R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150

   
Otázka - 129

Homosexualita a Cirkev

6. april 2002
Prosim vás preco je homosexualita tak potlacana a tvrdo zatlacana v ociach cirkvy.. Ake hriechy má ten kto miluje??? I ked nie je láska ako láska i tak si myslím, ze ak niekto niekoho miluje nieje to hriech... Bol by som vám velmi vdacny ak by ste mi dali nejaky podklad na to ako sa clovek-Homosexuál môze "prerobit" k "Boziemu obrazu"..

Patrik

Odpoved
o. Eirene
3. máj 2003

Ahoj Patrik

Homosexualita je preto tak potlacaná a tvrdo zatlacena v ociach Cirkvi, lebo ohrozuje vecnú spásu cloveka.

Ten, kto miluje nemá ziadne hriechy, iba ak vo chvíli, ked prestane milovat. Lenze, ako sám hovorís, nie je láska ako láska. Je láska, ktorá je láska a je láska, ktorá je iba slovo "nalepené" na sebectvo. A v tom je celé vysvetlenie.

Láska DÁVA. Hriech BERIE. Sebectvo vidí iba seba, bez ohladu na iného. Sebectvo iba berie, bez toho, ze by bolo ochotné dat.

V manzelstve medzi muzom a zenou, ak zijú podla Bozich prikázaní, t.j. ze sa neuzatvárajú pred darom zivota antikoncepciou, ale sú otvorení pre zivot, manzelia splnajú Boziu vôlu a spolupracujú v novom stvorení, v diele, ktorá bude mat vecné trvanie. V homosexualnych spojeniach sú to iba dva egoizmy, ktoré na krátku dobu do seba dobre zapadajú. Homosexuálne spojenia nemôzu priniest deti na svet. Clovek sa v nich iba vrhá na sexuálnu rozkos, ale nepripústa ciel sexu, t.j. plodenie detí. Je to to isté ako ked clovek chce mat rozkos z jedla, ale "odreze" ciel jedla, sytit cloveka. Starí Rímania napríklad mali speciálne záchody, kde, ked sa dobre najedli na hostine, perom z páva si drázdili hrdlo, aby zvracali a potom znovu mohli jest a mat pôzitok z jedla. Chceli mat pôzitok z chute, ale nebrali do úvahy ciel jedla: dat telu vyzivu, aby bolo schopné pracovat pre dobro blíznych a teda na slávu Boziu.

Hoci v prípade tychto Rímanov, niekto by mohol namietnut, predsa dali vyzivu telu, odvrhli len nadbytocné. Áno, dali, ale za akú cenu bola táto ich zvrhlost. Bolo to v case, ked na jedlo sa muselo tazko pracovat, niekto na to musel pracovat. Hoci mali prebytok energie v tele, nepouzívali ju pre dobro blíznych, naopak, pre rozkos z jedla, vykoristovali blíznych.

Toto robia tí, ktorí praktizujú homosexualitu, ba i vsetci hriesnici. Clovek, ktory je v stave tazkého hriechu, kladie tazké bremeno na plecia svojich blíznych. Nie je mozné i milovat i byt sebcom v tom istom case. Clovek, ktory je v hriechu, je otrokom hriechu. A kedze je jeho otrokom, slúzi mu, ako kazdy otrok musí slúzit svojmu pánovi. Najväcsí blud a zvádzanie dnesnych filmov je fikcia, ze clovek, ktorému smilstvo je ako vodu pit, má na druhej strane cnosti na takej hrdinskej úrovni, ze je ochotny dat okamzite aj zivot za neznámeho nevinného cloveka. Toto je pekelny trik dnesnych filmov. Vidiet iba seba a vidiet iba dobro druhého v tom istom case je totálny nezmysel. Je to rovnaky nezmysel ako stvorcovy kruh. Mozno ho vyslovit, ale nikdy nemôze byt skutocnostou. Môzeme zrealizovat stvorec ako aj kruh, ale nikdy nie stvorcovy kruh. Filmy tento nezmysel "vyslovujú" obrazom. Za produkciou tych filmov sú hlavy, ktoré chladnokrvne predstavujú ludom takéto fikcie, premyvajú im mozgy, s cielom znicit ich morálnu silu a ovládat ich. Je len samozrejmé, ze kedze Cirkev je na strane ludí a ich slobody, nenávist sa obracia proti Cirkvi. Odtial je neustále prenasledovanie Cirvi tymi, ktorí nemôzu zniest, ze ludia nie sú pod ich kontrolou a mocou. V konecnom dôsledku je tu lucifer, ktory chce, aby sa ludia klanali jemu a nie Kristovi.

