R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150

 
Otázka - 110

Ako vidíte Medzugorie?

10. mája 2002
Pochvalen Pán Jezis Kristus,

Boh s Vami otec Eirene,

chcel by som vediet Vas nazor na Medzugorie. Navstivil som ho v r. 2001 na 12 Festival mladych. Videl som tam a zazil velke milosti. Je to sväté miesto. Viem, ze cirkevne stanovisko je zdrzanlive, ale zhodnotte zjavenia v zmysle slov nasho papeza Jána Pavla II. - "strazte mi Medzugorie". Ak ste tam neboli, chodte tam, treba to zazit, je to dar Ducha Sv.

Prosim ak mozete odpovedat tak prosim o obsirnejsiu odpoved.

Dakujem

Maros-ZH

 

Odpoved
o. Eirene
9. júl 2002

Zdravím Ta, Maros!

Neviem, v com by som mal napísat obsírnejsiu odpoved, lebo myslím, ze moja odpoved bude skôr kratsia.

V Medzugorí som bol v roku 1999 v jari. Mal som tam mimoriadne pekné duchovné zázitky, ktoré je slovami tazko opísat. Rukolapne, ako knaz, som videl mnozstvo duchovnych zázrakov, obrátení. Takmer vsetci ludia z mojej skupiny zazili rôzne zázraky. Ja osobne nemám vôbec ziadne pochybnosti o pravosti Medzugorskych zjavení.

Stanovisko miestneho biskupa k zjaveniam v Medzugorí je záporné. Neuznal, ze sú nadprirodzeného charakteru.

Na druhej strane, soska medzugorskej Panny Márie, ktorá bola darovaná mladej rodine v Taliansku vo farnosti sv. Augustína v Civitavecchia, zacala ronit krvavé slzy 2. februára 1995. To sa udialo 14 krát. Poslednykrát to bolo 15. marca, ked soska ronila krvavé slzy v rukách miestneho biskupa.

Mal som tú milost, ze pri ceste do Medzugoria sme sa zastavili v Civitavecchia (asi pol hodiny od Ríma). Prisli sme tam po obede, cez tzv. siestu, ked je vsetko mrtvé. Odslúzili sme omsu, kedze kaplnka so soskou bola otvorená, a akymsi zázrakom, prisla k nám sestricka a miestny knaz, správca farnosti. Ten knaz, ktory bol osobnym svedkom tych udalostí a tú mladú rodinu dobre poznal, rozprával nám dopodrobna cely príbeh i to ako miestny biskup drzal medzugorskú sosku vo svojich rukách a ako mu zacala ronit krvavé slzy. Hoci biskup drzal sosku vodorovne, slzy nestekali z ocí v smere gravitácie, ale proti gravitácii tiekli po tvári sosky, ako by to bolo, keby soska bola vo vzpriamenej polohe. Soska ronila krvavé slzy 14 krát preto, lebo je 14 zastavení krízovej cesty. Panna Mária, ako sa ten knaz vyjadril, kedze ju neuznali v Medzugorí, nasla si cestu na uznanie tym spôsobm, ze prisla do Ríma cez Civitavecchiu, ktorá je povazovaná za bránu k Rímu. Soska bola potom vedecky preskúmaná s pozitívnym vysledkom. Neboli tam ziadne triky alebo vo vnútri skryté zariadenia a slzy boli ludskou krvou. Miestny biskup, msgr. Girolamo Grillo, uznal tento jav ako nadprirodzeny. Konecne, po rôznych tazkostiach, biskup dal túto sosku 17. júna 1995 do vytríny vo farnosti sv. Augustína, aby si ju veriaci uctievali.

Nuz máme tu dve stanoviská biskupov. Jeden neuznal zjavenia v Medzugorí. Druhy uznal, ze krvavé slzy medzugorskej sosky sú nadprirodzeného charakteru. Tym je ludom ponechaná sloboda odmietnut alebo prijat medzugorské zjavenia. Jednotliví biskupi nemajú záruku neomylnosti. Nuz vázky autority sú vyrovnané.


