R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150

 
Otázka - 109

Internetová stránka (biskupa) Olivera Oravca

21. máj 2002
Pochvaleny bud Pan Jezis Kristus, pokoj s Vami otec Eirene,

prosim Vas, nahodne som "narazil" na internete na stranku

http://home.nextra.sk/olivero/25.html

na ktorej sa velmi rozporuplne hovori o Cirkvi. Neviem co si mam o tom mysliet. Pise to biskup Oliver Oravec pod nazvom : Pravda o cirkvi. Prosim o prehodnotenie a odpoved na uvedeny material. Velmi pekne vopred dakujem, som iba laik a skutocne sa mi tazko orientuje po vzhliadnuti takehoto materialu.

Otec Eirene, ak to nie je vhodne na zverejnenie, tak mi mozete dat odpoved na moj e-mail. Dakujem,

Majo.

 

Odpoved
o. Eirene
5. júl 2002

Na veky! Amen! Pokoj aj s Tebou!

Aj na Tvoju otázku odpovedám neskôr a preto aj Tebe sa ospravedlnujem.

Tvoja otázka je velmi dobrá a nevidím dôvod, preco by nebola vhodná na zverejnenie. Pravda, ktorá by nemohla obstát pri zverejnení, nie je pravdou.

Co sa tyka Tvojej otázky, scasti som na nu uz odpovedal. Odpovedal som totiz na ich námietky, ktoré majú v stati "SVÄTÁ OMSA". Stalo sa to skrze otázku, ktorú mi písal Pandy, ktory podla vsetkého sa dostal do styku s ludmi (biskupa?) Olivera Oravca. Je to otázka cislo 60. Potom neskôr na to reagoval Jozef Rz., ktory, zdá sa, bol tym clovekom, ktory sa rozprával s Pandym (otázka císlo 77). Jemu som odpovedal pri otázke císlo 92. Dalsie stanovisko mi od neho neprislo.

Nuz ak si precítas uvedené otázky, budes môct vidiet, ze niekedy sú ich námietky velmi komplikované. Avsak ich komplikovanost, ci nárocnost nie je dôvodom, aby sme na ne neodpovedali. Cirkev a zdravá logika má odpoved aj na tie najkomplikovanejsie námietky.

Hlavou skupiny ludí, ktorí majú aj uvedenú web stránku, je Oliver Oravec. Údajne je biskupom. Ak bol nálezite vysväteny biskupom, potom je biskupom, ale ak nebol, potom nie je biskupom. Tym chcem povedat iba to, ze je tu moznost, ze je biskupom, ale ak nie je spojeny (a ja viem, ze nie je) s pápezom, potom nemá ziadnu jurisdikciu a preto je schizmatikom a pravdepodobne aj heretikom. Nemá ziadnu autoritu pre veriaceho katolíka.

Odpovedat teraz na vsetky jeho stránky, ktoré sú na internete, je nad moje sily. Jednu stránku, vyssie spomenutú, som vlastne uz zodpovedal. Ostatné sa mi mozno podarí zodpovedat behom casu.

Myslím, ze táto Tvoja otázka môze priniest na povrch nieco velmi, velmi zaujímavé, kedze táto téma je spojená s inou velmi aktuálnou situáciou. Táto téma zrejme vyjde na povrch pri riesení a reagovaní na stránky Olivera Oravca.

Tu by som chcel trochu premeditovat ich prvú stránku, - "Úvod".


Oliver Oravec hovorí (jeho citáty budú zelenou farbou):

Uplynulo 33 rokov od skoncenia tzv. 2. vatikánskeho koncilu

Oliver Oravec teda neuznáva 2. vatikánsky koncil. Cirkev ako taká a najmä pápez je ten, kto prehlasuje koncil za vseobecny alebo nie. Nie je to nikdy jednotlivy biskup, alebo jednotliví biskupi.

Túto Novú cirkev odstartoval "pápez" Ján XXIII.

Oravec neuznáva pápeza Jána XXIII. A neuznáva ani nasledujúcich az po dnesného Jána Pavla II. Podla neho to nie sú pápezi.

