R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150

 
Otázka - 123

Prozelytizmus rímskokatolíkov v Rusku?

26. sept 2001??
Co by ste mi vedeli povedat o prozelytizme, ktory pravoslávni veriaci vycítajú rímskokatolíkom a unionizme (gréckokatolíckej cirkvi)? Ak môzem poprosit, podrobnejsie...

Dakujem Veronika

 
Odpoved
o. Eirene
21. nov. 2002

Co povedat o prozelytizme?

Je to otázka, ktorej sa velmi tesím, pretoze som si ju uz dávno vsimol, a naozaj treba k tomu cosi povedat.

Slovo "prozelytizmus" znamená obrátit niekoho na urcitú vieru.

Jezis Kristus povedal jedenástim apostolom:

"Daná mi je vsetka moc na nebi i na zemi. Chodte teda, ucte vsetky národy [doslova: robte uceníkov zo vsetkych národov] a krstite ich v mene Otca i Syna i Ducha Svätého a naucte ich zachovávat vsetko, co som vám prikázal. A hla, ja som s vami po vsetky dni az do skoncenia sveta." (Mt 28:18n)

Chodte preto na rázcestia a vsetkych, co nájdete, zavolajte na svadbu. (Mt 22:9)

Íst a obracat ludí na katolícku vieru je najzákladnejsou povinnostou a poslaním Cirkvi. Priviest ludí do katolíckej Cirkvi znamená priviest ich do Otcovho domu, priviest ich na Boziu svatbu. Kto by povedal, ze netreba prozelitovat pre Kristovu Cirkev ten je v priamom protirecení s Kristom a teda je antikristom. Peter a apostoli nám hovoria, ze "Boha treba viac poslúchat ako ludí." (Sk 5:29)

Uz toto by stacilo ako odpoved na danú otázku.

Jezis Kristus rozprával s farizejmi a zákonníkmi po tri roky. Ked im odpovedal na vsetky ich otázky, potom on im dal otázku a "nik mu nevedel odpovedat ani slovo. Ani sa ho od toho dna uz nik neodvázil vypytovat." (Mt 22:46) Pravda sa nebojí debaty a argumentov. Debaty a argumentov sa bojí ten, kto nemá pravdu. Kedze Jezisovi nedokázali viac odpovedat, ostalo im iba jedno, zabit ho. Mali vlastne este jednu moznost, obrátit sa a uverit mu, ale to nechceli.

Taká istá situácia je aj dnes. Ked ludom dôjdu argumenty, siahajú casto na fyzické násilie. Násilnym spôsobom chcú zastavit Boziu pravdu. Jediná spolocnost, ktorá môze vzdy nenásilnym spôsobom bojovat a dobyjat ludské srdcia pre Bozie královstvo je katolícka Cirkev. Pretoze má Boziu pravdu a pravda sa presadzuje svojou vlastnou silou. Komunistická ideológia sa presadzovala a presadzuje za cenu krvi a fyzického násilia a predsa sa jej len málo darí a ako iné falosné ideológie, coskoro skoncí.

Pravoslávni predstavení hovoria, ze katolícka Cirkev prozelituje na tradicne pravoslávnych územiach.

Aky je to argument? Ak by tento argument mal byt opodstatneny, potom sa môzem opytat, ako mohla pravoslávna cirkev predtym prozelitovat na tradicne nepravoslávnom území? Rád by som na to mal odpoved.

Za dalsie, jeden z nasich otcov redemptoristov bol v Rusku v istom myslím dvojmiliónovom meste na Sibíri, kde boli iba piati krestania. Nuz kde sú tí pravoslávni veriaci?

Iná skutocnost, ked nasi gréckokatolícki knazi prídu na niektorú dedinu v Západnej Ukrajine (chápem, ze to nie je Rusko, ale princíp zostáva), kde nie je ziadny knaz, hned tam pravoslávni poslu svojho knaza, hoci tisíce inych obcí sú úplne bez knaza. Nuz ide tu o lásku k dusiam, alebo o predstíz?

Dalej, aj keby vsetci boli pravoslávni veriaci na urcitom území, kazdy clovek má slobodu slova a slobodu vierovyznania. Sv. Jozafát Kuncevic obrátil mnozstvo pravoslávnych spät, opakujem, spät ku katolíckej Cirkvi, tam kde boli kedysi. Z vlastnych kníh, ktoré mali pravoslávni mnísi, im dokazoval, ze vsetky cirkvi majú byt pod nástupcom sv. Petra, t.j. pápezom. Muceník sv. Jozafát Kuncevic bol neobycajne vlúdny a láskavy clovek, takze mal prímenie "dusechvat", lebo uchvacoval duse svojou dobrotou a Bozou pravdou. Nepriatelom neostalo opät nic iné ako fyzicky ho zlikvidovat.