Dalej chces, aby som skomentoval pápezov vyrok: "Stráz mi Medzugorie!"

Hoci tento a nasledujúce vyroky nie sú overené pápezskou peciatkou a podpisom, predsa, predali nám ich dôveryhodné osoby.

"KEBY SOM NEBOL PÁPEZOM, BOL BY SOM UZ V MEDZUGORÍ!" - povedané 21. apríla 1989 biskupom Pavlom Hnilicom, S.J., pomocnym biskupom Ríma potom, co ho Sväty Otec napomenul za to, ze sa nezastavil v Medzugorí pri svojom návrate do Ríma z Moskvy, kde bol pápezom poslany. Okrem toho mu pápez pri tej prílezitosti v roku 1984 povedal: "MEDZUGORIE JE POKRACOVANÍM FATIMY."

Ten isty biskup Pavol Hnilica zdelil, - mimochodom je to nás slovensky biskup, - ze pápez vo svojom príhovore 1. augusta 1989 k talianskym lekárom, ktorí sa venujú obrane nenarodeného zivota a vedeckym a medikálnym stúdiám zjavení, povedal: "DNESNY SVET STRATIL ZMYSEL NADPRIRODZENA, ALE MNOHÍ HO HLADAJÚ - A NACHÁDZAJÚ HO V MEDZUGORÍ, SKRZE MODLITBU, POKÁNIE A PÔST."

Arcibiskup Kwangju povedal pápezovi: "V Kórey v meste Naju Panna Mária place…" Pápez odpovedal: "SÚ BISKUPI, AKO NAPRÍKLAD V JUHOSLÁVII, KTORÍ SÚ PROTI TOMU… ALE DÔLEZITÉ JE POZERAT SA NA VELKY POCET LUDÍ, KTORÍ ODPOVEDAJÚ NA JEJ POZVANIE, NA POCET OBRÁTENÍ… VSETKO TOTO JE PODCIARKNUTÉ V EVANJELIU, VSETKY TIETO SKUTOCNOSTI MUSIA BYT SERIÓZNE PRESKÚMANÉ." (L`Homme Nouveau, 3. február 1991.)

Mons. Maurillo Kreiger, byvaly biskup z Florianopolisu (Brazilia), navstívil Medzugorie styri krát. Pvry krát to bolo v roku 1986. Píse takto: "V roku 1988 som bol s inymi ôsmimi biskupmi a tridsiatimi troma knazmi na duchovnom cvicení vo Vatikáne. Sväty Otec vedel, ze mnohí z nás potom pôjdu do Medzugoria. Po súkromnej omsi so Svätym Otcom, prv nez sme odisli z Ríma, povedal bez toho, aby sa ho niekto nieco pytal: "MODLITE SA ZA MNA V MEDZUGORÍ." Pri inej prílezitosti som povedal pápezovi: "Idem do Medzugoria uz stvrty krát." Zamyslel sa a povedal: "MEDZUGORIE, MEDZUGORIE. JE TO DUCHOVNÉ SRDCE SVETA." Ten isty den som sa rozprával s inymi Brazilskymi biskupmi a pápezom pri obede a opytal som sa ho: "Vasa svätost, môzem povedat vizionárom, ze im posielate svoje pozehnanie?" Odpovedal: "ÁNO, ÁNO." - a objal ma.

Jún 1986, odpoved skupine dvanástich talianskych biskupov, ktory ziadali pastoracnú radu ohladom ludí, ktorí chodia na púte do Medzugoria: "NECH LUDIA IDÚ DO MEDZUGORIA, AK SA OBRÁCAJÚ, MODLIA, SPOVEDAJÚ, KAJAJÚ A POSTIA."

Arcibiskup Paraguaja, Mons. Felipe Santiago Bentez, v novembri 1994 sa opytal Svätého Otca, ci konal správne, ze dal schválenie zhromazdovaniu veriacich v duchu Medzugoria, zvlást s knazmi z Medzugoria. Pápez odpovedal: "SCHVÁL VSETKO, CO SA TYKA MEDZUGORIA."

