R
Sekcia duchovnych otázok a odpovedí
V
 

Otázka - 71

Reakcia na o. 68

16. jún 2000

Vázeny o.Eirene,

po precítaní odpovede na o. 68. som sa rozhodol reagovat. Mám na mysli najmä názory na ateistov a ich "zivotnu filozofiu"… Nepochybne sú aj takí o ktorych ste písali. Ale rozmyslat o ateistovi ako o niekom kto sa zenie za rozkosami práve z dôvodu ze je ateista… to je silná káva.

Ja sám som ateista. Povedané inymi slovami povazujem za vysoko nepravdepodobné, ze Boh existuje. A viem svoj názor podlozit aj v diskusii. Samozrejme ak je dany clovek prístupny na diskusiu. Vyzaduje to urcitú úroven vseobecného vzdelania. Pomozu napr. znalosti z matematiky, kybernetiky, neuronovych sieti.

Pisali sme tu o determinizme, o urcitelnosti deterministicky a nedeterministickych systemov (c. 63). Bohuzial nedostali sme sa k prísnej logike na matematickej úrovni. Pri tom vsetkom - oznacit ma za vázne mentálne postihnutého je prinajmensom odvázne.

Analyzujme teda ateistu a jeho zivotnú filozofiu. Vychádzajúc s tvrdení vedeckého ateistu, platí pre mna nasledovné:

Povazujem za nedokázatelnú existenciu duse ak nie je nevyhnutnou podmienkou jej existencie prejavenie slobodnej vôle.

Povazujem vsetky viditelné prejavy tohto sveta za prinajmensom subsituovatelné deterministickym systémom.

Zivot je pre mna forma existencie bielkovín.

Slobodná vôla neexistuje.

Ak sa nad tym zamyslíte pochopíte, ze ateizmus priamo vedie k determinizmu. Kde tu vsak vidíte dôvod pre zhánanie sa za zivotnymi rozkosami??? Fakt, ze mysel, vedomie je len forma hmoty, ze niet duse, niet slobodnej vôle nevedie nevyhnutne k uzívaniu si rozkosí pozemského zivota.

Prepácte ale je to nesmierne primitívny pohlad na ateizmus.

Naopak nemáte pocit, ze by to rovnako dobre mohlo viest ku krutym psychickym stavom??? Zaradit ateizmus z jeho podstaty ako motivacny prvok k egoistickému spôsobu zivota, znamená nechápat plne jeho podstatu.

Co znamená vasa poznámka "Kedze nikto nemôze nechciet byt stastnym…" ??? To chcete naznacit, ze ateista sa stáva stastnym, ked saturuje svoje biologické potreby??? Nemôzete pripustit, ze ateista je schopny sebazaprenia pre spolocensky prospesnú vec?? Ale predsa aj konanie v spolocensky prospesnych veciach (povedané mojimi slovami plnenie kriteriálnej funkcie modernej spolocnosti) môze byt súcastou psychiky ateistu, deterministu, fatalistu… A nic na tom nemení fakt, ze si je vedomy (co je opätlen popis stavu) podstaty svojej existencie. Som z môjho pohladu komplikovany systém bielkovín. Biologicky stroj na báze uhlíka. Ale práve tak ako vy alebo niekto iny môzem byt v stave v ktorom sa správam podla zásad humanizmu.

Kazdy poznáme viacero ateistov ktorych spolocenské potreby zahrnajú nezistnú pomoc postihnutym, spolocensky prospesné cinnosti a pod.

Prosím vás pochopte aspon to ze ateizmus a následne determinizmus nevedie nevyhnutne k nehumánnemu správaniu.

Aj preto, ze máte teologické vzdelanie, ze poznáte alebo by ste mali poznat rôzne filozofické smery, ma uráza vás postoj k ateistom a k ateizmu samotnému.

Uvedomujete si, co spôsobujete podobnymi postojmi?? Som mlady clovek a ako taky sa pohybujem a diskutujem medzi mladymi ludmi. K comu vedú tieto vase vysvetlenia? K pocitu, ze potrebujeme podat pomocnú ruku? Ak si to myslíte rozbehnite sa po dedinách a predstierajte, ze ste ateista…

My sme tí nechápajúci, tí co si zakryvajú oci pre vlastny osoh, egoisti zijúci pre túto chvílu… Je to skutocne primitívne.

