohlad Jezisa prenikal na dno ludskej duse. Toto je vysvetlenie, preco stacilo jediné "Pod za mnou" a oni vsetko zanechali a isli.

Druhym dôvodom je historicky kontext. Izraeliti boli v ocakávaní Mesiása, v ocakávaní toho, ktory bol predpovedany po stárocia. Apostoli boli Izraelitmi a teda aj oni zili v ocakávaní Mesiása a ako to nasledujúci text ukazuje, o Jezisovi predpokladali, ze on ním je.

Na druhy den sa Jezis rozhodol odíst do Galiley. Stretol Filipa a povedal mu: "Pod za mnou!" Filip bol z Betsaidy, z Ondrejovho a Petrovho mesta. Filip sa stretol s Natanaelom a povedal mu: "Nasli sme toho, o ktorom písal Mojzis v Zákone a Proroci, Jezisa, Jozefovho syna z Nazareta." Natanael mu vravel: "Môze byt z Nazareta nieco dobré?!" Filip mu odpovedal: "Pod a uvidís!" Ked Jezis videl prichádzat Natanaela, povedal o nom: "Toto je pravy Izraelita, v ktorom niet lesti." Natanael sa ho opytal: "Odkial ma poznás?" Jezis mu vravel: „Videl som ta prv, ako ta Filip zavolal, ked si bol pod figovníkom." Natanael mu povedal: "Rabbi, ty si Bozí Syn, ty si král Izraela!" (Jn 1:43-49)

Ci s tymto v mysli, sa môzeme divit, ze apostoli odpovedali na Jezisovo volanie? Ved Izrael v celej svojej histórii nezil nicím inym, nez ocakávaním Mesiása. Pri predpoklade, ze v Jezisovi videli krála Izraela, co je na tom divného, ze vsetko zanechali a nasledovali ho?

To by bolo vysvetlenie ohladom apostolov. Ale co ich rodiny?

Myslím, ze ten isty argument sa dá uplatnit v znacnej miere aj pre ich rodiny. Oni tiez vedeli, ze má príst Mesiás a tiez ho ocakávali. V celej ich histórii král bol clovekom, ktorému sa vsetko muselo podriadit a na vsetko mal právo. O co viac to malo platit o tom, v ktorom kazdy, aspon implicitne, videl Krála králov?!

Toto bol pohlad ludí v tom case, ale v tomto prípade to bol aj "pohlad" Bozí, lebo Jezis bol a je skutocnym Bozim Synom a je králom, ktorého královstvu nebude konca.

A jemu bola odovzdaná vláda a královstva, takze jemu slúzili vsetky národy, kmene a nárecia; jeho vláda je vláda vecná, ktorá nezaniká, a jeho královstvo, ktoré nezahynie. (Dan 7:14)

Nuz toto bolo aspon urcitym spôsobom jasné aj rodinám apostolov. Vecné ma prednost pred casnym. Takému královi nemozno nic odopriet.

Okrem tohto vedomia tu treba zdôraznit najmä Boziu milost. Svätá Alzbeta napríklad pocala vo svojej starobe. Boh mimoriadnym spôsobom zasiahol do jej zivota, aby ucinil toho, ktory bude predchodcom Jeho Syna. Podobne Boh zasiahol svojou osobitnou milostou aj do zivota rodín apostolov, aby medzi prirodzenym manzelskym zväzkom a nadprirodzenym povolaním nebol rozkol. Boh mnohokrát zasiahol vynimocnym spôsobom v starych casoch (je treba napríklad pripomínat panenské pocatie Jezisa Krista v lone Márie?), nuz ci to nebolo aj v prípade apostolov nanajvys primerané? Boh sa zaiste postaral o potreby rodín apostolov a nahradil im dostatocne ich odchod. Ci ten, ktory stvoril otca a manzela v rodine by sa nevedel postarat aj o jeho náhradu?

Povolanie apostolov bolo teda jedinecnou udalostou v histórii. Historicky kontext ako aj vsetky okolnosti boli vynimocné. Vynimka je teda vynimka a pravidlo je pravidlo. My dnes nemôzeme jednoducho odíst od svojich rodín, lebo nám sa nikdy nemôze stat to isté, co apostolom. My nemáme túto vynimocnú situáciu. My sa nemôzeme riadit vynimkou, ale musíme sa riadit pravidlom. Jezis zanechal na zemi svoju Cirkev, ktorá má právo rozhodovat, co je správne a co nie. Podla Cirkvi, ak by dnes zenaty (vydatá) clovek chcel prijat knazské svätenia alebo vstúpit do rehole, musí k tomu byt súhlas druhého manzelského partnera ako aj súhlas Cirkvi.

o. Eirene

 

HOME - »R -
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
TVOJA OTÁZKA - mbc24@globalserve.net