Pápez Ján Pavol II. v odpovedi na otázku arcibiskupa z Asuncion, La Paz, Bolivia (február 1995): "AUTORIZUJ VSETKO, CO SA TYKA MEDZUGORIA."

6. apríla 1995 bola chorvátska delegácia na oficiálnej návsteve u Svätého Otca. V delegácii bol prezident Tudjman, viceprezident Radic a kardinál Kuharic zo Zágrebu. Pápez precítal svoje oficiálne vyhlásenie a potom, ako to casto robieva, spontánne pridal niekolko svojich slov: "CHCEM ÍST DO SPLITU, DO MARIA BISTRICE A DO MEDZUGORIA!" ("Slobodna Dalmacija", 8. apríl 1995, str. 3)

Od biskupa Michala D. Pfeifera, OMI, biskupa v San Angelo (Texas) je toto prehlásenie (National Catholic Register, 15. apríl 1990): "Pocas mojej Ad Limina návstevy v Ríme s biskupmi Texasu v apríli 1988 som sa v súkromnom rozhovore opytal Svätého Otca na jeho názor na Medzugorie. Velmi priaznivo hovoril o tom, co sa tam deje, poukazujúc na dobro, ktorého sa tam ludom dostáva. Pocas obeda, ktory mali texasskí biskupi neskôr so Svätym Otcom, znovu prisla debata na Medzugorie. Jeho Svätost opät rozprávala o tom ako zmenilo zivoty ludí, ktorí ho navstívili a povedal, ze doteraz posolstvá nie sú v protive s evanjeliom."

V Kórejskom tyzdenníku "Katolícke Noviny" z 11. novembra 1990 bolo publikované interview s Msgr. Angelom Kim Nam Soom, predsedom BK v Kórey. 15. októbra toho roku bol spolu s inymi sietimi biskupmi na obednajsej audiencii s pápezom Jánom Pavlom II. Msgr. Kim si spomína, ze "pápezovi boli prednesené slová chvály ohladom zmeny spôsobenej vo Vychodnej Európe. Pápez s úsmevom odpovedal, ze on vela toho neurobil, skôr to bola práca prozretelnosti zhora a udialo sa to v súlade s príslubom Panny Márie vo Fatime. Pápez pokracoval, ze prípad Panny Márie z Fatimy je súkromnym zjavením a povedal, ze sa podstatne lísi od verejného zjavenia. Pouzil aj príklad zjavení Panny Márie v Medzugorí a skomentoval, aké je to úzasné, ze napriek opozícii niektorych biskupov mnohí ludia tam chodia, obracajú sa a obdrzujú Boziu milost. Potom sa usmieval."

Vo svojom príhovore pre národnú konferenciu v Notre Dame v roku 1994 biskup Pavol Hnilica citoval slová Sv. Otca skupine Americanov, ktorí boli na ceste do Medzugoria: "PANNA MÁRIA MEDZUGORSKÁ SPASÍ AMERIKU."

14. mája 1989 biskup Sylvester Treinen (USA) svedcil pred 7000 ludmi na univerzite Notre Dame, ze pocas svojej Ad Limina návstevy prv toho roku sa súkromne rozprával so Sv. Otcom. Povedal pápezovi: "Práve som prisiel z Medzugoria. Robia sa tam úzasné veci." Pápez odpovedal: "ÁNO, JE DOBRÉ, KED PÚTNICI IDÚ DO MEDZUGORIA A ROBIA POKÁNIE. JE TO DOBRÉ!"

Kardinál Tomásek zverejnil poznámku Sv. Otca, ktorú povedal v jeho prítomnosti: "KEBY SOM NEBOL PÁPEZOM, RÁD BY SOM ISIEL DO MEDZUGORIA POMÔCT PRACOVAT S PÚTNIKMI."

