R
MÔJ PRVY KATECHIZMUS
V

Autorom ciernobielych ilustrácií v tomto katechizme je

Ján Riník

 

OBSAH KATECHIZMU

Kardinál Schoenborn z Viedne, Rakúsko, navrhol, ze by bolo uzitocné mat kratsiu verziu 500 stranovej knihy Katechizmus katolíckej Cirkvi. KedÏe pracoval na tomto katechizme, povedal, ze si uvedomuje tazkosti, ktoré by boli spojené so zhrnutím myslienky teológov a biskupov. Vyprodukovat "vreckovy katechizmus," povedal, "by si vyzadovalo vediet "ako" a svätost Petra Kanízia, Róberta Bellarmína alebo Tiríbia z Mongrobejo (títo vytvorili v 16. storocí kazdy krátky katechizmus).

Katechizmus katolíckej Cirkvi, ktory prisiel na svet v roku 1994 je obrovskym darom pre Cirkev, veriacich a ludstvo. Sväty Otec Ján Pavol II. v jeho úvode píse, ze katechizmus je urceny "kardinálom, patriarchom, arcibiskupom, biskupom, knazom, diakonom a vsetkému Boziemu ludu". Laickí veriaci sú menovaní na poslednom mieste, lebo nie vsetko v katechizme je lahko zrozumitelné pre vsetkych veriacich. Katechizmus má slúzit predovsetkym hierarchii, aby ho ona dalej "lámala" na mensie zrozumitelnejsie kúsky pre lud Bozí. Hoci mnohé miesta sú lahko zrozumitelné pre kazdého, predsa nie vsetko je lahko zrozumitelné. Preto kratsí katechizmus pre lud Bozí by sa velmi hodil, ba i ziadal, ako to vyssie hovorí aj kardinál Schoenborn. Nakoniec sa teda vrátime okruhom spät k nasim starym známym katechizmom, ktoré si my starsí, dobre pamätáme z detstva. Tu na tejto stránke je jeden z nich, ktory, myslím si, je geniálny a plne odpovedá duchu i litere terajsieho Katechizmu Katolíckej Cirkvi. Tento katechizmus bol na Západnom kontinente velmi rozsíreny a padlo mi velmi dobre, okrem iného, ked som sa dozvedel, ze jeho autorom je slovensky knaz, teraz uz na zaslúzenom odpocinku v nebi.

Aj najmensia pravda (skutocnost) zjavená Bohom je viac ako vsetka ludska múdrot spolu. Preto chcem upozornit, ze TEXT tohto katechizmu je pre vsetkych ludí na svete, mladych i starych, deti i prestarlych. Mozno mnohé veci v nom sú mnohym známe, ale divili by ste sa, ze este "mnohejsí" o nich len sotvaco vedia. A aj tí, ktorí si myslia, ze tieto veci vedia, pretoze vedia o prvych stránkach stvorenia, môzu byt prekvapeny, kolko toho nevedia, keby mali odpovedat napríklad na otázku, kolko a ktoré sú sviatosti, co je to milost Bozia, cirkevné prikázania a iné. Opakujem, text tohto katechizmu je pre kazdého cloveka na svete. Nuz ak OBRÁZKY sú zamerané na deti, nech vás to neodvedie od velkych právd Bozích.

Tento katechizmus môze dobre poslúzit aj ako základ pre prvoprijímajúcich.

Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«