Tí pravoslávni, ktorí nepripústajú prozelitizmus a zakazujú ho, tí zakazujú a nepripústajú slobodu slova a nábozenstva. Ci to nie je slepota alebo dokonca zlomyselnost? Nech to Boh súdi.

Pred vyse mesiacom Bielorusky prezident Alexander Lukasenko podpísal najopresívnejsí nábozensky zákon v Európe (a z byvalého Sovietskeho Zväzu má horsí len Uzbekistan a Turkmenistan). Nábozenská literatúra musí mat napríklad schválenie státu, nedovolené nábozenské stretnutie v súkromnych domoch sa môze potrestat… Pravoslávna cirkev dala tomuto zákonu plnú podporu. Vlastne kvôli nej bol urobeny. Stanislav Buko, predseda státnej komisie pre nábozenské a národné otázky povedal parlamentu, ze dôvodom zákona je uprednostnit ustabilizovanie pravoslávnej cirkvi.

Zakázat slobodu slova a nábozenstva ci slobodu svedomia je prinajmenej slepota a prinajhorsom diabolstvo. Je to jedno, ci to robí pravoslávny alebo katolík.

Katolícka Cirkev sa nikdy nemusí obávat tejto slobody, a nielen to, ale má aj povinnost ohlasovat, ze kazdy clovek na svete, aj nekatolík, má právo na slobodu slova a nábozenstva, cize na slobodu svedomia.

Ak sa vrátime k pôvodnej otázke, obvinovanie katolíkov z prozelytizmu v nijakom prípade nemôze obstát. Pravoslávni (uz nech je to niekto z hierarchie alebo ktokolvek) nemajú ziadny "nárok" na 200 miliónov ludí v Rusku. Povedzme, ze niekde tam v Rusku je moslim. Kto mi môze vysvetlit, aky nárok má pravoslávna cirkev na tohto moslima? Pravoslávna cirkev má urcity "nárok" na svojich veriacich, ale i v tom prípade nemá ziadne právo zrusit slobodu ktoréhokolvek pravoslávneho veriaceho prestúpit na inú vieru, ci pocúvat kohokolvek.

Niekedy v apríli tohto roku bol z Ruska vyhosteny rímskokatolícky biskup Jerzy Mazur. V júni pápez písal Putinovi, aby zasiahol v tomto prípade. Jeho list bol úplne ignorovany. Iní knazi boli vyhostení z Ruska a nové a nové zákony proti nábozenskej slobode sa v Rusku zavádzajú.

Aky je môj názor na to vsetko?

Isty dissident, ktory presiel mnohymi vezeniami v Sovietskom Zväze, mi povedal, ze v Rusku sú dve pravoslávne cirkvi. Jedna, ktorá je jedna ruka s komunistami, jej hierarchia je v podstate zlozená z KGB clenov, a druhá pravoslávna cirkev, ktorá sa snazí o duchovné oslobodenie a duchovny zivot. Nuz tie velké kriky o "prozelitizme" vychádzajú z hrdiel komunistov oblecenych v knazskych rúchach tej prvej cirkvi.

Co sa tyka gréckokatolíckej cirkvi, tá má také isté základné práva ako ktorákolvek iná cirkev, nech si kricí kto co chce, a preto neviem, co by som k tomu mal pridávat.

Dokonca myslím, ze gréckokatolícka cirkev v Rusku ani právne vôbec nejestvuje.

Co sa tyka obrátenia Ruska, ak by sa obrátilo, nikdy netrvdím, ze by sa malo stat "rímsko" katolícke. Ak sa Rusko obráti, najviac by bolo primerané, aby bolo "grécko" katolícke, t.j. vychodného obradu, ako je aj teraz (len to, ze nie je katolícke). Pred obrátením Ruska (ale i po) vsak nevidím ziadny problém, preco by tam nemohli apostolovat aj rímskokatolíci a obracat ludí na katolícku vieru a na "latinsky-rímsky" obrad.

Ludia potrebujú Jezisa Krista za spasitela. Len on je Spasitelom. Privádzat ludí cez "rímsky" alebo "grécky-byzantsky" obrad je ciste len otázka nástroja. Ak niekomu ide o zivot a potrebuje sa niekde súrne dostat, je to úplne jedno, ci ho tam zavezieme BMWeckom alebo mercedesom. Je to velky zlocin ak niekomu, kto sa súrne potrebuje dostat do nemocnice, zakázeme pouzit BMWecko, ktoré má k dispozícii, len preto, ze to nie je mercedes.

Jedine pravda nepotrebuje uzívat protinábozenské zákony, násilie a zbrane, aby presadila svoje.

o. Eirene

  

HOME - »R -
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
TVOJA OTÁZKA - mbc24@globalserve.net