Nuz, ked pápezove vyroky postavíme takto vedla seba, netreba ich velmi komentovat. A pritom to sú vsetko vyroky biskupov, ktorych svedectvá sotva môzeme spochybnovat. Nechcel som na zaciatku uvádzat vyroky pápeza, ktoré k nám prisli cez iné osoby vrátane vizionárov, pretoze niekto by mohol povedat, ze vyroky vizionárov nemajú váhu, lebo si ich vymysleli, aby sa kryli. Po tom, co sa tu uviedlo, zaiste bude mozné vidiet, ze aj vyroky inych osôb vrátane vizionárov odrázaju verne pápezovo stanovisko k Medzugoriu.

Pápez prijal niekolko medzugorskych vizionárov, medzi nimi Mirjanu Dragicevic-Soldovú. Pri jej prvej návsteve v Ríme v roku 1987 s nou súkromne rozprával 20 minút. Povedala, ze nateraz nevyjaví nic z ich konverzácie, okrem tychto slov Sv. Otca: "Keby som nebol pápezom, bol by som uz v Medzugorí a spovedal."

Pápez povedal otcovi Jozovi Zovkovi 17. júna 1992: "Povedz Medzugoriu, ze som s vami. Chrán Medzugorie!" 20. júla 1992 mu povedal: "Zamestnaj sa Medzugorím, staraj sa o Medzugorie, neustávaj. Vytrvaj, but silny, som s tebou. Dohliadaj a nasleduj Medzugorie."

22. marca 1995 isla Vicka spolu s 350 ranenymi a zmrzacenymi chorvátskymi vojakmi do Ríma, kde im pápez prijal v súkromnej audiencii. Vicka bola ako prekladatelka (talianstina - chorvátstina), ale pápez ju hned spoznal: "Nie si ty Vicka z Medzugoria?" - opytal sa jej. Vicka mu potom ponúkla ruzenec a povedala: "Myslím, ze máte uz vela ruzencov, ale ten je speciálny, lebo bol pozehnany Pannou Máriou pocas zjavenia." Pápez jej povedal: "Modli sa k Panne Márii za mna. Ja sa modlím za teba." Dlho sa nad nou modlil a pozehnal ju.

Mladí ludia poziadali talianskeho knaza o. Gianni Sgreva, aby zalozil komunitu, ktorá by mala ako základ posolstvá z Medzugoria. Radil sa s autoritami, a tí nezakazovali, ale radili mu "sledovat vyvoj tychto udalostí". Ked raz bol so Sv. Otcom, povedal mu o spolocenstve a povolaniach spojenych so skúsenostou Medzugoria. Pápez ho pocúval, prisiel blizsie k nemu a povedal mi rovno do ucha: "Nebud ustarosteny o Medzugorie, pretoze ja myslím na Medzugorie a modlím sa za jeho úspech kazdy den. Ty sa staraj o povolania a modli sa za mna kazdy den."

Pri stretnutí s generálnym predstavenym frantiskánskej rehole sa Sv. Otec povedal: "BOMBY PADALI VSADE OKOLO MEDZUGORIA A PREDSA MEDZUGORIE NEBOLO NIKDY ZASIAHNUTÉ. CI TO NIE JE BOZÍ ZÁZRAK?"


Nuz ak na pociatku boli vázky autoritu v rovnováhe, po uvedenych vyrokoch Sv. Otca sa vázky rychlo preklánajú na stranu Medzugoria.

A je tu este jedna velmi závazná skutocnost. Zjavenia sa zacali v roku 1981, teda este za komunizmu. Ked som prisiel do Medzugoria, ako som spomínal, a pocúval som svedectvá medzugorskych knazov o tom ako komunisti prenasledovali zjavenia, zahanbil som sa vnútorne. Preco? Lebo hoci som sám zil za komunizmu, a vedel som ako to chodí, a akosi ma vôbec nenapadlo, na akom pozadí sa tieto zjavenia zacali. Akosi som si ich predstavoval v celkom inom kontexte. Nemohol som uverit, ze som tak lahko mohol zabudnút na túto podstatnú okolnost zjavení. Cudoval som sa, ako mi ludia lahko zabudneme na zlé. Tí ludia v "dalekej" Juhoslávii, uvedomil som si, vlastne isli cez ten isty komunizmus ako my na Slovensku. Ako som mohol tak skoro zabudnút a neuvedomit si, ze vsetko o co tu ide je boj medzi Máriou a komunizmom. Ze je tu boj Zeny s cervenym drakom (vid Knihu Zjavenia 12. hlavu). To som si uvedomil vtedy, nie teraz, ked som písal pápezov vyrok, ze Medzugorie je pokracovaním Fatimy. Nuz sme opät pri Fatime a komunizme, ako to písem v predchádzajúcej otázke (c. 109).