V krátkosti zhrnuté: Boh stvoril cloveka na svoj obraz a dal mu telo a nesmrtelnú dusu, ktorá má vznesené vlastnosti a to ROZUM a VÔLU. Cely vesmír so vsetkou svojou matériou sa nemôze ani len zrovnat so vznesenostou ludského ducha. Boh stvoril cloveka pre pravdu a pre vecnost. Zviera nemôze verit, lebo je zviera. Clovek môze verit tomu, co bozsky ROZUM zjavil clovekovi skrze Jezisa Krista a udrzuje skrze Kristovu Cirkev. Ak clovek odmietne rozmyslat a rozhodovat sa pre vznesené veci, co si potom zaslúzi?

Preco zhresili anjeli? Oni predsa telo nemajú. Apostol Júda nám hovorí, ze ich hriechom bolo to, ze si nezachovali svoju vznesenost.

Preto vám chcem pripomenút, hoci to vy vsetko viete, ze Pán najprv zachránil lud z egyptskej krajiny, no potom tych, co neuverili, zahubil. Anjelov zasa, ktorí si nezachovali svoju dôstojnost a opustili svoj príbytok, drzí vo vecnych putách v temnote pre súd velkého dna. Tak aj Sodoma a Gomora a susedné mestá, ktoré takisto smilnili a chodili za inym telom, stali sa vystrahou a znásajú trest vecného ohna. (Júda 5-7)

Ani som nemyslel, ze tento citát az tak zapadne do nasej témy. Co je to "iné" telo? Smilnili so zvieratami. Nuz ak homosexuálne vztahy sú podla niekoho OK, potom je uz len krok aj k tym "inym" telám.

Co by si urobil so psom, ktorého si si draho kúpil a potom by si lahol v záhrade na chrbát a ani by sa nepohol, okrem toho, ze tu i tam by mu vietor pohol srstou? No co by si s ním robil? Ten pes by odmietol skákat, strázit, íst na prechádzku… Ak mám v záhrade dub, ktory tam tak isto stojí, to vo mne vôbec nevyvoláva hnev, lebo pre dub je to prirodzené. Dub tam chcem mat, aby tam bol chládok. Od duba nikto neocakáva, aby behal. Kdezto ak pes odmietne byt psom, kto by si zachoval nervy s takym psom?! Ak clovek odmietne byt clovekom a správa sa akoby bol iba zvieratom, potom je pre neho pripraveny trest. Ak si clovek nezachová svoju vznesenost, vznesenost byt slobodnym a podielat sa na spolutvorení s Bohom, aky to div, ze trestom mu bude vecná nesloboda?


Som rád, ze sa pytas na prostriedky ako sa z toho dostat von.

Najprv, zacni sa pravidelne modlit. A ak chces naozaj citelne pokrocit, modli sa denne ruzenec. Samozrejme, pred ruzencom je pravidelná úcast na sv. Omsi aspon v nedelu a prikázany sviatok.

Druhym prostriedkom je cítat Bozie veci (sv. Písmo, zivotopisy svätych, - vidím, ze cítas aj túto stránku a tak vidím, ze to robís). Je bezné, ze niekedy clovekovi nechutia duchovné knihy, hoci sú velmi dobré. Prícinou je to, ze clovek si pokazil "chut". Alkoholikom casto chutí iba alkohol, ale dobré jedlo im nechutí. Chyba nie je v jedle, ale v tom, ze si pokazili zalúdok. V duchovnom zmysle je to to isté, co znamená, ze na pociatku clovek musí vynalozit aj urcitú energiu na prinútenie sa k cítaniu duchovnych kníh, kym sa mu správna "chut" nevylieci.

V negatívnom zmysle, musís zastavit pozeranie televízie a filmov, ktoré nevedú k cnostnému zivotu. Ak skocím do dravej rieky, darmo by som sa namáhal plávat proti prúdu, budem íst dole. Ak skocím do "rieky" dnesnych masmédií, darmo si budem namyslat, ze som schopny postupovat hore k cnostiam, budem upadat. Je to jednoducho ZÁKON.

S pozehnaním.

o. Eirene

   

HOME - »R -
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
TVOJA OTÁZKA - mbc24@globalserve.net