R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150

    

Otázka - 112

re; K otázke c 41 a 37 - Prace ZLEHO

2. apríl 2002

Ktore nabozenstvo ma pravdu? Ktore je to jedine spravne? A co, ked je to od zakladu zle polozena otazka?

Ani v jednom nie je Pravda a Poznanie obsiahnute cele. Niektore sa k pravde blizia viac ine menej a niektore su jej velmi, velmi vzdialene.

Je to velmi blahove, ked si niekto mysli ze ta jeho cirkev je ta jedina prava a vsetci ostatní su mimo. Ja tu nechcem obhajovat ziadnu cirkev ci denominaciu, uz som videl a spoznal toho moc, aby som hladal "tu pravu".

Moj osobny nazor sa skôr zacina priklanat k tomu ze dokonca je to tak dobre, ze tu nie je len jedna alternativa, zla je len pycha a nevrazivost medzi cirkvami.

Pokoj a Dobro

Lucas

A este sa mi ziada dodat, ze po tom co som precital takmer celu Sekciu duchovnych otázok a odpovedí, co sa tyka homeopatie s Vami vzacne suhlasim. Niekde som sice len krutil hlavou, inde mi vsak az zlc zkypela.

Odpoved
o. Eirene
8. aug. 2002

Pred dvoma-troma tyzdnami som pozeral videopásku, svedectvo dvoch ludí, ktorí prezili klinickú smrt a mali posmrtny zázitok. Jedna osoba bola katolícka zena, ktorej svedectvo bolo tak úchvatné, teologicky presné a jadrné (skvelym spôsobom vyjadrené, to, co je podstatné), ze som zasol. Druhá osoba, ktorá prezila posmrtné skutocnosti, bol muz ateista. Jeho svedectvo bolo tiez nesmierne zaujímavé. Okrem iného sa tento muz pytal Pána Jezisa, ktoré nábozenstvo je pravé. Pán Jezis mu povedal takto: "Sú zlí ludia a dobré nábozenstvo a sú dobrí ludia a zlé nábozenstvá". Bola to velmi zaujímavá odpoved.

Ten clovek momentálne nie je katolíkom, ale hladá. Posmrtná skúsenost ho nezbavila ani mu nevyriesila jeho základnú povinnost hladat Pravdu.

Nuz sú zlí ludia, ktorí sa nachádzajú v dobrom nábozenstve, ale co z toho, ked nekonajú podla tohto nábozenstva. Teda i príslusníci dobrého nábozenstva môzu byt zatratení, ak nenasledujú, co im nábozenstvo prikazuje. A sú dobrí ludia a zlé nábozenstvá, t.j. ludia, ktorí sú úprimní a poslúchajú hlas svojho svedomia, ale patria k nábozenstvám, v ktorych je vela zlého ucenia a praktík. Títo ludia, ak nasledujú hlas svojho svedomia, budú spasení.

Práve dnes som cítal pri Sv. Liturgii tieto slová:

A u Boha je spravodlivé, ze odplatí súzením tym, co vás suzujú, a vám, suzovanym, odpocinkom s nami, ked sa z neba zjaví Pán Jezis s anjelmi svojej moci, aby v ohnivom plameni potrestal tych, co nepoznajú Boha, aj tych, co odporujú evanjeliu násho Pána Jezisa. (2 Sol 1:6-8)

Vsimni si, Sväté Písmo neodsudzuje tych, ktorí "nepoznajú" evanjelium násho Pána Jezisa Krista, ale tych, ktorí mu "odporujú". Nie kazdy totiz sa musel dostat do styku s evanjeliom, s poznamím Jezisa Krista. Evanjelium o Jezisovi Kristovi je Bohom ZJAVENÁ pravda, o ktorej nie vsetci ludia este poculi. Nevedomost u Boha, na rozdiel od svetského zákona, ospravedlnuje ("odpust im, lebo nevedia, co robia"). Kto spoznáva, ze evanjelium o Jezisovi Kristovi je hodné viery, ale "odmieta" ho, "odporuje" mu, lebo by musel zmenit svoj pomyleny zivot, taky clovek nemôze zostat bez trestu.

Na druhej strane, s poznaním Boha to nie je tak ako s poznaním evanjelia Jezisa Krista. Boha kazdy môze poznat ako Pána a Stvoritela. I v zlych nábozenstvách táto vedomost je viac menej jasná. Misionári, ktorí boli medzi pohanmi, pozorovali, ze aj medzi tymi kmenmi, kde verili v mnohobozstvo, ak sa niektory clovek dostal do nebezpecenstva smrti, volal a vzyval iba jedného Boha. Nepoznanie Boha nie je teda pred Bohom ospravedlnením. Nepoznanie Boha je zivotnou hlúpostou, ktorá sa neodpústa.

„Hlúpi boli totiz vsetci ludia od rodu, ktorym chybovala znalost Boha, ktorí z viditelnych dobier nevládali poznat toho, ktory je, a co nepoznali tvorcu pri pohlade na diela… ked schopní boli tolkych znalostí, ze mohli svet preskúmat, akoze este prv nenasli tych vecí Vladára?" (Múd 13:1n).

Nuz hoci sú zlé nábozenstvá, aj v nich sa nachádzajú dobrí ludia, ktorí sa úprimne hlásia k Bohu a modlia sa k nemu a ak by mali moznost dobre spoznat evanjelium Jezisa Krista, radostne by ho prijali. Títo ludia budú zaiste spasení.

Ked hovorís, ze je velmi blahove, ked si niekto mysli ze ta jeho cirkev je ta jedina prava a vsetci ostatní su mimo, más plnú pravdu, pokial más na zreteli nás púhych ludí. My ludia nikdy nemôzeme svojimi vlastnymi silami príst k plnej Pravde. Preto ziadna ludská cirkev si nemôze nárokovat patent na pravdu, ani MOJA, ani TVOJA, ani LUTEROVA, ani KALVINOVA, ani ELLEN WHITEOVA, ani MOONOVA, ani HENRICHOVA, ani ziadna iná. Celá vec sa vsak rapídne zmení, ked tá cirkev je BOZIA. Kto v tom prípade povie, ze BOZIA CIRKEV nie je tá JEDINÁ PRAVÁ? Ci nepovedal Pán a Boh Jezis Kristus:

Ty si Peter a na tejto skale postavím SVOJU Cirkev a pekelné brány ju nepremôzu. (Mt 16:18)

Cirkev, ktorú zalozil Bohoclovek Jezis Kristus, nie je Petrova, ani pápezova, ale JEHO, KRISTOVA a teda BOZIA.

Na záver mám pre Teba tento citát z evanjelia:

Proste a dostanete! Hladajte a nájdete! Klopte a otvoria vám! Lebo kazdy, kto prosí, dostane, a kto hladá, nájde, a kto klope, tomu otvoria. (Mt 7:7-8)

S pozdravom

o. Eirene 

    

HOME - »R -
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
TVOJA OTÁZKA - mbc24@globalserve.net