R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150

   
Otázka - 128

Vztah s muzom, ktory je iba civilne zosobáseny

21. dec. 2002
Duchovny otce, prosim o radu...

Mam 30 rokov a lubostny vztah s muzom, ktory je civilne zenaty. Nas vztah trva rok, napriek mojim zasadam, nemiesat sa do vztahov inych som sa zalubila.

Co dalej? Moj priatel ma jedno dieta. Hladam nadej a sancu pre nas, a tak si myslim, ze jeho civilny sobas nie je takou prekazkou akoby bol zenaty cirkevne. Zije teda vo "svatom zvazku" ak maju spolocne dieta?

Tato otazka je v mojom svedomi nevyjasnena...Viem, ze existuje tisic inych otazok o pravosti nasej lasky, o nestasti druhych, o stasti,ktore chceme stavat bez ohladu na inych.

To vsetko mi hlavou prebieha,napriek tomu sa nasa laska kazdym dnom upevnuje... nedokazem sa stotoznit s argumenom, ktory mi bol povedany "Laska je LEN cit" Laskou zijem, bez nej si svoj zivot neviem predstavit.Som zufala, bojim sa stratit ho...

Mozno je Boh milosrdnejsi ako si myslime, mozno pre nas sancu ma....

B.

Odpoved
o. Eirene
30. apríl 2003

Drahá B.!

Ak nie je cirkene zosobáseny, hoci majú spolocné dieta, nezije vo "svätom zväzku". To más pravdu. Ale más pravdu aj to, co píses dalej, ze existuje tisíc inych otázok o pravosti vasej "lásky". Svoje stastie naozaj nemôzes stavat bez ohladu na inych.

Mne sa zdá, ze v ich "manzelstve" viera nehrá velkú úlohu. Inác by neboli zosobásení iba civilne. Nuz, ked nie je zalozené na Bozom základe, co je divného na tom, ze teraz má lúbostny vztah s Tebou?

Ako to ja chápem, vás vztah nie je bez hriechu cudzolozstva (alebo smilstva, - ak berieme do úvahy, ze jeho manzelstvo je pred Bohom neplatné). Tak alebo onak by to bol tazky hriech, a hriech je hriech bez ohladu na ostatné súvislosti.

Tie súvislosti sú vsak tu tiez, lebo hoci ich manzelstvo podla vsetkého je neplatné, majú spolocne dieta a dieta potrebuje vlastného otca a vlastnú matku predovsetkym. Bolo by potrebné povzbudit ich, aby si dali manzelstvo do poriadku ak sú katolíci (alebo aspon jeden z nich).

Opravdivá láska nie je iba cit, lebo opravdivá láska je predovsetkym vo vôli, totiz, ze chcem toho druhého urobit opravdivo stastnym. Zalúbenost je cit. A ako cit, podlieha psychologickym zákonom. Ak ho budeme zivit, bude rást. Ak sa budeme vyhybat prílezitostiam, bude úbúdat, az nakoniec zanikne.

Vasa láska sa neupevnuje kazdym dnom. Co sa upevnuje kazdym dnom je naviazanost na hriech.

Prelom tieto okovy cím skôr, aby nebolo neskoro. Jedinym spôsobom je pretrhnut vztahy okamzite a bez akéhokolvek vysvetlenia. Boh je milosrdny k hriesnikovi, ktory znenávidí svoj hriech.

Myslím, ze modlit sa denne ruzenec na ten úmysel je absolútne nutné.

S pozehnaním

o. Eirene

   

HOME - »R -
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150
TVOJA OTÁZKA - mbc24@globalserve.net