Kde vy beriete odvahu takto generalizovat? Ste si isty, ze máte tieto zálezitosti podlozené dôslednymi úvahami?

Písali ste o tom, ze na dôkaz o existencii duse stací rozumová úvaha.

Vychádzajte teda z matematickych a fyzikálnych axióm a uvedte logickú retaz vedúcu k zaveru o dokázatelnej existencii nedeterministickych systémov. A presvedcíte mna a nielen mna. Verte mi, rád by som sa nechal presvedcit.. Mnohé by bolo pre mna jednoduchsie… Ale asi viete, ze to nie je také jednoduché…

Ovela jednoduchsie a efektnejsie je zacitovat bibliu podla moznosti s pátosom, ovela jednoduchsie je servírovat zmysel zivota, ovela jednoduchsie je potom hodnotit ludí…

S pozdravom

Stano

 

 

Odpoved - 71
o. Pavol Eirene, C.Ss.R.
20. jún 2000

Zdravím, Stano!

 

Písete:

Ja sám som ateista. Povedané inymi slovami povazujem za vysoko nepravdepodobné, ze Boh existuje.

Uz to, ze hovoríte, ze pokladáte za "vysoko nepravdepodobné", ze Boh existuje, je znakom, ze neide o zatvrdnutého ateistu. Ateista, v plnom vyzname toho slova, si je absolútne ISTY, ze Boha niet. Presnejsie povedané, vystupuje navonok s absolútnou istotou a TVRDÍ, ze Boha niet. Bohuzial, na takého cloveka sa vztahujú slová:

Blázon si v srdci hovorí: „Boha niet." (Zalm 14:1)

Ja na Bozom slove nemôzem nic zmenit!

Ja nikoho nesúdim, lebo iba Boh vie, na koho konkrétne tieto slová platia. Nikto si nemôze byt absolútne isty v tomto o inom. Clovek len sám seba môze v tomto súdit vo svetle svojho svedomia (a Boh samozrejme ho môze súdit).

Myslím, ze treba zobrat do úvahy aj cas, kedy vyssie spomenuté slová Písma boli napísané. Boli napísané asi 10 storocí pred príchodom Krista. V tom case Zjavenie este nebolo. Nebolo teda ani tej opozície proti Zjavenému Slovu, ktorá je tu dnes. Myslím, ze ateizmus bol vtedy skôr ojedinelou vecou. Hoci vtedy bolo pohanstvo a mnohobozstvo, nikto netlacil ludí, aby neverili v Boha. Po príchode Zjavenia vsak zjavená pravda spôsobila silnú protireakciu a nenávist. Vrcholom tejto protireakcie, zdá sa, je komunizmus (komunisticky ateizmus). Komunisti nútili k ateizmu takmer jedno storocie (ak neuvazujeme o ich predchodcoch z francúzskej revolúcie, - 1789, - alebo dnesnej forme slobodomurárstva, ktorá má uz asi 300 rocnú tradíciu). Tieto ateistické struktúry silno ovplyvnili nase casy. Demagogické a násilné sírenie ateizmu zanechalo svoje stopy v ludoch a v spolocnosti ako takej. Mnohí mladí ludia sú nechtiac pod silnym vplyvom tychto ideológií. Mnohí povedia, ze sú ateisti, pretoze nevedia, co sú. Mnohí mladí povedia celkom dobromyselne, ze sú ateisti, lebo nevedia comu a komu by mali verit. Teda je rozdiel medzi ateistom a ateistom. Sám hovoríte, ze ste mlady clovek a tiez: "Verte mi, rád by som sa nechal presvedcit.. Mnohé by bolo pre mna jednoduchsie…". Nezdá sa mi z toho vsetkého, ze by ste boli ateistom v plnom vyzname tohto slova.

Ak sa niekto za takého pokladá, vynása sám nad sebou rozsudok.