Kazdy správny katolík vedel, ze je to samotny Duch Sväty, ktory chráni pápeza od bludov vo veciach viery a mravov

To hovorí správne, len by som pridal, ze kazdy správny katolík nielenze vedel, ale aj vie, ze je to tak. Podla akého kritéria pán Oravec rozhodol, ze pápez Ján XXIII. nie je platnym pápezom. Musel by najprv jasne dokázat, preco pápezova volba bola neplatná, a ked uz raz bol platne zvolenym za pápeza, podla akého kritéria prestal byt pápezom? Nuz kazdy katolík musí verit, ze pápez, nech by osobne bol akykolvek, nikdy sa nemôze mylit "ex cathedra" (t.j. v otázkach viery a mravov). V tom s pánom Oravcom plne súhlasím.

Ved ako si mozno inaksie vysvetlit, ze od skoncenia koncilu vyse 120 000 knazov opustilo knazskú sluzbu, stá tisíce reholníkov opustilo reholny stav. Rocne len v U.S.A. sa udeluje priemerne 50 tisíc "zrusení", cize anulácií manzelstiev, z ktorych väcsina sú vlastne rozvody.

Toto sú velmi závazné skutocnosti, ale tieto skutocnosti urcite nie sú následkom údajného zlyhania pápezov v otázkach ucenia ohladom viery a mravov (to je proste nemozné a nikto to ani nemôze dokázat). Tieto skutocnosti súvisia, ako to ja vidím, s tym, co povedala a predpovedala Panna Mária vo Fatime. Jedná sa o fatimské tajomstvo, ktoré, - ako to to uvádza kongregácia pre vieru, - sa skladá z troch rozlicnych castí. Prvá cast je vízia pekla. Druhá cast sú slová Panny Márie, ktoré potom povedala:

"Videli ste peklo, do ktorého sa dostávajú duse úbohych hriesnikov. Aby sa duse zachránili, Boh chce vo svete zaviest poboznost k môjmu Neposkvrnenému Srdcu. Ak sa urobí to, co vám poviem, mnohé duse budú zachránené a bude mier. Vojna sa blízi ku koncu, ale ak ludia neprestanú urázat Boha, zacne sa este horsia za pontifikátu Pia XI. Ak raz uvidíte noc oziarenú neznámym svetlom, vedzte, ze je to velké znamenie dané vám Bohom, ze ide trestat svet za jeho zlociny vojnou, hladom, prenasledovaním Cirkvi a Svätého Otca. Aby sa tomu zabránilo, prídem ziadat o zasvätenie Ruska môjmu Neposkvrnenému Srdcu a o zmierujúce sväté prijímania v prvé soboty. Ak sa mojím prosbám vyhovie, Rusko sa obráti a nastane mier. Ak nie, Rusko svoje omyly rozsíri po celom svete, spôsobí vojny a prenasledovanie Cirkvi. Dobrí budú umucení, Sväty Otec bude musiet vela trpiet, rôzne národy budú úplne znicené. Nakoniec vsak moje Neposkvrnené Srdce bude triumfovat. Sväty Otec mi zasvätí Rusko, ktoré sa obráti, a svetu bude darovaná urcitá doba mieru.

Nuz toto je jadrom vsetkych udalostí, ktoré sa odohrávajú za poslednych sto rokov. Rusko rozsírilo komunizmus po celom svete. Komunisti infiltrovali Cirkev a chcú ju znicit zvnútra. Samozrejme, ze sa im to nepodarí, lebo Jezisi Kristus povedal, ze brány pekelné Cirkev nikdy nepremôzu. Cirkev nemôze byt nikdy znicená, ale jednotlivé duse, ako to hovorí aj Panna Mária vo Fatime, môzu byt zachránené alebo zatratené. Nuz boj, ktory prebieha vo vnútri Cirkvi je dôsledkom rozsírenia bludov Ruska, napríklad Teológia oslobodenia.

