R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150

 

Otázka - 122

Pocty pravoslávnych na Slovensku

26. sept 2001??

Prosím, viete mi povedat pocty pravoslávnych veriacich na Slovensku, obzvlást na vychodnom Slovensku?

Dakujem. Veronika

 

Odpoved
o. Eirene
3. nov. 2002

Zdravím Ta Veronika!

Podla oficiálneho scítania z roku 1991 bolo na Slovensku 34376 pravoslávnych. Scítanie z roku 2001 udáva cifru 50363.

Nemám pochybnosti, ze uvedené císla sú silno nadsadené.

V roku 1950 bolo na Slovensku 18 komunít pravoslávnych (pristahovalcov zo Sovietskeho zväzu). V roku 1950 komunisti despoticky zmenili na papieri celú gréckokatolícku cirkev na pravoslávnu cirkev. Komunisti sú teda otcom pravoslávia na Slovensku. Hoci komunizmus má za ciel boj proti akémukolvek Bohu (vyrok Marxa), predsa oni sú pôvodcami pravoslávneho nábozenstva na Slovensku. Nie preto, ze by mali radi alebo súhlasili s pravoslávnou vierou, ktorá je najblizsie katolíckej, ale preto, lebo odtatie od "viditelnej hlavy" Cirkvi, od pápeza, je prvym krokom na oslabenie a potom na znicenie celého nábozenstva.

Hoci väcsina gréckokatolíkov zostala verná pápezovi a katolíckej Cirkvi, predsa mnohí sa dali previest na pravoslávie.

Ked v roku 1985, pri prílezitosti 1100. vyrocia smrti sv. Metoda komunisti chceli urobit protiakciu velehradskej slávnosti, zvolali vsetkych pravoslávnych veriacich do Stropkova. Kedze Stropkov je redemptoristické miesto, bol som sa tam pozriet osobne. Bolo tam asi sedem pravoslávnych biskupov pri oltári, ktory bol vylozeny vonku pred dverami chrámu. V chráme nebol nikto, vonku pred chrámom bolo asi 400 pravoslávnych veriacich. Komunisti pritom dali zadarmo autobusy, aby cím viac pravoslávnych sa zúcastnilo na onej slávnosti.

Podobne, ked prisiel na návstevu moskovsky patriarcha (okolo r. 1995), najväcsí symbol pravoslávia dnes, ak to tak mozno povedat, v novovystavanom michalovskom pravoslávnom chráme bolo len asi tisíc ludí.

Nasi starsí duchovní otcovia odhadovali (1990) pocet pravoslávnych na Slovensku (v podstate vsetci pravoslávni sú na vychodnom Slovensku) okolo 3 tisíc.

Napadá ma, ze niekto sa môze opytat, preco je tu taky velky rozdiel medzi statistikou, kde sa predsa ludia dobrovolne hlásili k danému nábozenstvu? Ja to vidím jednoducho: Komunisti, ktorí stvorili pravoslávie na Slovensku, dostali "smernicu" hlásit sa k pravosláviu (v uvedenej statistike napríklad komunisti ani vôbec nefigurujú).

o. Eirene  

 

HOME - »R -
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
TVOJA OTÁZKA - mbc24@globalserve.net