Komunizmus je diabolská ideológia, ale mnohí ludia, hoci v nom zili, vôbec to nechápali. Ludia este vzdy nechápu, coho je komunizmus schopny! Nechápu, aké "páky" pouzival, aby zlikvidoval vsetko, co sa tykalo pravej viery a nábozenstva. Videl som, co sa robilo napríklad u nás v prípade Turzovky, alebo pri väcsich odpustovych slávnostiach. Komunizmus krachoval vo vsetkych spolocenskych oblastiach, ale v jednej nikdy nepovolil a to v boji proti nábozenstvu. Tam neexistoval kompromis. To len dokazuje, co bolo podstatou celého komunizmu. Ak teda nezabudneme na túto podstatnú okolnost medzugorskych zjavení, a nesmieme na nu zabudnút, potom lahsie pochopíme, ze negatívne stanovisko miestneho biskupa mohlo byt z velkej casti zavinené tlakom práve aj z tejto strany.


A nakoniec, ci netreba spomenút "sensus fidelium" (zmysel pre pravdu, ktory majú úprimní veriaci), o ktorom hovorí Katechizmus Katolíckej Cirkvi v 67. clánku? Hovorí sa tam, ze "sensus fidelium" vie ako rozlísit a prijat v tychto "súkromnych" zjaveniach to, co je ozajstnym volaním Krista alebo jeho svätych pre Cirkev.

Nuz podla poctu Hostií, ktoré sa denne rozdajú, Medzugorie je jednym z absolútne prvych pútnych miest vo svete. V Medzugorí bolo uz viac ako 20 miliónov pútnikov. Záznamy farnosti hovoria, ze miesto navstívilo viac ako 50,000 knazov a asi 200 biskupov zo vsetkych kontinentov, mnohí z nich s pápezovym povzbudením.

Nuz kto pochybuje o tom, co hovorí "sensus fidelium"?!

A práve, ked som zacal písat tento záver, prisiel mi email od môjho "starého" priatela a knaza, ktory sa práve vrátil z Medzugoria. A tak tu je tento este "horúci text":

Po dlhsom, ci kratsom case sa ozyvam a chcem sa v krátkosti podelit s radostou a milostami, ktoré som obdrzal v poslednom case. V case 1-6. júla som sa zúcastnil duchovnych cvicení v Medzugorí. I ked program bol dost nabity bolo to perfektné. To s cím by som sa chcel zvlást podelit neviem slovne vyjadrit. Ludsky jazyk je strasne nemotorny. Jednoducho treba tam príst a prezit to. Bol som 2X prítomny pri zjaveniach. Pri prvom som cítil pocas 3-4 minút akoby cezomna prechádzal elektricky prúd. Na druhé zjavenie Panna Mária vraj prisla velmi natesená, ale posolstvo bolo - vyzva k pokoju a modlitba o pokoj. Povedala: "Pokoj, pokoj, pokoj." V poslednom case vraj znova castokrát hovorí o pokoji. A to vraj znamená, ze nad svetom visí velké nebezpecenstvo.


S pozdravom

o. Eirene

PS: Tá moja odpoved nebola az taká krátka ako som predpokladal.

PS: Odpoved ohladom cirkevného schválenia Medzugoria je na ceskej stránke VÉRITÉ

 

HOME - »R -
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
TVOJA OTÁZKA - mbc24@globalserve.net