Panna Mária podla svojho príslubu "prídem ziadat o zasvätenie Ruska" sa zjavila sestre Lucii 13. júna 1929 v Tuy v Spanielsku, ked vo velkej a vznesenej vízii reprezentujúcej Najsvätejsiu Trojicu oznámila:

Prisiel moment, ked Boh ziada Svätého Otca, aby v spojení so vsetkymi biskupmi sveta zasvätil Rusko môjmu Neposkvrnenému Srdcu. Prostredníctvom toho [Boh] slubuje, ze spasí Rusko.

19. augusta 1931 sa sám Pán Jezis zjavil sestre Lucii v Rianjo v Spanielsku a vyjadril svoju nevôlu, ked povedal:

Odkáz mojím sluzobníkom, ze kedze v odkladaní môjho nariadenia nasledujú príklad krála Francúzska, budú ho nasledovat aj v jeho nestastí.

Nuz nestastia, ktoré môzeme sledovat, zdá sa, sú následkom toho, co bolo oznámené vo Fatime. Boh slubuje, ze prostredníctvom zasvätenia Ruska obráti Rusko a príde mier, s cím samozrejme súvisí poriadok vo svete.

Podmienky zasvätenia sú teda dve: Aby pápez zasvätil RUSKO so VSETKYMI BISKUPMI.

Toto sa zatial nestalo. Napríklad v roku 1984, na 25. marca, pápez vyzval biskupov, aby s ním spolu zasvätili "svet" Neposkvrnenému Srdcu Panny Márie. Zial, - ako povedal o. biskup Hnilica, - nie vsetci biskupi prijali jeho pozvanie. Nebola teda splnená podmienka vsetkych biskupov, a k tomu ani Rusko nebolo vyslovne spomenuté.

Pre Svätého Otca to teda nie je jednoduché, lebo mnohí biskupi ho jednoducho nepocúvajú. Okrem toho, zasvätenie je v úzkom spojení s prvymi fatimskymi sobotami, z coho vyplyva, ze milost Bozia, ktorá je na zasvätenie potrebná, závisí aj od nás, od nasich modlitieb. "Nakoniec", ako hovorí Panna Mária, Sväty Otec zasvätí Rusko jej Neposkvrnenému Srdcu.

Akokolvek, zatial sme pred tymto zasvätením, a Boh slubuje zmenu situácie a oslobodenie od zla len prostredníctvom tohto zasvätenia, nie prostredníctvom metódy Olivera Oravca a jemu podobnych biskupov.


Ked Oliver Oravec dalej hovorí o podielaní sa biskupov, knazov a reholníkov na vyvrazdovaní inych katolíkov z rasistickych dôvodov, nie je to podla vsetkého nic iné ako zovseobecnovanie nejakych vynimiek. Pamätám, ze po jednej z africkych vojen obvinili dve sestricky z upálnenia ludí v garázi, co, ako som to sledoval, bola jednoducho loz a iba dalsie prenasledovanie Cirkvi. Aj Jezisa Krista obvinili zo zlocinov. Oliverovi Oravcovi sa hodí akákolvek neoverená informácia, len ked ju môze pouzit proti Cirkvi a na obhajobu svojho odpadu od nej.

Ako cítam jeho úvod, vidím, ze je to zmes vsetkého mozného, pravdy, polopravdy, vymyslov a nelogicnosti. Dost ma zarazilo jeho prehlásenie o Slovensku:

Podobná situáciu je na Slovensku, ked z katolíckeho státu sa Slovensko premenilo na polo-ateistickú krajinu, v ktorej vo velkych mestách sa viacej zabíja nenarodenych detí nez sa ich rodí a kde je viacej rozvodov nez manzelstiev, ktoré trvajú do smrti ? Ako je mozné , ze medzi knazmi bolo tolko spolupracovníkov s STB ?