Ked spomínate "znalosti z matematiky, kybernetiky, neuronovych sieti", tak cez to vsetko som vo svojom zivote prechádzal tisíckrát. S komunizmom sme rovestníci, narodil som vtedy, ked sa v nasej vlasti narodil komunizmus (a odisiel som z vlasti vtedy, ked on). Poznám ho teda velmi dobre. Komunistické rozprávocky som pocúval cely svoj zivot. A nielen to, ja som o nich aj rozmyslal, a to ovela viac nez vsetci moji spoluziaci, aj tí, ktorí sa neraz vyhlasovali za ateistov. Zial (ci nastastie) komunistické argumenty neboli nikdy dost silné, aby ma presvedcili.

Ked mi profesor na katedre genetiky dal pripravit referát na tému "Determinizmus a kauzalita" z knihy "Vedecky komunizmus", videl som, ako sa marxisti namáhajú dokázat, ze v celom vesmíre vládne iba kauzalita, ale co sa tyka komunistov a proletárov, ktorí bojujú za "stastnú budúcnost", títo sú zrazu (!) slobodní (uvedomelí) a v tomto ohlade nepodliehajú prísnej kauzalite. Ked som potom na dalsom "pracovnom cvicení" predniesol svoj referát so záverom, ze na základe materialistického svetonázoru nejestvuje nic iba prísna kauzalita (prícinnost) a preto vsetko je predom urcené predoslym stavom hmoty (alebo, ak chcete aj "neuronovych sieti"), a to i to, ci niekto bude vieriacim alebo neveriacim, nikto mi nevedel odpovedat. Profesor sa opytal celej triedy, aby niekto povedal, kde som urobil chybu. Nikto, ani tí, co sa vyhlasovali za ateistov, ani sám profesor, nevedeli povedat, kde je chyba (ak tam nejaká bola).

Ak som trocha zasiel aj do svojich osobnych vecí, to preto, lebo nie som len nejaky "suchy profesor", ale aj clovek.

Pravda, Vy nesúhlasíte s tymto názorom marxistov, lebo Vás materializmus je dôsledny aspon v tom, ze tvrdíte, ze "Slobodná vôla neexistuje" a ze materialisticky "ateizmus priamo vedie k determinizmu" (ak jestvuje iba hmota).

Nechápem potom, ako ma môzte obvinovat, ze som napísal, co som napísal, ked nemám slobodnú vôlu?! Kde je tu logická dôslednost?

Touto jednou vetou som mohol odpovedat na cely Vás dopis (email), ale to som nechcel.

Okrem iného mi este hovoríte:

Písali ste o tom, ze na dôkaz o existencii duse stací rozumová úvaha. Vychádzajte teda z matematickych a fyzikálnych axióm a uvedte logickú retaz vedúcu k zaveru o dokázatelnej existencii nedeterministickych systémov. A presvedcíte mna a nielen mna.

Ci som nevychádzal z tych najzákladnejsích fyzikálnych zálezitostí?! (c. 50) Ci som nevychádzal zo základného princípu "byt" alebo "nebyt", co je vlastne základny matematicky (jednotkovy) princíp?! A naco by som Vás mal presviedcat, ak by som neveril (alebo neuznával), ze clovek má slobodnú vôlu? Clovek má slobodnú vôlu a môze aj na najjasnejsí dôkaz povedat "nie".

A nakoniec, co povedat k Vásmu vyroku:

Prosím vás pochopte aspon to, ze ateizmus a následne determinizmus nevedie nevyhnutne k nehumánnemu správaniu.

Bohuzial, presne to je pravda. Ateizmus vedie k nehumánnemu správaniu. Je to moja celozivotná skúsenost. Aby som predisiel Vasu reakciu, zdôraznujem slovo VEDIE.

Clovek mohol byt "humánnym" v casoch pred Kristom, ale nie teraz. Slovo "humánny" je od slova "homo", co znamená clovek. Byt humánnym znamená, ze clovek sa riadi hlasom svojho svedomia, ktoré je osvetlené svetlom prirodzeného rozumu. Nase svedomie nám hovorí: "Rob dobro a vyhyvaj sa zlu!". To je základny zákon svedomia. Avsak zhodnotit, co je dobré a co je zlé, v tom clovek bol kedysi odkázany len na svoj vlastny rozum. Clovek svetlom svojho vlastného rozumu, videl, ze to, co nechcem, aby druhy robil mne, nemám to ani ja robit inému. Ak sa clovek tym riadil, mohlo sa o nom povedat, ze je humánny (ludsky).

