R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150

 
Otázka - 113

Vznesenost poznania Jezisa Krista

5. júna 2002

Mily otce!

Niekedy ma myli ked citam o krestankom Zene (budhisticka vetva) a zvlast ked citam ze sa jej venuju zapadní mnisi a dokonca aj jezuiti?

Napis mi svoj nazor na to ako moze byt jezuita majstrom v zene a knazom. Da sa to?

Vies kedysi som sa vselijkakym takym bludom venoval. A zavrhol som ich. Ale v duchu ma prenasleduju. Aj to je pokusenie?

Ale citam (vatican tusim?), ze je potrebna tolerancia a ze treba preberat to dobre z inych nabozenskych smerov. Napis mi nieco o tom. Povazujem Ta za svojho duchovneho otca aj ked si nepritomny…

DAKUJEM.

Stano

Odpoved
o. Eirene
8. aug. 2002

Ahoj Stano!

Ako môze byt jezuita majstrom v zene aj knazom? Dá sa to velmi jednoducho. Tak, ze sa stane bludárom. :-)

A co sa tyka toho, ze treba preberat to, co je dobré v inych nábozenskych smeroch, neviem, ze by také nieco Cirkev ucila alebo zdôraznovala. Je jasné, ze to, co je naozaj dobro sa vzdy môze prijat, nech by bolo od kohokolvek. Ale moja otázka je, preco by si mal preberat nieco od inych, ked v katolíckej Cirkvi je vsetko v plnosti? Po stránke zivotnej pravdy v inych nábozenstvách niet nic, co by nebolo aj v katolíckej Cirkvi. Nuz preco by si tam mal íst? Okrem toho sú tam len omrvinky právd o Bohu, ktoré sú casto zmiesané s blatom diabolstva.

Ked som bol teraz doma, pocúval som cestou v rádiu istú indologicku, ktorá rozprávala o hinduizme a okrem iného povedala, ze podla hinduistického nábozenstva, ked zomrie manzel, pri pohrebe upália s ním aj jeho manzelku.

A co povedat o uctievaní kráv o umyvaní sa v ich moci, ci jeho pití?!

Práve som trochu pozrel internet o tejto zálezitosti. Myslel som si, ze prvé veci, ktoré nájdem budú asi z Indie. Mylil som sa. Boli to bohorúhavé stránky z alternatívnej medicíny, ktoré pitie mocu odôvodnujú vyrokmi zo Starého Zákona, ba aj vyrokmi Jezisa Krista. Bohorúhanie je v tom, ze z najsvätejsích krestanskych vecí robia to, co u cloveka je odpadom. To mi tiez dokazuje, ze zvrátenost, ktorá je v onych nábozenstvách nie je len dôsledkom ludskej nevedomosti, ale je priamo inspirovaná diablom, ktory chce tychto ludí ponízit za kazdú cenu, lebo sú stvorení na obraz Bozí, ktory on nenávidí.

Zavrhnút falosné nábozenstvá teda neznamená opovrhovat ludmi, ktorí k nim patria, ale naopak, znamená dvíhat ich zo spiny, v ktorej lezia.

A ako to písem, slová sv. Pavla Filipanom mi este nikdy tak nezazneli ako teraz. Sv. Pavol hovorí:

A vôbec vsetko pokladám za stratu pre vznesenost poznania Krista Jezisa, môjho Pána. Pren som vsetko stratil a pokladám za odpadky, aby som získal Krista (Fil 3:8)

Sv. Pavol hovorí o POZNANÍ, teda o krestanskej náuke, o krestanskom nábozenstve. V porovnaní s tym, co spoznal o Jezisovi Kristovi, vsetko ostatné sú mu len odpadky. Avsak to, co tu sv. Pavol hovorí, je v origináli ovela ráznejsie povedané, len prekladatelia sa to ostychajú doslovne prelozit. Presny preklad nie je "odpadky" alebo, ako to bolo predtym "smeti", ale grécke slovo je "kravsky vykal".

Hinduizmus prikazuje upálit zenu po smrti muza, uctievat si kravy a ich exkrementy, cím len doslova a do písmena potvrdzuje vyrok sv. Pavla.

Nie, Kristovo nábozenstvo nemozno ani len porovnávat s inymi nábozenstvami. Ako ani Boha nemozno porovnávat so stvorením.

Ked pre sv. Pavla sú vsetky ostatné poznania v porovnaní so vznesenostou poznanie Krista Jezisa len vykalom, preco by pre nás mali byt címsi viac?

VSETKO, co nie je Kristus alebo k nemu nevedie, aj pre mna je iba vykalom.

Ahoj

o. Eirene

 

HOME - »R -
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
TVOJA OTÁZKA - mbc24@globalserve.net