Tu je mozno vidiet, ako vsetko dokáze prekrútit, ked premenu Slovenska na polo-ateistickú krajinu pripisuje "Novej cirkvi", inymi slovami, podla neho, Cirkvi na cele s poslednymi styroma pápezmi, ale nie komunistom. Tu vidiet najlepsie jeho demagógiu. Podla neho to bola katolícka Cirkev, ktorá zateizovala Slovensko a nie komunisti. TREBA K TOMU KOMENTÁR?! Nuz, kto má reagovat na vsetky tie jeho nezmysly? Ked tu dokáze napísat takú hlúpost, ako potom mozno prikladat vôbec nejakú váhu jeho tvrdeniu o podielaní sa biskupov na vyvrazdovaní katolíkov? Ved som zil pocas celého komunizmu na Slovensku, preto ja sám môzem dosvedcovat, ze katolícka Cirkev bola jedinym skutocnym a vyvázenym protivníkom ateistického komunizmu. A ze medzi knazmi bolo tolko spolupracovníkov STB? Aj medzi dvanástimi apostolmi bol jeden zradca Judás. Ak niektorí spolupracovali, bolo to nie raz jednoducho zo strachu, tak ako Peter zaprel Jezisa. To nie je nic nového pod slnkom.

Môj duchovny vodca o. Michal M. mi rozprával ako ho vysetrovali estebáci a ako jeden z nich sa mu chválil: "Polovica knazov je nasich." (Nemám pochybnosti, ze to vo svojej pyche dobre prehnal.) O. Michal zodvihol prst a ironicky mu povedal: "A co tá druhá polovica?!"

Zdá sa, ze ani pán Oravec nemieni uvazovat o tej druhej, väcsej "polovici" dobrych a svedomitych knazov. Nemieni uvazovat o tych, ktorí zasadili smrtelnu ranu komunizmu.


Akosi nevdojak sme znovu pri probléme komunizmu, o ktorom hovorila Panna Mária vo Fatime. Je pravdou, ze omyly Ruska sa rozsírili aj v Cirkvi, nikdy vsak nie v jej oficiálnom ucení (vid predovsetkym Katechizmus Katolíckej Cirkvi). Tie omyly sa síria cez mnohych modernistickych teológov, ktorí vsak ako knazi, nepredstavujú "MAGISTÉRIUM CIRKVI". Ak sú tu aj modernistickí biskupi, tí nie sú vo väcsine. Ci neodpadla dokonca tretina anjelov z neba?! Ci nehovorí sv. Pavol:

Ja viem, ze po mojom odchode vniknú medzi vás draví vlci a nebudú setrit stádo. Ba aj z vás samych povstanú muzi, co budú prevrátene hovorit, aby strhli uceníkov za sebou. (Sk 20:29-30)

Nuz nie je to nic nové alebo prekvapujúce. Ak je tu snád nieco nové, je to intenzita a rozmery boja. Ohromná intenzita boja je zrejme v tom, ze boj je vo svojej záverecnej fáze. "Nakoniec vsak moje Neposkvrnené Srdce bude triumfovat." Sme, zdá sa, pri konci tohto krízového obdobia.

Tu mi prichádza na um, co v jednom zo svojich clánkov napísala Helen Hull Hitchcock:

Najväcsím zlom spôsobenym arcibiskupom Lefebvrom a jeho nasledovníkmi, myslím si, nie je ani odmietnutie autority, ani skrupulózny tomizmus, ani liturgicky rigorizmus, ale to, ze zutekali od bratov, ze zdezertovali. Ak uznáme, ze majú pravdu v ohodnotení stavu Cirkvi, potom sme skutocne vsetci vyhnanci v Babylone. Ale v tom prípade by mali úcinkovat ako Bozí proroci a za kazdú cenu by mali aj nadalej zostat medzi nami, aby pokracovali v ohlasovaní pravdy. Schizmou sa pohrdavo oddelili od falosnej bohosluzby, ktorú skôr videli ako drinu v otroctve so svojimi bratmi. Sami stratili nádej a neocakávali Pánov vlastny zásah, ktory by nás vsetkych priniesol spät a vybudoval by chrám. A tak, nerobia nic, co by nám pomohlo dúfat, ked sedíme pri riekach Babylonu a placeme pri spomienke na Sion.

Nuz, aj ked Oliver Oravec nie je spolocníkom arcibiskupa Lefebvra, v schizme sú si spolocní.

o. Eirene

 

HOME - »R -
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
TVOJA OTÁZKA - mbc24@globalserve.net