S Bozím zjavením vsak prislo medzi ludí nové svetlo. Kristova pravda utvrdzuje cloveka v tom, co bolo predtym v jeho poznaní dobra a zla správne, ocistuje ho od toho, v com sa predtym mylil, a plus na to, dáva mu poznat veci a udalosti z takej perspektívy, ku ktorej by sa svojím vlastnym rozumom nikdy nedopracoval.

V com je teraz cely hácik?

Ludia, ktorí nemilujú pravdu znenávideli Kristovo evanjelium, lebo jeho svetlo jasne ukazuje ich zlé skutky, ktorych sa nechcú zrieknut. Ked pravda vstúpila na svet, ako to uz bolo povedané, vzbudila protireakciu, - svojím púhym vstupom. Tí, ktorí nenávidia pravdu, prenasledujú ju vsetkymi moznymi prostriedkami.

V predchádzajúcej odpovedi som spomenul komunizmus. Taky zúrivy útok na Boha a jeho Cirkev nepoznajú celé dejiny ludstva. Ateizmus komunistov nemal za ciel nic iné, iba boj proti viere. Navonok hlásal blahobyt ludí, ale v skutocnosti obetoval vsetko, ekonomiku, kultúru, vedu na forsírovanie jednej jedinej veci, - ateizmu. To je moja celozivotná skúsenost. Kto chce povedat, ze komunizmus, ktory je cely zalozeny na ateizme, je humánny?

Ale, co chcem povedat, je to, ze nepriatelia Kristovej pravdy pouzívajú na svoj boj proti Cirkvi a viere aj poznatky z evanjelia. Uzívajú zjavenú pravdu a prekrúcajú ju na boj proti viere. Tí, ktorí nenávidia Boha, tym ze poznajú z velkej casti zjavenú pravdu (ktorá presahuje prirodzené rozumové poznanie), vyuzívajú toto poznanie proti Bohu. Preto dnes nikto neobstojí v tomto svete, ak by chcel byt iba "humánnym" bez sily Kristovej pravdy.

Je to cosi podobné, ako keby niekto chcel zit dnes v 20. storocí spôsobom, ako zili ludia pred tisíc rokmi. Máme tu elektrinu, pocítace, atómovú energiu…

Môzme bez toho vsetkého zit?

Môzme, ale ako dlho by sme bez toho vydrzali.

Kto by napríklad ospravedlnil nejakého biznismena z toho, ze sa nedostavil na schôdzku s odôvodnením, ze pesi nebol schopny sa tam dostavit a lietadlo nechcel zobrat, lebo lietadlá neuznáva.

To isté je s ludmi, ktorí si myslia, ze po Kristovom príchode im stací púhy humanizmus. Dokedy ho vydrzia? Ak clovek sa dostane do styku s Kristovym evanjeliom a spoznáva ho ako Boziu pravdu, ale odmietne ho, je len otázkou krátkeho casu, kedy prestane byt humánnym.

Clovek vlastne ani nebol nikdy celkom humánnym (okrem Adama a Evy pred hriechom). Púhy humanizmus nám velmi nepomôze, potrebujeme pomoc zhora, ktorá sa nám v Jezisovi Kristovi ponúka.

Nepriatelia Evanjelia zapájajú vsetky prostriedky do boja proti Cirkvi, masmédiá, ekonomiku, proste vsetko. V komunizme to bolo velmi dobre vidiet. Clovek sa musel rozhodnút pre niektorú stranu. Nebolo mozné ostat lahostajnym. Ak clovek neprijme prostriedky, ktoré mu Kristus ponúka, nebude si môct dlho zachovat svoju spravodlivost (humanizmus).

Zivot túto skutocnost potvrdzuje.

Ak sto rokov ateistického systému nie je dost na to, aby bolo vidiet plody ateizmu, co nás potom môze presvedcit?

Chceme uvidiet na svojom vlastnom zivote, k comu nás môze priviest ateizmus?

o. Eirene

Zasli otázku
Home - »REDEMPTIO - VYKÚPENIE«
Otázky 1- 50
Otázky 50 - 100
Otázky 101 - 150